Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χειρόγραφες βεβαιώσεις 4014


  

142 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εσείς, θα δώσετε χειρόγραφες βεβαιώσεις 4014 ή όχι;

    • NAI θα δώσω!
      41
    • ΟΧΙ δεν θα δώσω!
      101
  2. 2. Εσείς θεωρείτε ότι, το συγκεκριμένο θέμα, αντιμετωπίστηκε από όλους τους συμμετέχοντες, ορθώς - δικαίως - και μετά από εμπεριστατωμένη μελέτη όλων των ενδεχόμενων επιπτώσεων;

    • NAI αντιμετωπίστηκε!
      17
    • OXI δεν αντιμετωπίστηκε!
      125


Recommended Posts

Τελικώς, ας προσπαθήσουμε να ..."μετρηθούμε"!!! Ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε με τις απόψεις, τις γνώμες, και τις θέσεις μας, όλους εκείνους που ...."αποφασίζουν για εμάς, χωρίς εμάς".

Θα δώσετε χειρόγραφες βεβαιώσεις 4014 ή όχι;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Είναι αργά πλέον για κλάμματα.

Οι κινητοποιήσεις έπρεπε να γίνουν πριν από ένα χρόνο όταν καταργούνταν οι ελάχιστες αμοιβές.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ μου στον συμβολαιογραφο για παντα να κοιμαμαι ησυχος

 

 

θα δωσουν αλλοι.........ΕΓΩ ΔΝΕ ΥΠΟΓΡΑΦΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πρόκειται να δώσω. Ήδη χθες έχασα δύο πελάτες που τους κράταγα από 15 Οκτωβρίου. Πάνε υπέρ πίστεως και "ελπίδος" τα 500 ευρώ. Πήρα μόνο τα 200 της των αυτοψιών. Ψάχνω να βρω χρήματα για να πληρώσω το ενοίκιο του γραφείου....

Ευτυχώς δύο ακόμα κρατήθηκαν και δεν τις βιάζονται....

Δεν στεναχωρήθηκα!!! Θεωρώ ότι, έχω αποφασίσει σωστά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πρόκειται να δώσω. Ήδη χθες έχασα δύο πελάτες που τους κράταγα από 15 Οκτωβρίου. Πάνε υπέρ πίστεως και "ελπίδος" τα 500 ευρώ. Πήρα μόνο τα 200 της των αυτοψιών. Ψάχνω να βρω χρήματα για να πληρώσω το ενοίκιο του γραφείου....

Ευτυχώς δύο ακόμα κρατήθηκαν και δεν τις βιάζονται....

Δεν στεναχωρήθηκα!!! Θεωρώ ότι, έχω αποφασίσει σωστά!!!

 

 

Εγω πραγματι δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα ποιο ειναι.

Πριν την "αναβαθμιση" του συστηματος παλι στο χερι δεν γραφατε τις βεβαιωσεις?

Καντε το και τωρα και οταν ανοιξει το συστημα τις εισαγετε και εκει.

Προβληματισμοι του στυλ "αν μεινει 3 μηνες το συστημα κλειστο και περασει το 2μηνο?" ειναι για πλακα.

 

Φοβαστε την πλαστογραφηση?

Φοβαστε τα ψευδη στοιχεια?

Ειναι αλλου το προβλημα και δεν μπορω να το καταλαβω?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ειστε καλά ρε παιδια, το θέμα μας είναι αν οι βεβαιώσεις έχουν ισχύ ή αν είναι νομιμες, νομότυπες κλπ; Εχετε καταλάβει ότι το επάγγελμα διαλύεται και θα δουλεύουμε ως υπάλληλοι γραφείου στις εταιρίες των Γερμανών; Δεν πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ, δεν ασκείς επάγγελμα. Αναγκαστικά ξεγράφεσαι από το ΤΣΜΕΔΕ, συναγάγεται διαγραφή από το ΤΕΕ, δηλ. δεν έχεις αδεια άσκησης επαγγέλματος. Αρα πας ως κλητήρας σε εταιρία, γιατί μην μου πειτε ότι θα σου βάλει καμία εταιρία ακριβότερα ένσημα από υπάλληλο γραφείου;

Και οι δημόσιοι υπάλληλοι στο ίδιο καζάνι θα μπουν, διότι σιγά μη τους πληρώνει το δημόσιο €8.000 ΤΣΜΕΔΕ. Θα δουλεύουν και αυτοί με ΙΚΑ, έξω από το ΤΕΕ και με μισθούς πείνας, αν δεν τους απολύσουν λόγω του ότι πλεονάζουν μετα τις αναδιαρθρώσεις.

