Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχωρητήρια ΑμΕΑ σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Εγώ για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος που εώτησα στο υγειονομικό μου είπανε ότι απαιτείται τουαλέτα ΑΜΕΑ για όλα τα νέα καταστήματα συνάθροισης κοινού που έχουν εμβαδό 100 τ.μ. και άνω καθώς και η προσαρμογή των ήδη λειτουργούντων.

 

ΦΕΚ 1384Β / 2007 , άρθρο 1 , παράγραφος 4 .

 

 

"......4. Στην παράγραφο 3, του άρθρου 25 της αναφερο−

μένης Υ.Δ. προστίθεται εδάφιο ε, ως εξής:

«ε. Καθίσταται υποχρεωτική η ύπαρξη αποχωρητηρίων

για άτομα με ειδικές ανάγκες καθώς και η πρόβλεψη

άλλων διευκολύνσεων για τα άτομα αυτά, οι οποίες πε−

ριγράφονται στην ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία και

ιδιαίτερα στις προδιαγραφές του Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε., “Οδηγίες

σχεδιασμού − σχεδιάζοντας για όλους” σε όλα τα νέα

καταστήματα συνάθροισης κοινού που έχουν εμβαδόν

εκατό 100 τ.μ. και πλέον καθώς και η προσαρμογή των

ήδη λειτουργούντων.»....."

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

O ΝΟΚ κάνει λόγο για υφιστάμενα κτίρια. Σε μια διαρρύθμιση όπου από ένα κατάστημα γίνονται περισσότερα του ενός; H πολεοδομία το θεωρεί νέο κτίριο κι επιβάλει τη δημιουργία WC για AΜΕΑ ακόμακαι σε λιγότερα από 100 τμ..

Link to comment
Share on other sites

Και το ερωτημα για τον ΝΟΚ είναι : τα 100 τμ αφορούν εμβαδό δόμησης ή ωφέλιμο? (μάλλον δόμησης πιστεύω διαβάζοντας το νόμο)

Τα μέτρα του περιβάλλοντος χώρου αν αναπτύσσονται καθίσματα προστίθενται μήπως και αυτά στο εμβαδό των 100τμ?

Στον περιβάλλοντα χώρο βέβαια με τη λογική εννοείται πιστεύω ότι θα πάρεις το ωφέλιμο εμβαδό, δε γίνεται να λαμβάνεται υπόψη όλος ο ακάλυπτος.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω στο ερώτημα μου. Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με άδεια λειτουργίας καταστήματος μετά την ισχύ του ΝΟΚ για να μας πει αν τον έχουν ζητήσεις προδιαγραφές Α

ΜΕΑ σε κάτω των 100 τ.μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα σου το "ζητήσει" κανένας, καθώς ούτε το υγειονομικό έχει λόγο για τα ΑμεΑ (βλ. νέα Υγειονομική Διάταξη) ούτε στην ΥΔΟΜ έχουν λόγο να ελέγξουν τις κατόψεις (νέος τρόπος έκδοσης αδειών). Όπως καταλαβαίνεις όλη την ευθύνη την έχουμε εμείς οι μηχανικοί. Επομένως, όλα έχουν να κάνουν πως το ερμηνεύει ο καθένας μας, τι ρίσκο αναλαμβάνει ο καθένας μας και πόσο μεγάλη λαμπάδα ανάβει ο καθένας μας για να μη βρεθεί μπροστά σε κανέναν δικαστή ανάμεσα σε παραβάτες του ΚΟΚ και λοιπών "λωποδυτών".

 

Υ.Γ.(1) Οι εξαιρέσεις του ΝΟΚ για τα ΑμεΑ είναι συγκεκριμένες και δεν αναφέρουν πουθενά την περίπτωση του μικρού εμβαδού του καταστήματος.

Υ.Γ.(2) Στα δικαιολογητικά που υποβάλλονται στο Δήμο για την άδεια λειτουργίας είναι και

2. Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν υπογεγραμμένα από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ, σε κλίμακα που θα αναφέρεται ρητά επί του σχεδίου και στο οποίο θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε. περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ τουαλέτες για Α.Μ.Ε.Α.).
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο ΝΟΚ στο άρθρο 26 παράγραφος 4 ορίζει :

 

 

 

".....Υφιστάμενα κτίρια με χρήσεις εμπορίου και γραφείων,

εκτός των κτιρίων που στεγάζουν γραφεία υπηρεσιών

του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου φορέα, νομικών

προσώπων δημοσίου δικαίου, νομικών προσώπων ιδιωτι−

κού δικαίου, οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτης

και δεύτερης βαθμίδας, καθώς επίσης και καταστήματα

υγειονομικού ενδιαφέροντος με ανάπτυγμα τραπεζοκα−

θισμάτων στον εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο, με μικτό

εμβαδόν μικρότερο από 100 τ.μ. μπορούν να εξαιρεθούν

μόνο από την υποχρέωση δημιουργίας προσβάσιμων

χώρων υγιεινής για το κοινό, εφόσον αυτό προκαλεί

δυσανάλογη επιβάρυνση στους ιδιοκτήτες τους....."

