Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα βιβλιάρια υγείας ΤΣΜΕΔΕ


maningold

Recommended Posts

Στην κεντρική σελίδα τού ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει ανακοίνωση ΧΩΡΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ σύμφωνα με την οποία τα παλαιού τύπου βιβλιάρια (με τα οποία πλήρωνες γιατρό - εξετάσεις και προσκόμιζες αποδείξεις και παραπεμπτικά για να πάρεις τα χρήματα από το ΤΣΜΕΔΕ) δεν ισχύουν και πρέπει να αντικατασταθούν από τα βιβλιάρια νέου τύπου. (Αυτά με το barcode, με τα οποία ο γιατρός πληρώνεται απ΄ευθείας από το ΕΤΑΑ και το ίδιο και οι εξετάσεις αφού το μηχανογραφημένο πλέον παραπεμπτιικό εξετάσεων θεωρηθεί προηγουμένως στο ΕΤΑΑ).

Υπήρξε ένα διάστημα μέχρι πολύ πρόσφατα, που ίσχυαν και οι δυο διαδικασίες: Και τού παλαιού και του νέου βιβλιαρίου, (Το μόνο που δεν ισχύει εδώ και πολύ καιρό είναι το παλιό συνταγολόγιο, αφού τα φάρμακα γράφονται πλέον με την ηλ/νική συνταγογράφηση).

 

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου πει αν οι διαδικασίες των παλαιών βιβλιαρίων έχουν καταργηθεί οριστικά ή εξακολουθούν να ισχύουν παράλληλα παλαιά και νέα?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν δυο τρεις εβδομάδες, που πήγα εγώ, ίσχυαν σίγουρα και μάλιστα κανείς δε μου είπε τίποτα για το παλιό του βιβλιαρίου μου. Από φίλους μηχανικούς έμαθα αργότερα ότι κλείνεις τηλεφωνικά ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ για την αλλαγή. Οι συγκεκριμένοι τηλεφώνησαν τον Ιούνιο και τους έκλεισαν ραντεβού το Σεπτέμβριο. Τώρα δεν ξέρω πόσο γρήγορα πηγαίνει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλαξα πριν κανα 20ημερο (στην Κολοκοτρώνη)..... τα άλλαξαν επί τόπου. Αρκεί να έχεις για κάθε ασφαλισμένο από 2 φωτογραφίες, το ΑΜΚΑ του, τα παλιά βιβλιάρια και το ΑΦΜ του κυρίως ασφαλισμένου (για την περίπτωση που δεν το έχουν καταχωρημένο).

 

Συνάδελφος που πήγε την περασμένη εβδομάδα στο υποκατάστημα του Περιστερίου, της είπαν να τα αφήσει και να πάει σε 2-3 μέρες να τα πάρει, επειδή υπήρχε ΜΟΝΟ μια υπάλληλος που εξυπηρετούσε....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλαξα πριν κανα 20ημερο (στην Κολοκοτρώνη)..... τα άλλαξαν επί τόπου. Αρκεί να έχεις για κάθε ασφαλισμένο από 2 φωτογραφίες, το ΑΜΚΑ του, τα παλιά βιβλιάρια και το ΑΦΜ του κυρίως ασφαλισμένου (για την περίπτωση που δεν το έχουν καταχωρημένο).

 

Συνάδελφος που πήγε την περασμένη εβδομάδα στο υποκατάστημα του Περιστερίου, της είπαν να τα αφήσει και να πάει σε 2-3 μέρες να τα πάρει, επειδή υπήρχε ΜΟΝΟ μια υπάλληλος που εξυπηρετούσε....

ακριβώς αυτά τα διακαιολογητικά έδωσα στο γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ στην Χαλκίδα και τα παρέλαβα μετά από λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα παλιά (βιβλιάριο-συνταγολόγιο) στα οποία βάλανε μια σφραγιδάρα "ακυρον" , 2 φωτογραφίες. Τα ΑΦΜ/ΑΜΚΑ ηταν πάνω στα παλιά. Σε 5 λεπτάκια τελείωσα, στο τσμέδε θεσ/νικης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα παλιά (βιβλιάριο-συνταγολόγιο) στα οποία βάλανε μια σφραγιδάρα "ακυρον" , 2 φωτογραφίες. Τα ΑΦΜ/ΑΜΚΑ ηταν πάνω στα παλιά. Σε 5 λεπτάκια τελείωσα, στο τσμέδε θεσ/νικης.

 

ειχες ραντεβού?

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω αύριο που θα παω τσμεδε μέχρι ποτε ισχύει το παλιο και θα το κρατήσω όσο πάει γιατι το καινουριο είναι μεγάλος μπελάς, θέλει προέγκριση όχι μόνο για τις εξετασεις αλλα και για μια απλή επισκεψη στο γιατρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμμιά προέγκριση για απλή επίσκεψη σε γιατρό....

 

Αλλά τι να τα συζητάμε τώρα..... εντός ολίγου πάμε ΕΟΠΥΥ και αλλάζουν κι αυτά που ξέραμε...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.