Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βλάβες Solaredge


Konstantinos_sf

Recommended Posts

Προβληματα βγαζουν μονο οι 10αριδες μετατροπεις ή ειναι η ιδεα μου?

Οχι απαραιτητα, το καλοκαιρι περσυ, μου εβγαλε εξαρχης προβλημα ενας 9αρης. δεν λειτουργουσε το δευτερο ανεμιστηρακι που εχει εσωτερικα, τελικα εφταιγε η πλακετα και εγινε αντικατασταση ολου του ινβερτερ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε SE10 μου έβγαλε σήμερα error code 45 (SW error) και το manual λέει για σφάλμα του λογισμικού.

 

Ξερει κανεις τι κανουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, ο inverter είναι εκτός λειτουργίας.

Το είδα το πρωί και στην επιλογή ειναι 'Country : NONE7".

Μπαίνω στο menu στις ρυθμίσεις να το αλλάξω αλλά δεν δέχεται την επιλογή της Ελλάδας και βγαζει failed.

Ανοιγόκλεισα τον διακόπτη και του μετατροπέα και του πίνακα αλλά τίποτα.

 

Χτες που το έπαθε αυτό υπήρξε μια στιγμιαία διακοπή ρεύματος.

 

Καμιά ιδέα?Το έχει αντιμετώπισει κανείς?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φ/β 7κw στη λαρισα μετατροπεας solaredge 30 powerboxes και 30 πανελα. Ένα χρονο δουλευε κανονικα, ξαφνικα σταματησε να παραγει εργο. Ενδειξεις <p-ok> vdc  6-21 και μηδεν εργο. Αποσυνδεω το στρινκ απο τον μετατροπεα, μετρηση με το οργανο 29v. Ξανασυνδεω το στρινκ μετρηση με το οργανο,6-17v. Η μετρηση γινεται στα φισακια και στην εσωτερικη κλεμα του μετατροπεα. Άλλαξα μετατροπεα ξανα τα ιδια.



Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μετέτρεψα το κείμενό σου σε πεζά, όπως απαιτείται να είναι από τους κανόνες συμμετοχής.
miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά.Με καλέσαν να κάνω ένα έλεγχο σε ένα solaredge SE10K σε στέγη που δεν εμφάνιζε κάποιο error στην οθόνη του

αλλά κάποιες φορές με φούλ ήλιο και μετά από παρατήρηση του ιδιοκτήτη εκεί που δούλευε στa 7Kw έπεφτε στα 300w και έκανε ένα μικρό θόρυβο.Δεν έχω ξαναασχοληθεί με solaredge inveter,καταρχήν θα ήθελα να μου πείτε με ποιο τρόπο μπορώ να τον συνδέσω με το laptop μου,και τι μπορεί να προκαλεί αυτό τ πρόβλημα.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στην προηγουμενη σελιδα σε ενα ποστ μου αναφερομαι σε βλαβη αντιστοιχη. Δηλαδη, ο ινβερτερ οταν ειχε πολυ ηλιο επεφτε ακαριαια σε πολυ χαμηλο επιπεδο, και εκανε εναν θορυβο σαν τζιτζιρισμα αλλα εμενα μου εβγαζε error 72.
Το να μην βγαζει error μου φαινεται περιεργο, αυτο που μπορεις να κανεις για μενα αρχικα ειναι να επικοινωνησεις με το support της solaredge, ειτε τηλεφωνικα είτε να ανοιξεις case ωστε να το τσεκαρουν μεσω ιντερνετ (αν εχεις ιντερνετ βεβαια).
Παντως στην δικη μου περιπτωση αν διαβασεις, τελικα ο ινβερτερ ειχε θεμα και αντικατασταθηκε.

Αν εχεις την καλοσυνη στειλε μου σε πμ, απο που πηρες το ινβερτερ και ποια ημερομηνια, σου το ρωταω αυτο γιατι στην δικη μου περιπτωση απο οτι φανηκε επροκειτω για ελλατωματικη παρτιδα η οποια εβγαλε αντιστοιχα σφαλματα και σε αλλους (αυτα μου τα ειπε ο προμηθευτης).

Edited by sakatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Εγκατάσταση Solaredge 5αρης εγκαταστάθηκε εδώ και μια εβδομάδα.

 

Όλα οκ.

 

Είναι απομακρυσμένα και έχω βάλει modem της Solaredge για επιτήρηση μέσω Internet.

 

Ενώ έστελνε κανονικά δεδομένα από τις 11.00 το πρωί σταμάτησε και το Site status φαίνεται οκ.

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; 

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη ως αυριο, καμια φορα το site τρωει καποιες "φρικες" χωρις να υπαρχει προβλημα στην εγκατασταση. Οπότε για μένα κοιταξε αυριο μηπως έχει "ξεμπλοκαρει"...αν δεις πλεον οτι αυριο εξακολουθει να μην δειχνει δεδομενα...θα πρεπει να επισκεφτεις την εγκατασταση..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.