Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέτρηση διαστάσεων


p@nos

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

έχω δύο ερωτήσεις:

1) Μία βεράντα ισογείου, η οποία είναι σκεπασμένη από πάνω με την πλάκα συμπεριλαμβάνεται στα τετραγωνικά του σπιτιού???

2) Ο τοίχος προς την εσωτερική αυλή του σπιτιού για τον υπολογισμό των τετραγωνικών πρέπει να πάρω τον μισό ή ολόκληρο???

 

i need helppppp

thx

Link to comment
Share on other sites

1) Οι βεράντες δε μετρούν στη δόμηση.

 

2) Ο τοίχος μεταξύ κατοικίας και κοινοχρήστων μετρά ολόκληρος στην κατοικία. Ο τοίχος μεταξύ δύο κατοικιών μοιράζεται 50-50% στις δύο κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

thx anka,

αν και έχω ένα σχέδιο του 1957 που έγινε το κτίσμα στο οποίο ο μηχανικός έχει συμπεριλάβει και την βεράντα. Μήπως τότε μετρούσε στην δόμηση? Τώρα να το αναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τοιχίο που χωρίζει δύο ιδιοκτησίες ή θα είναι εξολοκλήρου σε έναν ιδιοκτήτη ή θα τον έχουνε μισό μισό.

 

Αν δεν φαίνεται με το μάτι , κάνε μια ερώτηση . ;)

Link to comment
Share on other sites

Την υφιστάμενη κατάσταση θα απεικονίσεις? ή είναι κάτι για νομιμοποίηση αυθαιρέτου?

Όπως και να έχει πάντως η βεράντα δεν μπαίνει στη δόμηση, πιάνεις τη επιφάνεια απο την εξω πλευρα του τοιχίου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την βεεράντα που βρίσκεται μπροστά. Έχει ένα μικρό τοιχάκι που την χωρίζει από τον δρόμο. Είναι κλειστή από δεξιά και αριστερά. Πρέπει να την υπολογίσω στα τετραγωνικά? Ο μηχανικός επαναλαμβάνω την είχε προσμετρήσει. Πρόκειται για αποδοχή κληρονομιάς και επειδή δεν εφαρμόστηκε ποτέ το σχέδιο αναγκαστικά θα πάρω αυτήν την κάτοψη για να μην μπλέξω και εγώ αλλά και οι ιδιοκτήτες, οι οποίοι δεν έχουν και καμία σχέση με το κτίσμα, γιατί έτσι το βρήκαν. Ούτε καν γνώριζαν οτι έχουν γίνει αλλαγές στο κτίσμα.

post-1453-131887209537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ είναι Η/Χ

επειδή όμως το 57 δεν υπήρχε ο όρος αυτός > μετρούσε στη δόμηση οπότε ο παλαιός μηχανικός έχει δίκιο

βέβαια το ότι μετρά στη δόμηση αυτό δεν σημαίνει οτι μετρά και στο εμβαδόν της κατοικίας,

θέλω να πω πως αν ο Η/Χ είναι πραγματι ανοικτός μην τον προσθέσεις στα τμ της κατοικίας και πληρώνουν εφορία οι άνθρωποι για αέρα κοπανιστό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.