Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χειρόγραφες βεβαιώσεις 4014


  

142 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εσείς, θα δώσετε χειρόγραφες βεβαιώσεις 4014 ή όχι;

    • NAI θα δώσω!
      41
    • ΟΧΙ δεν θα δώσω!
      101
  2. 2. Εσείς θεωρείτε ότι, το συγκεκριμένο θέμα, αντιμετωπίστηκε από όλους τους συμμετέχοντες, ορθώς - δικαίως - και μετά από εμπεριστατωμένη μελέτη όλων των ενδεχόμενων επιπτώσεων;

    • NAI αντιμετωπίστηκε!
      17
    • OXI δεν αντιμετωπίστηκε!
      125


Recommended Posts

δεν είναι να απορεί κανείς για το ποσοστό του "ΝΑΙ"...τα αίτιά του όλοι τα καταλαβαίνουμε. Κοινωνική συνοχή δεν υπάρχει. Όλοι μαζί θα βουλιάξουμε συνάδελφοι...και δεν έχει σημασία ποιός θα βουλιάξει τελευταίος! ΌΧΙ στις χειρόγραφες βεβαιώσεις! συνέχιση των κινητοποιήσεων μέχρις εσχάτων

Edited by 111
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ οι ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ θα σβήσουν, ΟΛΟΙ και δημόσιοι υπάλληλοι και ιδιωτες.

Αν έχει άντερα το ΤΕΕ να αποσυνδέσει την άδεια ασκήσεως με την διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και ας το πάρουνε τότε χωρίς εισφορές και προσόδους να το βάλουνε στον ΕΟΠΠΥ...

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες κινήσεις - αποφάσεις μας πρέπει και να δικαιολογούνται από όλη την "ευρύτερη παιδεία" που έχει ο καθένας μας αποκτήσει ασκώντας το επάγγελμα του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ!!! Προσωπικά επειδή τα τελευταία 25 χρόνια έχω "ματώσει" από επαγγελματισμό και αξιοπρέπεια για να διατηρήσω ψηλά στη συνείδηση, τόσο τη δική μου, όσο και των παιδιών μου το επάγγελμα αυτό, θεωρώ ότι, ΠΡΕΠΕΙ ορισμένες φορές να μην θυσιάζουμε τα πιστεύω μας - τα οράματά μας κ.λπ. στο βωμό κάποιων ...πεντακοσάρικων!!!

 

Ότι, λάθη κι αν έχει κάνει το ΤΕΕ μέχρι σήμερα, εμείς οι επαγγελματίες μηχανικοί οφείλουμε να στηρίξουμε με τις αποφάσεις μας αυτό που ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΦΟΡΕΑ!!! Όχι, αυτό το ΤΕΕ που έχουμε όλοι μας γνωρίσει, αλλά .."ένα άλλο καινούργιο ΤΕΕ"!!! Προσωπικά θεωρώ ότι, οι πράξεις - αποφάσεις μου αξίζουν ένα άλλο ΤΕΕ!!!

 

Υ.Γ.

Θυμάστε ποιός είχε πει (παραφράζοντάς το το αναφέρω) "....δείξε μου τους μηχανικούς σου, για να σου πω τι επιμελητήριο είσαι"!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι ζούμε σην εποχή του live and let die.... οπότε μην απορείς για πολλά πράγματα στον επαγγελματικό χώρο και όχι μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα εγω ειμαι βλακας και δεν σε καταλαβαινω.

Ομοιως και τους υπολοιπους συναδελφους.

 

Ο αλλος λεει κανει μελετες, σχεδια, τοπογραφικα, επιβλεψεις ΑΛΛΑ "απεργει".

 

Και γω κανω απεργια, αλλα γραφω και μια βεβαιωση στο χερι, που και που.

 

Στις βεβαιωσεις κολλησατε???

Εδω γινεται της !@#!@# πουτανας.

Το κωλοχαρτο του Ν4014 ειναι το προβλημα?

Πειτε μου οτι δεν ξερετε περιπτωσεις που ηδη δινονται πλαστες βεβαιωσεις να πεσω κατω να γελαω μεχρι το πρωι.

 

ΥΓ. Να με θυμηθειτε σε 2-3 χρονια πως θα δινεται το χαρτι αυτο. "θελω μια βεβαιωση" "Ναι μαλιστα, κατι τυπικο ειναι, οχι δεν κανουμε αυτοψια, πειτε μου στοιχεια απο το ηλ και την ετοιμαζω"

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς ΔΕΝ απεργώ!!!

Ούτε πρόκειται ποτέ και για κανέναν απολύτως λόγο να απεργήσω!!!

Αν "απεργήσω" τα παιδιά μου δεν θα τα σκεφτεί κανένας. Μέχρι σήμερα δουλεύω και βγάζω τα προς το ζειν.

Δουλεύω πάνω από 15 ώρες σε καθημερινή επταήμερη βάση!!!

