Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βλάβες Solaredge


Konstantinos_sf

Recommended Posts

Του error code 85 το ανάγνωσμα συνέχεια! Ίδια συμπεριφορά με του Κωνσταντίνου sf. Δούλευε κανονικά μέχρι να σηκωθεί ο ήλιος και μετά...φσσ: error 85. Παιδεύτηκα δύο εβδομάδες με πάμπολλες επισκέψεις On site, internet δεν έχει εκεί για να δούμε γραφήματα. Μέτρησα ό,τι μπορούσε να μετρηθεί-γραμμές, γειώσεις κοκ. Από τη "μεγάλη ηλιακή" μου έλεγαν άρες μάρες κουκουνάρες-κάποια κλέμα έχει χαλαρώσει, κάποια επαφή δεν είναι καλή, βγάζε ένα-ένα τα πάνελ μέχρι να βρεις το χαλασμένο powerbox (τη στιγμή που όλα δούλευαν καλά μέχρι τη μισή μέρα), αναβάθμιση firmware μετά από επικοινωνία με solaredge, τίποτα. Με τα πολλά έγινε αλλαγή inverter, αλλά πάλι τα ίδια. Μιλάμε για απελπισία, δεδομένου ότι μιλάμε για κεραμίδια με πολλαπλούς προσανατολισμούς... :shock:

 

Τριφασική παροχή σπιτιού από την οποία παίρνει με διακλάδωση και ο inverter χωρίς μπαροκιβώτιο. Ρίχνω μια ματιά μέσα στο κουτί του μετρητή του σπιτιού και τι να δω: "βρασμένα" καλώδια από μικροαυτόματο προς μετρητή σπιτιού και το φωτοβολταϊκό να το έχουν συνδέσει ΜΕΤΑ τον μικροαυτόματο, ο οποίος ήταν και παλιός. Κουβέντα στη ΔΕΗ, έρχονται, αλλάζουν καλώδια, μικροαυτόματο και θέση σύνδεσης του φωτοβολταϊκού και ΘΑΥΜΑ- όλα δουλεύουν μια χαρά τώρα! :mrgreen:

 

Ελπίζω να σώσω κάποιον. Περιττό να πω πως και εγώ δεν έμαθα ποτέ τι είναι το error code 85, παρ' όλες τις επίμονες ερωτήσεις μου. Επίσης, Σε 10 SE που έχω βάλει ως τώρα τα δυο έχουν φύγει off, πρόβλημα με ένα Powerbox και τώρα αυτή η ταλαιπωρία. Επίσης, το τελευταίο χαλασμένο inverter έχουμε δηλώσει τη βλάβη εδώ και δύο εβδομάδες και μετά από διάφορες παλινωδίες (κάθε 3-4 εργάσιμες μου έλεγαν να μετρήσω και από κάτι) τώρα είμαι στο περίμενε να μου στείλουν αντικατάσταση).

Στο εξής θα αποφεύγω solaredge όσο μπορώ, φοβάμαι πως θα έχω πολλά τρεχάματα στο μέλλον... :???:

Edited by cosygatos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει μπαροκιβώτιο.

Εξήγησε μου λίγο τη συνδεσμολογία γιατί δεν το έπιασα. Εννοείς ότι οι ασφάλειες του μετρητή του Φ/Β παίρνουν απο την πλευρά του μετρητή του σπιτιού? Δηλαδή έχει ασφαλίσει 2 φορές το μετρητή του φωτοβολταϊκού?

 

Και σε αυτή την περίπτωση, δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγαινε στραβά για το Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Παροχή 3Φ σπιτιού -> Μικροαυτόματος μετρητή σπιτιού -> 1) Μετρητής σπιτιού

-> 2) Κουτί μετρητή ΦΒ

ενώ έπρεπε να είναι:

 

Παροχή 3Φ σπιτιού ->1) Μικροαυτόματο μετρητή σπιτιού-> Μετρητής σπιτιού

->2) Κουτί μετρητή ΦΒ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά η SolarEdge μου έστειλε νέο Inverter και τον εγκατέστησα την Τετάρτη 21/11.

Τις ημέρες που είχαμε συννεφιά, ο Inverter λειτούργησε κανονικά.

Γενικά ο νέος inverter δεν εμφάνισε κανένα error και δεν αποσυνδέθηκε απο το δίκτυο καμία στιγμή.

 

Όμως έχουμε καινούρια συμπεριφορά που δεν είχε κανένας απο τους προηγούμενους inverters.

Μόλις έχουμε λιακάδα χωρίς σύννεφα, ο inverter ανεβάζει τάση DC στα 880 VDC και ισχύ μέχρι 6,49 KW(σαν να έχει όριο).

