Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επεξήγηση λεβητοστασίου


lenaki85

Recommended Posts

+1 και από μένα στον aithilenio.. Άλλη μια η εγκατάσταση που δείχνει το επίπεδο του τεχνικού κόσμου στην Ελλάδα ( και τους μεν και τους δε εννοώ)

Ο συνολικός βαθμός απόδοσης πάει για βρούβες και ο κενακ δεν το παίρνει καν μυρωδιά.

Και όλα αυτά γιατί δεν υπάρχουν δυο ανεπίστροφα τον 20€ το καθένα.

Και πόσες φορές το έχω δει αυτό να συμβαίνει για χρόοοοονια δεν λέγεται...

 

Επίσης μου δίνεις την αφορμή να εκφράσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το νήμα αυτό. Ο σκοπός και οι στόχοι του ΠΕΑ καλύπτονται όταν εκδίδονται από ειδικότητες χωρίς κάποια σχέση με το θέμα? Στα σχόλια τους τι γράφουν? Και προς θεού δεν αναφέρομαι υποτιμητικά για την συνάδελφο, δεν ευθύνεται αυτή.

Edited by woody
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Woody μη βιάζεσαι. Μπορεί ο Γρηγόρης να λέει ότι όταν μια εγκατάσταση έχει τέτοιου είδους προβλήματα που δεν αξιολογούνται από τον ΚΕΝΑΚ, τι εκτίμηση κάνει; Και πιθανότατα έχει δίκαιο.

 

Στα ΠΕΑ κτηρίων όμως δεν υπάρχει πεδίο για να εισάγεις παραμέτρους που ποσοτικοποιούν κακοτεχνίες ή τέτοια προβλήματα στις εγκαταστάσεις. Κακώς; Θα συμφωνήσω, κακώς.

Ομως είτε τοπογράφος είτε ΗΜ είτε Αρχιτέκτονας είναι ο επιθεωρητής, είτε μπορεί να δει τέτοια προβλήματα είτε και να τα δει δεν μπορεί να τα καταλάβει, αυτά δεν υπεισέρχονται στα πιστοποιητικά επιθεώρησης κτιρίου. Κακώς; Πολύ κακώς, θα συμφωνήσω. Φταίει το θεωρητικό μοντέλο; Φταίνε τα πρότυπα; Ιδέα δεν έχω.

 

Μη βιάζεσαι όμως φίλε μου να προβάλεις ενστάσεις. Είτε έβγαζα το ΠΕΑ εγώ σ' αυτή την εγκατάσταση, ο άσχετος φερ' ειπείν ή κάποιος άλλος που είναι γάτα στις εγκαταστάσεις, το ίδιο ΠΕΑ θα βγάζαμε (υποθέτοντας ότι και οι δύο τηρούσαμε τα της ΤΟΤΕΕ1).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Woddy πάει αλλού η συζήτηση και με την στεναχώρια που έχω με όλα αυτα που συμβάινουν στον τόπο μας και με την ανεργία που υπάρχει τι να πει κανείς για ειδικότητες.

Αλλά για να μην φανεί ότι αποφεύγω θα πω ξεκάθαρα την γνώμη μου.

Οι πολιτικοί θα έπρεπε να μην είχαν ανάγκη να γίνονται ενεργειακοί επιθεωρητές.

Οι μηχανολόγοι θα έπρεπε να μην είχαν ανάγκη να γίνουν υδραυλικοί.

Και ο τεχνικός κόσμος θα έπρεπε να μην είχε ανάγκη να γίνει οι δύο παραπάνω ειδικότητες...

Τώρα έτσι όπως καταντήσαμε, μία πάρα πολύ ωραία οικογένεια, τουλάχιστον εμείς οι λίγοι που γράφουμε στα τεχνικά φόρουμ για ενεργειακά θέματα (γιατί λίγοι είμαστε) ας κάνουμε κουβέντα να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μη νομίζεις, κι εδώ Αθήνα μου έχουν ζητήσει και 40€ + ΦΠΑ, οπότε σούμα ένα 50αρι.

 

Ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση αυτός ο λέβητας να έχει μόνωση εσωτερικά;

 

http://1000265p.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

panos είμαι σίγουρος οτι αυτό το πράγμα είναι ηλεκτρικός θερμοσίφωνας και με πατέντες έχει μετατραπεί σε λέβητα

 

και επειδή είμαι σίγουρος (χωρις να έχω στοιχεία απόδειξης), όπως γνωρίζεις οι (παλαιού τύπου) ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες είχαν μια υποτυπώδη μόνωση (~2cm), αλλά με την θερμοκρασία που αναπτύσεται εσωτερικά (~80C0), πάλι είμαι σίγουρος οτι θα έχει λιώσει η μόνωση.

 

συνεπώς, εγω θα το θεωρούσα το ''πραγμα'' ΑΜΟΝΩΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Είναι Caldo 50.000 (kcal/h), περίπου σαν αυτόν στην ιστοσελίδα, αλλά πάνω από 15 χρόνια μοντέλο. Οπότε -υποθέτω- πως θα είχε μια μόνωση της προκοπής. Βέβαια διόλου απίθανο, τότε το εργοστάσιο να έκανε τέτοιες πατέντες, σαν αυτή που λες.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τη βοήθειά σας σε σχέση με τις επισυναπτόμενες φωτογραφίες.Πόσοι κλάδοι είναι 3 ή 4?τι είναι αυτά τα πορτακαλί και μαύρα κουτάκια?κυκλοφορητές?

στην εικόνα 166 τι είναι αυτή η σωλήνα που καταλήγει στο πίσω και κάτω μέρος του λέβητα?και τέλος στην εικόνα 171 τι είναι αυτά τα κουτιά?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, hkamp.

post-11903-0-12956700-1354027748_thumb.jpg

post-11903-0-41988900-1354027783_thumb.jpg

post-11903-0-34008500-1354027844_thumb.jpg

post-11903-0-64408600-1354027937_thumb.jpg

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

συμπλήρωσε την ειδικότητα σου.

 

Τα πορτοκαλί και μαύρα ΔΕΝ σε απασχολούν

Τα κουτάκια στην τελευταία φωτογραφία πάλι ΔΕΝ σε απασχολούν είναι διακόπτης (άνοιγμα κλείσιμο του ρεύματος) και χρονοδιακόπτης για ημερήσιο προγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.