Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποχωρητήρια ΑμΕΑ σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί το ΤΕΕ δεν λειτουργεί και έχω ρωτήσει παντού!

 

Έχω μια υπόθεση ενός καταστήματος με άδεια αμιγούς χρήσης internet cafe και οι υπεύθυνοι επιθυμούν να προσθέσουν άδεια υγειονομικού χαρακτήρα. Έχουν ολοκληρώσει ό,τι χρειάζεται, μένει μόνο το αποχωρητήριο για ΑμΕΑ, καθώς το Υγειονομικό τους "έκοψε" γι' αυτό το λόγο. Έχουν μιλήσει με υγειονομικό, πολεοδομία, μηχανικούς, και δεν είναι κανείς σίγουρος. (ούτε εγώ :P) Αναφέρονται στο γεγονός ότι η πολεοδομία είναι υπεύθυνη για τις εφαρμογές εγκαταστάσεων ΑμΕΑ και όχι το Υγειονομικό και να περιμένουν ένα διάστημα για να βεβαιωθούν κι εκείνοι. Μας μίλησαν για κάποιο νέο νόμο που περιμένουν για τα υγειονομικά θέματα. Το κατάστημα είναι 110 τ.μ. και σύμφωνα με τον ΝΟΚ, υποτίθεται πρέπει να έχουν αποχωρητήριο. (αν διάβασα σωστά?) Το θέμα είναι ότι οι υπεύθυνοι του καταστήματος βιάζονται να μάθουν διότι έχουν να αντιμετωπίσουν σφράγιση.

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

για ριξε μια ματια στην Αποφαση με αριθμ.Υ1γ./Γ.Π/οικ.96967 ΦΕΚ 2718/8-10-2012 '' Υγειονομικοι οροι και προυποθεσεις λειτουργιας επιχηρησεων τροφιμων και ποτων και αλλες διαταξεις''

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το έχω ήδη κοιτάξει αυτό και δεν αναφέρεται σε λεπτομέρειες. Παραπέμπτει στην Πολεοδομική Νομοθεσία. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι περιμένει το Υγειονομικό και τη μία λέει πως ΝΑΙ χρειάζεται αποχωρητήριο ΑμΕΑ και την άλλη ΙΣΩΣ όχι, δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

κανε μια καλή αναζήτηση των θεμάτων στο forum και θαβρείς κάτι που λέει "καταστημα υγ. εδνιαφ."

 

αντε ψάξε πριν ρωτήσεις...

 

α και μια ερώτηση...ξέρεις γιατι στις πιο πολλές πολεοδομίες είναι προϊστάμενοι Αρχιτέκτονες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stavrosa, έχω ψάξει. Δε θα ρωτούσα αν έβρισκα τη λύση σε κάποιο post. Είπα να ρωτήσω εδώ γιατί δεν παίρνω καθαρή απάντηση από τους αρμόδιους.

 

κ. Χατζηδημητρίου, ευχαριστώ πολύ, το διάβασα ήδη.

 

Νέος είμαι στο επάγγελμα, να με συγχωράτε. Μάλλον δεν μπορεί να κατανοήσει κανείς πόσο κουλουβάχατα είναι οι νομοθεσίες μας μέχρι να βγει στη δουλειά, έτσι? Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Σε συγχωραμε.... Απλά το θέμα είναι ότι στο φόρουμ θα βρεις πολλές αναφορές.

Καμία φορά οι αρμόδιοι συνάδελφοι δεν θα στο πουν...

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να τολμήσω να ρωτήσω το αντίθετο;

Σε κατάστημα μή υγειονομικού ενδιαφέροντος καν αφού έκανα μια περιήγηση και από το Site του YΠΕΚΑ:

http://www.minenv.gr/1/16/162/16203/g1620390.html

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

Απαιτείται αποχωρητήριο ΑΜΕΑ σε κατάστημα με άδεια του

1995 στο οποίο θα γίνει τροποποθηση στη διαρρύθμιση.

Ο χώρος είναι 25 τ. μ. και το κάθε τετραγωνικό έχει αξία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.