Μετάβαση στο περιεχόμενο

σε προσθηκη καθ' ύψος οικοδ. άδειας του '83 ισχυουν απαιτήσεις ΑΜΕΑ:


Recommended Posts

Κτίριο ισόγειο αυθαίρετο , κατασκευής του 1961 , δηλωμένο στον 410/1968 . Είναι χτισμένο επί καθέτου τμήματος και δίπλα είναι χτισμένα τα άλλα 2 κτίρια των άλλων καθέτων . Ολα σε επαφή μεταξύ τους . Ολα κατοικίες.

Θέλουμε να κάνουμε προσθήκη α΄ορόφου και σοφίτας η δύο ορόφων , στατικά ανεξάρτητων που θα αποτελούν ενιαία κατοικία .

Υπάρχει ήδη σκάλα ανόδου στην ταράτσα . 

Το ύψος του τελευταίου ορόφου είναι σε κάθε περίπτωση κάτω από τα 9 μ.

Ερωτήματα :

Εχω υποχρέωση ανελκυστήρα ? Θεωρώ πως δεν έχω .

Σε περίπτωση που βάλω ανελκυστήρα , αυτός θα πρέπει να έχει διαστάσεις ΑΜΕΑ ?

Γενικά εφ΄ όσον δεν πρόκειται περί νέου κτιρίου , δεν χρειάζεται μελέτη για ΑΜΕΑ .

Υπάρχει πρόβλημα και με το γεγονός ότι η κάτοψη του υπάρχοντος είναι 70 τμ και τυχόν υποχρέωση ανελκυστήρα σημαίνει απώλεια ενός δωματίου .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω ενα παρόμοιο πρόβλημα... Εχω μια διπλοκατοικία (ισόγειο κ 1ος ) και οι ιδιοκτήτες θέλουν να κτίσουν άλλους δύο ορόφους οπότε θα βάλουμε άδεια προσθήκης καθ ύψος. Οριακά είμαι κάτω των 9 μ, οπότε θεωρώ οτι δεν είναι απαραίτητος ο ανελκυστήρας και αν βάλω, μπορώ να είναι < απο διαστάσεις ΑΜΕΑ. Αλλά το βασικό θέμα είναι οτι πρέπει να τον βάλω στον περιβάλλοντα χώρο, και δεν έχω άλλη κάλυψη. Γνωρίζετε εάν μπορεί να μπεί το φρεάτιο εκτός κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/4/2020 at 9:54 ΜΜ, Pavlos33 said:

Η εγκύκλιος αναφέρει Η  υποβολή  µελέτης  προσβασιµότητας    και  η  υλοποίηση  των  προβλεποµένων  σε  αυτή διαµορφώσεων – εγκαταστάσεων, επιβάλλεται στις περιπτώσεις όπου εκδίδεται  οικοδοµική άδεια  αλλαγής χρήσης, εφόσον  η νέα χρήση το απαιτεί. 

(α)  Στα  υφιστάµενα  πριν  από  την  ισχύ  του  Ν.4067/2012    κτίρια  κατοικίας, για  τα  οποία εκδίδεται  οικοδοµική  άδεια  µετά  την  ισχύ  του,  δεν  επιβάλλεται  η  µελέτη  προσβασιµότητας, δεδοµένου  ότι  στα  κτίρια  αυτά,    δεν  επιβάλλεται  η  υλοποίηση  των  απαραίτητων  διαµορφώσεων ώστε οι λειτουργικοί χώροι τους να είναι προσπελάσιµοι από άτοµα µε αναπηρία ή εµποδιζόµενα άτοµα. 

Για προσθήκη καθ ύψος για παράδειγμα αν η πρώτη άδεια αφορούσε την ανέγερση ισογείου ή διωρόφου δεν υπήρχε η υποχρέωση για κατασκευή φρεατίου και ανελκυστήρα. Άρα στις περισσότερες περιπτώσεις προσθηκών καθ ύψος θα ήταν πολύ δύσκολο έως αδύνατο ( ειδικά σε κτίριο οριζόντιων ιδιοκτησιών) να δημιουργηθεί εκ των υστέρων φρεάτιο ανελκυστήρα στο εσωτερικό του κτιρίου.