Το ΤΕΕ, οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι δικαστές, όλος ο επιστημονικός κόσμος, πρέπει να απέχει επ' αόριστο, από όλα τα καθήκοντα του(εκτός από τα έκτακτα οι γιατροί) και μαζί με φοιτητές, οικοδόμους, εργάτες και όλους αυτούς που μπορούν να βγουν στους δρόμους, να παραλύσει αυτό το πουλημένο σύστημα, που από την μία, μας διαλύει για να μας σκλαβώσει και από την άλλη, μας δουλεύει ότι θέλει να ξεχρεώσει και να νοικοκυρέψει τη χώρα.

Και η αλήθεια είναι ότι το ΤΕΕ συγκινήθηκε μόλις του κόψανε το 2% και το 2/1000 από μελέτες και έργα, για αυτό έκλεισε το σύστημα. Εμάς τόσο καιρό γραμμένους μας είχε.

Και για μην μου πείτε ότι έχω κάβα, από μπαμπά ή ότι είμαι βολεμένος και τα τοιαύτα, τα παραπάνω σας τα λέει, ένας μηχανικός που δεν έχει κάβα από πουθενά, που δεν έχει μηχανικό σε όλο το σόι, ανέκαθεν ελεύθερος επαγγελματίας, που δεν έχει κάνει ποτέ αντιπαροχή, που δουλεύει από φοιτητής στη μελέτη με μικρές αμοιβές, 40χρονών, καρκινοπαθής από τα 30 του, που δούλευε με το ζόρι όταν έκανε θεραπείες για να πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και να έχει ΚΥΤ και να μπορεί να μπαινοβγάινει στα μισά Νοσοκομεία της Αθήνας ενώ μένει 400km μακριά, που έχει ένα μικρό παιδί και βλέπει ότι του διαλύουν το επάγγελμά του και ότι αύριο δεν θα έχει ασφάλεια να κάνει τις εξετάσεις του. Και είναι μόνο 40χρονών.

Για αυτό αφήστε τα όλα στην άκρη, σήμερα, το μείζον είναι να αποκρούσουμε την διάλυση του επαγγέλματός μας, έχουμε, δεν έχουμε κάβα.

Αλλά αυτό, αγαπητοί συνάδελφοι, δεν πρόκειται να γίνει, διότι για να το πετύχουμε πρεπει να είμαστε ενωμένοι και ποτέ δεν είμασταν, γιατί να γίνει τώρα...

Δώστε βεβαιώσεις, αν το μόνο που σας φοβίζει είναι η νομιμότητα τους. Νόμιμες είναι, όπως και να τις δώσετε και ξέρετε γιατί; Διότι ότι και να συμβεί σε σας θα ρίξουν τις ευθύνες. Ολες οι πράξεις μας, ως μηχανικοί, είναι νόμιμες διότι μας φορτώνουν με ευθύνες που δεν έχουμε...

Για αυτό δώστε βεβαιώσεις, μην φοβάστε δώστε, άλλωστε οι τελευταίες μας πράξεις θα είναι, ως μηχανικοί...

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να πω ότι συνήθως οι έμμισθοι απεργούν. Είμαστε από τους πρώτους ελεύθερους επαγγελματίες που απεργούμε και ουσιαστικά όπως μας αδειάσανε σε ένα απόγευμα με ένα νόμο, μπορούν να μας αδειάσουν και τελείως με ένα δεύτερο. Θα έπρεπε ως σύνολο να αποφασίσουμε ότι θα πληρώνουμε όσα μπορούμε και όχι παραπάνω και να κόψουν το λαιμό τους.

Επίσης θα έπρεπε να τους χτυπάμε εκεί που πονάνε, να τους πάρουμε αυτό που τους ενδιαφέρει.

Τρία πράγματα τους ενδιαφέρουν:

Η καρέκλα τους, τα λευτά τους και η ζωή τους

Την καρέκλα τους την παρέχουν οι ηλίθιοι, τα λευτά τους τα έχουν ασφαλίσει στην Ελβετία, τι μένει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.