Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια θέσης στάθμευσης μπροστά από κατάστημα


xakou

Recommended Posts

για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα πω εδώ τον πόνο μου.

Η γειτονιά μας, κέντρο πόλης, έχει γεμίσει παρκιν και διάφορα άλλα που βάζουν μπροστά μια πινακίδα "είσοδος/έξοδος οχημάτων", ή "χώρος ξενοδοχείου τάδε".

 

1) Οι πινακίδες δεν φέρουν κανέναν αριθμό απόφασης δήμου. Δεν θα έπρεπε?

 

2) Μπορεί ένα παρκιν να έχει σαν είσοδο/έξοδο όλο το πρόσωπο του οικοπέδου? Θυμάμαι κάπου είχα βρει, σχετικά με άδεια οικοδομής, οτι μπορείς να έχεις μόνο μια είσοδο/έξοδο και μόνο από κάποια μέτρα πρόσοψης και πάνω είχες δικαίωμα για δεύτερη. Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα βρει.... Υποθέτω όμως οτι το ίδιο ισχύει και για άδειο οικόπεδο.

 

Αν θυμάται κάποιος τι σχετική νομοθεσία, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

α] σωστα οι πινακιδες "περιεχουν" τον χωρο και αναγραφουν τον αριθμο αδειας.

 

 

β] μια εισοδο εξοδο....κατ' εξαιρεση δευτερη επι γωνιακων...

 

δες εδω

http://www.thessaloniki.gr/portal/page/portal/DioikitikesYpiresies/GenDnsiDioikOikonYpiresion/DnsiDimProsodonPoron/TmimaDimForonTelon/TeliXrisisKoinoxristwnXorwn/AdeiesTeli/eisothos-exothos-ochimata

 

και μετα πας στον Δημο [σου] και ρωτας " εάν και τι αδεια εχουν δοσει"

 

βλεπεις και ΦΕΚ Α 76.2004 αρθρο 10, οπως ισχυει σημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ενημερομένος Δημήτρη :smile:

 

τι εννοείς "περιέχουν" το χώρο?

 

σχετικά με αδόμητο οικόπεδο που χρησιμοποιείται ως παρκιν (επιχείρηση), ξέρουμε αν υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με το μήκος της εισόδου επί του προσώπου του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

- η πινακιδα "βλεπει" η μια την αλλη και ο ενδιαμεσος χωρος σηματοδοτειται απο αυτες

 

- για το "αδομητο"

....αυτο ειναι μια  "αλλη"  ερωτηση, θα δεις στα "υπαιθρια παρκιν" τα οποια -προφανως- δεν δικαιουνται να καταλαμβανουν τα πεζοδρομια...

Αν εχουν πινακιδες με αριθμο αδειας, θα πας στον Δημο να τις ελεγξεις..συνηθως ειναι  μαιμού

 

[κανεις και μια καταγγελια...]

Link to comment
Share on other sites

Εχω γειτονα που εβαλε τις πινακιδες  αναπηρου και κανει τον κουτσο με π οταν παρκαρει  και επειδη τον εχω φατσα καρτα το διαμερισμα του (τα λεμε κιολας απλωνοντας μπουγαδα :shock:  :mrgreen: ) στο σπιτι γινεται αλλος ανθρωπος .ταχυτατος χωρις βοηθηματα και  εργατικοτατος . 

Ομοιως και το τυροπιταδικο της γειτονιας εχει βαλει κατι σαν πινακιδες και αυτο  ...ενω  "μπαρμπας " επισης στην γειτονια που εμενε απο τοτε που η γειτονια ηταν ακομη "εκτος σχεδιου " και το θεωρει ακομη τσιφλικι του , εν ψυχρω βαζει κατι ζαρντινιερες στη "θεση του"  οταν  λειπει και οταν ερχεται τις τοποθετει στην γωνια  και παρκαρει (παλια εβαζε κατι μαδερια αλλα απο τοτε που εκανε προσθηκη οροφου καθ υψος και αναβαθμιστηκε η οικοδομη  -χωρις καμμια αδεια εννοειται   - βαζει τις ζαρντινιερες  ).Τωρα τον πηραν και τα χρονια αλλα μεχρι προτεινος σε   αδομητα οικοπεδα του τετραγωνου εβαζε τοματες  μαρουλια πιπεριες και τα  συναφη   οπως επισης   διατηρουσε και κοτετσι .

Σικαγο  γιναμε 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

ΜΠορείς να έχεις εισόδους και εξόδους αρκεί να μην υπερβαίνουν σε μήκος το 50% του προσώπου του οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα..Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν εχω το δικαιωμα να εχω παρκινγκ απεναντι ασπό το γραφείο μου σε δημόσιο δρόμο? Αν ναι τι διαδικασία πρεπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ναι, για ΑΜΕΑ

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/153750/thessaloniki-dikaiologitika-gia-paraxorisi-atomikis-thesis-stathmefsis-amea

 

ή η περιπτωση θεσης με την ενδειξη "μονον για φορτοεκφορτωση", [οπως στην Εδεσα]  αλλά χωρις δικαιωμα σταθμευσης  τριτων..

 

και θεσεις κατοικων σε ιστορικα κεντρα...με την κατοχη σχετικης πινακιδας αδειας.

 

Μιλας με τον Δημο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ΕΡΩΤΗΣΗ

Ιδιοκτήτης σχολής οδηγών μου τηλεφώνησε και μου ζήτησε να τον βοηθήσω στην έκδοση άδειας στάθμευσης με άδεια, μπροστά από τη σχολή οδηγών που έχει.

Στην ουσία πρέπει να βάλει πινακίδα "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ" και από κάτω ένα παραλληλόγραμμο με αναγραφή της άδειας. Διαφορετικά αν βάλει μόνο την κυκλική πινακίδα "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ" είναι παράνομος, ακόμα κι αν λάβει την άδεια. Σωστά;

Απευθύνομαι στην πολεοδομία ή στη δημοτική αστυνομία;

Ποια η σχετική νομοθεσία; 

Είδα τον ΚΟΚ αλλά δεν αναφέρει τέτοια περίπτωση.

Τη βοήθεια σας παρακαλώ.

PIC1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.