 

Η παραπάνω θέση μου δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την απεργία!!!

Απλώς και μόνο "αυτουποβάλλεται" στον καθένα μας ή όχι!!!

 

Δεν εκδίδω χειρόγραφες βεβαιώσεις:

 

1. Aπλώς διότι δεν συμφωνώ με τον "εκβιασμό" που γίνεται.

2. Aπλώς διότι δεν θέλω να το αποδεχτεί ως γεγονός ένα ΤΕΕ που εγώ οραματίζομαι.

3. Aπλώς διότι ο "επαγγελματισμός" και η "παιδεία μου μέχρι σήμερα δεν με αφήνουν να το κάνω.

4. Aπλώς διότι δεν το θεωρώ σωστό.

5. Aπλώς διότι πιστεύω ότι, μειώνει το επάγγελμα του μηχανικού.

6. Aπλώς διότι θέλω να τη "σπάσω" σε αυτούς που το αποφάσισαν.

7. Aπλώς διότι πιστεύω ότι, είμαστε πολλοί που σκεφτόμαστε έτσι όπως κι εγώ.

8. Απλώς διότι νοιώθω ότι, ο επαγγελματίας μηχανικός έχει αρχίδι@ κι έχει μια σπουδαία "ευκαιρία" για να το δείξει!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

...

ΥΓ. Να με θυμηθειτε σε 2-3 χρονια πως θα δινεται το χαρτι αυτο. "θελω μια βεβαιωση" "Ναι μαλιστα, κατι τυπικο ειναι, οχι δεν κανουμε αυτοψια, πειτε μου στοιχεια απο το ηλ και την ετοιμαζω"

 

Μελλοντολόγος δεν είμαι μεν αλλά και σε 2 και σε 5 χρόνια εγώ προσωπικά δεν θα δίνω μαϊμού βεβαιώσεις.

Φυσικά λέω εγώ διότι την δική μου υπογραφή ορίζω και κανενός αλλού.

 

Τι θα κάνει ο καθένας ας το αποφασίσει μόνος του.

Πάλι δουλειά θα έχουμε με τις μαϊμού βεβαιώσεις και με μεγαλύτερο οικονομικό όφελος.

Έτσι για να το δούμε και ψυχρά οικονομικά.

 

Αν αλλάξει ο ορισμός της βεβαίωσης και το περιεχόμενο της (πολλά αν) τότε αλλάζουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μη δώσει κάποιος ''χειρόγραφη βεβαίωση''. Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν τόσοι υποστηρικτές.

 

Κάνετε λες κ το να μη δίνουμε βεβαιώσεις αποτελεί μέτρο πίεσης για το κράτος!!!!

 

Ρε μάγκες ΧΕΣΤΗΚΑΝ για το αν δίνουμε βεβαιώσεις ή δεν δίνουμε, αυτοί που θίχτηκαν είναι οι συμβ/φοι, κατά τα άλλα ΟΛΑ τα υπουργεία, ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις, ΟΛΗ η ανθρωπότητα Χ-Ε-Σ-Τ-Η-Κ-Ε.

 

Πιστεύετε δηλαδή ότι με το να μη δίνουμε βεβαιώσεις τότε η Μέρκελ θα πάρει πίσω το Μεσοπρόθεσμο για το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Μάγκες, ο μόνος τρόπος να πάρουν πίσω το μεσοπρόθεσμο για το τσμεδε είναι να μιλήσουν τα μεγάλα κοννέ μέσα στην κυβέρνηση, αλλά αυτοί είναι τόσο ρεμάλια που πουλήσανε τη μάνα τους για 10 σεντς.

 

Κατά τα άλλα θα ιδρώσει ο κώλος τέτοιων ανθρώπων αν δεν δίνονται βεβαιώσεις.....ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ.

 

Τί πιστεύετε ότι είναι οι βεβαιώσεις? Ο ηλεκτρονικός Φωτόπουλος για να ψαρώσουν όλοι?

 

Μάγκες, ΚΩΛΟΧΑΡΤΑ είναι, για να τσιμπήσουν όποιον δεν έχει δηλώσει το αυθαίρετό του. Κατά τα άλλα, στ @@ τους για το τί είναι οι βεβαιώσεις, τί αντιπροσωπεύουν, και ποιοι μαλάκες τις δίνουν.

 

Υ.Γ.: Εγώ προσωπικά έχω να δώσω βεβαίωση από την άνοιξη, αλλά έτσι κ αλλιώς βαριέμαι τη ζωή μου με αυτές τις παπαροσυζητήσεις. Μόλις πιείτε το γαλατάκι σας, τα λέμε.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαιώσεις 4014 με την εφαρμογή της "ηλεκτρονικής ταυτότητας" σταματούν και αντικαθίστανται από αυτήν (δηλαδή, το πολύ δύο χρόνια ακόμα)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.