Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκθεση Επικινδύνου από άποψη στατική και δομική


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ δεν θέλω να το κάνω στη ζούλα όπως σωστά το λες, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος, σχεδόν το ακούω στα αυτιά μου, ότι κάπως έτσι θα θελήσουν να το κάνουν. Μια φίλη δικηγόρος ζήτησε τη γνώμη μου και είπα να ρωτήσω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με θέματα αδειοδοτήσεων. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η διαδικασία από τη στιγμή που θα επιδοθεί τέτοια έκθεση στον ιδιοκτήτη ποιά ακριβώς είναι; Πάει ο αρμόδιος μηχανικός στην ΥΔΟΜ και υποβάλλει φάκελο στατικής μελέτης και πρόταση αποκατάστασης των ζημιών; Ακολουθείται δηλαδή η διαδικασία έκδοσης άδειας δόμησης, ή είναι κάτι απλούστερο και πιο γρήγορο;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα σας,

Στάλθηκε από την οικεία ΥΔΟΜ έκθεση επικινδύνου από δομικής απόψεως και ζητούν να ληφθούν μέτρα ασφαλείας με ταυτόχρονη έκδοση της απαιτούμενης Έγκρισης Εκτέλεσης Εργασιών. Αρκεί μόνο η έκδοση της ΕΕΕ ή απαιτείται και ΕΕΔΜΚ για ικριώματα;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, vagias said:

.... Αρκεί μόνο η έκδοση της ΕΕΕ ή απαιτείται και ΕΕΔΜΚ για ικριώματα;

....

ως Πολιτικός  Μηχανικός που είσαι κρίνεις ότι θα χρειαστείς στατική μελέτη για την άρση ή μπα..... και μια γενική Τεχνική Έκθεση θα επαρκεί?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Didonis said:

ως Πολιτικός  Μηχανικός που είσαι κρίνεις ότι θα χρειαστείς στατική μελέτη για την άρση ή μπα..... και μια γενική Τεχνική Έκθεση θα επαρκεί?

Με μια πρώτη επαφή με την κατασκευή κρίνω ότι μάλλον δε θα χρειαστεί. Ως επί το πλείστον υπάρχουν αποκολλήσεις επιχρίσματος ενός εξώστη και του μαρμάρου στα στηθαία των εξωστών.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ωστόσο θα ήταν να επικοινωνήσεις με τον συντάκτη της έκθεσης για να σου πει τι ακριβώς απαιτεί. Σε παλιά δική μου υπόθεση, αν κι εγώ επίσης δεν έκρινα ότιχρειαζόταν μελέτη στατικής επάρκειας (υπήρχαν μόνο κάποιες αποκολλήσεις επιχρισμάτων όπως λες κι εσύ), η ΥΔΟΜ ήθελε κανονική μελέτη στατικής επάρκειας με ΚΑΝ.ΕΠΕ. 

Καλώς ή κακώς θα πρέπει να πας με αυτά που θα σου πουν για να είσαι κατοχυρωμένος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω γιατι το πας με το 29 παρ. 4

Επισκευες εχεις, οχι κατεδαφιση κατασκευων και κτιριων

να συμπληρωσω με το σχετικο αρθρο

4.   Έγκριση εκτέλεσης εργασιών απαιτείται για τις ακόλουθες εργασίες, ύστερα από υποβολή τεχνικής έκθεσης και δήλωσης, αρμόδιου μηχανικού ότι αναλαμβάνει την επίβλεψη, σύμφωνα με τους όρους που ορίζει το Τμήμα Ελέγχου Δόμησης - Τοπικό Παρατηρητήριο :

α) κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων, που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα, σύμφωνα με τις διατάξεις για επικίνδυνες οικοδομές,

β) εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας, που καθορίζονται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, σε κτίριο ή κατασκευές που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνες,

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες ή έχουν υπαχθεί στο άρθρο 106 του παρόντος ή στην παρ.1α του άρθρου 23 του ν.4178/2013, όπως ισχύει.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μα η ΥΔΟΜ στο λέει (από δομικής απόψεως - όχι στατικής) και εμένα μου είχαν στείλει παλιά για σοβάδες-μερικά κεραμίδια που εξείχαν κλπ

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δεν βλεπω γιατι το πας με το 29 παρ. 4

Επισκευες εχεις, οχι κατεδαφιση κατασκευων και κτιριων

 

Είναι με το αρ 29 παρ 4β) εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας, που καθορίζονται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, σε κτίριο ή κατασκευές που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνες. Το ανέφερε και η Έκθεση.

 

5 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

μα η ΥΔΟΜ στο λέει (από δομικής απόψεως - όχι στατικής) και εμένα μου είχαν στείλει παλιά για σοβάδες-μερικά κεραμίδια που εξείχαν κλπ

Υπήρξε κάποιος έλεγχος από την ΥΔΟΜ για την πρόοδο των εργασιών άρσης επικινδυνότητας;

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, vagias said:

Με μια πρώτη επαφή με την κατασκευή κρίνω ότι μάλλον δε θα χρειαστεί. Ως επί το πλείστον υπάρχουν αποκολλήσεις επιχρίσματος ενός εξώστη και του μαρμάρου στα στηθαία των εξωστών.

εγω διαβασα   το παραπανω./

 τεσπα

αναλογα με τις εργασιες που προτεινε η υπηρεσια θα προχωρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.