 

post-80099-0-54870200-1353849188_thumb.jpg

 

Επίσης, εκείνη τη στιγμή, στις φάσεις L1 και L2 έχουμε 3-4 Amperes, ενώ η φάση L3 εμφανίζει μέχρι και 20 Amperes.

 

post-80099-0-36236400-1353849175_thumb.jpg

 

Μίλησα και πάλι με τη SolarEdge και μου είπαν ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν ξανα αντιμετωπίσει στην Ελλάδα και χρειάζεται να κάνω firmware update γιατί ίσως ο inverter που μου έστειλαν απο Γερμανία να είχε παλιό firmware.

 

To μαρτύριο δεν έχει τέλος...

Edited by Konstantinos_sf
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και πάλι με τη SolarEdge και μου είπαν ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν ξανα αντιμετωπίσει στην Ελλάδα και χρειάζεται να κάνω firmware.

 

1. Πως γίνεται firm update? (κατεβάζεις το λογισμικό και μέσω δικτύου?)

2. Το μέγιστο 6.48 που σου δίνει τώρα, πόσο σου έδινε το μέγιστο παλιά?

3. Τα παραπάνω διαγράμματα από το portal τα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

1. Το firmware update γίνεται με 2 τρόπους: Με το Inverter Configuration tool (για όποιον το έχει) και απομακρυσμένα μέσω internet απο τη SolarEdge.2.

2. Με το προηγούμενο inverter είχα δεί και 6.62 KW, αλλά γενικά πέσαμε σε ημέρες που δεν είχαμε ηλιοφάνεια, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα ως προς αυτό. Το σίγουρο είναι ότι ο συγκεκριμένος Inverter που έχω τώρα έχει Limit 6.5 KW για κάποιο λόγο

3. Ναι απο το portal. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε καλησπέρα,

ο inverter όταν η τάση dc είναι στα 880V εμφανίζει κάποιο error code; Ο SE έχει τάση λειτουργίας dc στα 750Vdc. Κανονικά θα έπρεπε όταν η τάση είναι στα 880Vdc ο inverter να μην παράγει, η ισχύς να είναι 0 καθώς επίσης και το ρεύμα 0. Τώρα αυτό πως γίνεται δεν μπορώ να το καταλάβω. Έχεις πάει επιτόπου στο έργο να δεις την συμπεριφορά του inverter; Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί ο inverter όταν έχει συννεφιά δεν ξεκουμπώνει και όταν έχει λιακάδα αρχίζει να συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εξήγηση. Πάντως απ΄ ότι βλέπω και δεν θέλω να σε απογοητεύσω μάλλον δεν έχει λυθεί το πρόβλημα.

Το διάγραμμα το δικό μου όταν εμφανίζεται το πρόβλημα.

post-7029-0-32679400-1354034719_thumb.jpg

Edited by DIMR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα DIMR,

 

δεν έχω κανένα error code. Το Σάββατο που ήμουν στο έργο, αλλά και την Κυριακή που ήταν εκεί ο ιδιοκτήτης και το επιτηρούσε, δεν υπήρξε κανένα error, ούτε αποσύνδεση απο το δίκτυο. Μόνο Limit ισχύος 6,5 KW και ασυμμετρία στις φάσεις.

 

Τη συμπεριφορά που μου έδειξες στην εικόνα που ανέβασες την είχα με το προηγούμενο inverter, το οποίο κρίθηκε απο τη SolarEdge ώς προβληματικό και το αντικατέστησε.

 

Ένα ακόμη πρόβλημα(δικό μου) είναι ότι στο σπίτι δεν υπάρχει τηλεφωνική σύνδεση(οπότε ούτε internet), αλλά και καμία απο τις 3 εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δεν έχει καλό σήμα στο χώρο του σπιτιού.

 

Για να ανεβάσω τα δεδομένα στο ιντερνετ, κάνω το κινητό μου Access point και δίνω ασύρματα internet σε ένα άλλο Access point που έχω κάνει client, για να πάρει ο inverter. Οπότε έχω επίβλεψη και ιστορικό μόνο όταν είμαι εκεί, προκειμένου να ανεβάσω δεδομένα.

 

Αύριο θα κάνω firmware update και έχει ο θεός...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα firmware update, και όντως το firmware που είχε ο inverter ήταν παλιό και ίσως είναι αυτό που έχει το σφάλμα.

 

Δυστυχώς είχε βροχή και ο καιρός θα είναι κακός για τις επόμενες ημέρες. Έτσι θα αργήσει να φανεί αν διορθώθηκε η ασυμμετρία.

 

Αλλά το θετικό είναι ότι ο Inverter δεν έχει βγάλει σφάλματα και επίσης δεν έχει αποσυνδεθεί απ το δίκτυο ούτε μια φορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.