 

και απόσπασμα από το άρθρο 29 του κτιριοδομικού κανονισμού το οποίο το διαβάζουμε συνδυαστικά με τα άρθρα 26 και 27 του ΝΟΚ.

Αποφ-3046/304/89   (ΦΕΚ-59/Δ/3-2-89)
ΑΡΘΡΟΝ-29 Ανελκυστήρες 

1.1. Σε κάθε νέο κτίριο όταν το δάπεδο ορόφου ή τμήματος ορόφου έχει διαφορά στάθμης μεγαλύτερη από 9 μέτρα από την οριστική επιφάνεια του περιβάλλοντος εδάφους στη θέση από την οποία γίνεται η προσπέλαση στον υπόψη όροφο, επιβάλλεται η εγκατάσταση ενός τουλάχιστο ανελκυστήρα προσώπων με την επιφύλαξη της παρ.5 του Αρθ-29 του Ν-1577/85 (ΓΟΚ). 

1.2. Σε περίπτωση χώρου ενιαίας λειτουργίας που αναπτύσσεται σε περισσότερα από ένα επίπεδα και εξυπηρετείται με εσωτερική κλίμακα, για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου ελέγχεται η στάθμη του δαπέδου εισόδου σ' αυτόν. 
1.3. Στις προσθήκες καθ'ύψος ή κατ' επέκταση επιτρέπεται να εφαρμόζονται οι διατάξεις για τους ανελκυστήρες που ίσχυαν κατά την έκδοση της αρχικής άδειας με την επιφύλαξη των όρων της παρακάτω παρ.3. 
(....)

Καλησπέρα, έχω ξεκινήσει την ανάγνωση των σχετικών άρθρων. Υπάρχουν οι παραπάνω αναφορές,

ωστόσο στο ν. 4759/2020 στο άρθρο 119 :
 
Προσβασιμότητα χωρίς φραγμούς για τα άτομα
με αναπηρία και τα εμποδιζόμενα άτομα -
Αντικατάσταση του τίτλου και των παρ. 1, 4, 5,
8 και 9 του άρθρου 26 του ν. 4067/2012
Ο τίτλος και οι παρ. 1, 4, 5, 8 και 9 του άρθρου 26 του
ν. 4067/2012 (Α΄ 79) τροποποιούνται και το άρθρο 26
διαμορφώνεται ως εξής:
«Άρθρο 26
Προσβασιμότητα χωρίς φραγμούς για τα άτομα
με αναπηρία και τα εμποδιζόμενα άτομα
1. Στους χώρους των νέων κτιρίων
εκτός των κτιρίων
με χρήση κατοικίας
, για τα οποία η άδεια δόμησης εκδί-
δεται από την έναρξη ισχύος του παρόντος, επιβάλλεται
να εξασφαλίζεται:
α) η οριζόντια και κατακόρυφη, αυτόνομη και ασφαλής
προσπέλαση από άτομα με αναπηρία και εμποδιζόμενα
άτομα και η εξυπηρέτηση αυτών σε όλους τους εξωτερι-
κούς και εσωτερικούς χώρους των κτιρίων, σύμφωνα με
τις Οδηγίες Σχεδιασμού του Υπουργείου Περιβάλλοντος
και Ενέργειας «Σχεδιάζοντας για Όλους»,
β) η πρόβλεψη προσβάσιμων σε άτομα με αναπηρία
ή εμποδιζόμενα άτομα χώρων υγιεινής σε ποσοστό 5%
των συνολικών χώρων υγιεινής για χρήση κοινού και
οπωσδήποτε τουλάχιστον ένας ανά συγκρότημα χώρων
υγιεινής, ο οποίος μπορεί να έχει μικτή χρήση (ανδρών/
γυναικών).

Η απορία μου παραμένει... Σε προσθήκη καθ' ύψος υφιστάμενου κτιρίου του 1976 με ύψος δαπέδου < 9μ. 

επιβάλλεται η δημιουργία ανελκυστήρα; Ειδικά όταν δεν υπάρχει χώρος και πρόβλεψη στο υφιστάμενο

κτίριο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.