Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποχωρητήρια ΑμΕΑ σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

ok..ευχαριστώ....

αλλα οχι συναδελφε 69/1,40 . αυτο ηταν παλιο. 69/1,20 . το 1,20 ειναι ο νεος συντελεστης . ιδιος για ορθιους κασι καθημενους πελατες.

Link to comment
Share on other sites

αλλα οχι συναδελφε 69/1,40 . αυτο ηταν παλιο. 69/1,20 . το 1,20 ειναι ο νεος συντελεστης . ιδιος για ορθιους κασι καθημενους πελατες.

το 1,2 είναι καινούργιο πάλι, πού αναφέρεται?.μήπως θα έχω πρόβλημα? 63/1,2 = 52,5 ή 52 άτμομα ενώ εγώ θέλω μέχρι 50...λες να επηρεάζει την απαίτηση για κάτι άλλο? (έχω κουζίνα 24τ.μ. και χώρο αποθηκευτικό 10τ.μ.) μιλάμε για εστιατόριο-καφετέρια

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

το 1,2 είναι καινούργιο πάλι, πού αναφέρεται?.μήπως θα έχω πρόβλημα? 63/1,2 = 52,5 ή 52 άτμομα ενώ εγώ θέλω μέχρι 50...λες να επηρεάζει την απαίτηση για κάτι άλλο? (έχω κουζίνα 24τ.μ. και χώρο αποθηκευτικό 10τ.μ.) μιλάμε για εστιατόριο-καφετέρια

 

Νέος "Υγειονομικός" Νόμος

Αριθμ. Υ1γ/Γ.Π/οικ. 96967 (2012)

 

Αρθρο 14, Α2:

"Οι επιχειρήσεις μαζικής εστίασης και χώρων αναψυχής που διαθέτουν αίθουσα πελατών ή και υπαίθριο χώρο για εξυπηρέτηση καθήμενων ή όρθιων πελατών η δυναμικότητα τους σε εξυπηρετούμενα

άτομα προκύπτει από τη διαίρεση του εμβαδού του καθαρού χώρου δια του 1,20 τ.μ. Ο συνολικός αριθμός των εξυπηρετούμενων ατόμων καθορίζει τη δυναμικότητα της επιχείρησης."

 

 

α) Αν έχεις συνολικό εμβαδόν χωρων αναπτυξης τραπεζοκαθισμάτων (μέσα+έξω) > 100τμ τοτε θέλεις WC AMEA (ή να μαγειρέψεις το εμβαδόν)

β) Αν έχεις συνολική δυναμικότητα (μέσα+έξω) δηλ. εμβαδόν/1,2 < 40 άτομα τοτε θέλεις ένα WC (ανδρών-γυναικών μαζί)

γ) Αν έχεις συνολική δυναμικότητα (μέσα+έξω) 40<εμβαδόν/1,2<120 τοτε θέλεις 1 WC ανδρών και 1 WC γυναικών, πέρα από των ΑΜΕΑ αν απαιτείται

δ) Αν έχεις συνολική δυναμικότητα (μέσα+έξω) 120<εμβαδόν/1,2<200 άτομα τοτε θέλεις δύο WC ανδρών και 2 WC γυναικών, πέρα από των ΑΜΕΑ που απαιτείται

 

Ας τα τσεκάρει/διορθώσει και κανας άλλος μηπως έγραψα καμια παπαριά γιατι ειναι 2.40 το πρωι και κοιμάμαι όρθιος αλλά νομιζω πως ειναι σωστά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και υποθέτω εξακολουθεί να ισχύει ο συντελεστής 1,40 για τον έλεγχο απαλλαγής από δεύτερη έξοδο διαφυγής, για πληθυσμό κάτω των 50 ατόμων στον έλεγχο πυροπροστασίας που προβλέπει η πυροσβεστική διάταξη 3 για μικρά υφιστάμενα παλαιά καταστήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα διαχειριστές, καλό είναι να μεταφερθεί στις "λοιπές αδειοδοτήσεις".

 

Το επαναφέρω το αίτημα του νίκ γιατί πράγματι εδώ που βρίσκεται αυτό το θέμα μπερδεύει αυτούς που το έχουν ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.