 

Άρα μιλάμε για πάνω από 100τ.μ. όσον αφορά την απίτηση αποχωρητηρίου ΑΜΕΑ το οποίο είναι και λογικότατο ! Οι λοιπές απαιτήσεις για πρόσβαση όμως στους χώρους ισχύουν. Για ισόγεια νομίζω δεν υπάρχει κάποιο θέμα για τη πρόσβαση.

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μη υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν υποχρεούνται σε ΑΜΕΑ

 

Υ.Γ.(1) Οι εξαιρέσεις του ΝΟΚ για τα ΑμεΑ είναι συγκεκριμένες και δεν αναφέρουν πουθενά την περίπτωση του μικρού εμβαδού του καταστήματος.

Υ.Γ.(2) Στα δικαιολογητικά που υποβάλλονται στο Δήμο για την άδεια λειτουργίας είναι και

2. Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν υπογεγραμμένα από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ, σε κλίμακα που θα αναφέρεται ρητά επί του σχεδίου και στο οποίο θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε. περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ τουαλέτες για Α.Μ.Ε.Α.).

Αφού ο ΝΟΚ στο άρθρο 26 παράγραφος 4 ορίζει :

 

 

 

".....Υφιστάμενα κτίρια με χρήσεις εμπορίου και γραφείων,

εκτός των κτιρίων που στεγάζουν γραφεία υπηρεσιών

του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου φορέα, νομικών

προσώπων δημοσίου δικαίου, νομικών προσώπων ιδιωτι−

κού δικαίου, οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτης

και δεύτερης βαθμίδας, καθώς επίσης και καταστήματα

υγειονομικού ενδιαφέροντος με ανάπτυγμα τραπεζοκα−

θισμάτων στον εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο, με μικτό

εμβαδόν μικρότερο από 100 τ.μ. μπορούν να εξαιρεθούν

μόνο από την υποχρέωση δημιουργίας προσβάσιμων

χώρων υγιεινής για το κοινό, εφόσον αυτό προκαλεί

δυσανάλογη επιβάρυνση στους ιδιοκτήτες τους....."

 

Άρα μιλάμε για πάνω από 100τ.μ. όσον αφορά την απίτηση αποχωρητηρίου ΑΜΕΑ το οποίο είναι και λογικότατο ! Οι λοιπές απαιτήσεις για πρόσβαση όμως στους χώρους ισχύουν. Για ισόγεια νομίζω δεν υπάρχει κάποιο θέμα για τη πρόσβαση.

 

1).-3). Μου το επιβάλλουν στην πολεοδομία. Νομίζω ότι εΰντλούν όλη την αυστηρότητα αφού δεν είναι Υ. Ε. K. κι επιπλέον είναι το 1/3 των 100 τ.μ.

Στο άρθρο 26 του ΝΟΚ γίνεται μνεία καν για τα υφιστάμενα καταστήματα μέχρι το 2020 θα πρέπει να έχουν αποκτήσει WC για ΑΜΕΑ.

2). Νομίζω ότι απάντησες χωρίς να έχεις γνώση τωνπαραπάνω ή κάνω λάθος;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Που είδες στα παραπάνω να αναφέρεται ότι σε κατάστημα "λιανικής πώλησης και έκθεσης" που από ότι κατάλαβα είναι εσένα (εκτός και μας πεις ακριβώς τη χρήση του) και όχι σε "κτίριο εμπορίου..." αναφέρει ότι απαιτείται ΑΜΕΑ..Ισως να εμπίπτεις στην προσβασιμότητα. της παρ 1 του αρθρου 26 του ΝΟΚ και αυτό θέλει συζήτηση αναλόγως του καταστήματος-κτιρίου.Σε καταστήματα λιανικής πώλησης (παλαιότερα) η τουαλέτα ήταν για το προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που το καταστημα ειναι ισογειο 80 τμ, υπογειο 80 τμ (αποθηκες+wc) και εχει παταρι 40 τμ τακτοποιημενο με 4014, το οποιο εχει χρηση γραφειου και αποθηκευτικου χωρου, θα πρεπει να θεωρησω οτι ανηκω στην κατηγορια ανω των 100 τμ ? Προκειται για καταστημα που θα αλλαχτει η χρηση σε Υ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.