Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βλάβες Solaredge


Konstantinos_sf

Recommended Posts

To portal μου δειχνει ασυμμετρια φασεων οταν συμβαινει το σφαλμα.

 

Εχω voltage surge στην L2 και voltage dip στην L3

 

το αρχειο Voltage assymetry 1 ειναι πριν το firmware upgrade και το voltage assymetry 2 μετα.

 

Δε βλεπω να διορθωθηκε κατι...

post-6789-0-03020600-1356286838_thumb.png

post-6789-0-51288200-1356286849_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόβλημα με το δίκτυο δεν πιστεύω να υπάρχει.

99% ο inverter χρήζει αντικατάστασης.

Όταν πας, τσέκαρε τον πυκνωτή C231(πλαστικό μπλέ ή γκρί τετράγωνο κουτάκι) πάνω δεξιά στον Inverter.

Κούνησε τον ελαφρά με το χέρι σου(με προσοχή εκει μέσα!) και σύγκρινε τη συμπεριφορά με τους άλλους 2 όμοιους που υπάρχουν πιο κάτω. Πρέπει να είναι κολλημένος σταθερά στην πλακέτα. Επίσης τσέκαρε εάν ακούγεται κάποιος παράξενος θόρυβος.

 

Υπήρξε παρτίδα των SE όπου αυτός ο πυκνωτής δεν ήταν σωστά κολλημένος και δημιουργούσε προβλήματα τέτοιου είδους.

Εφόσον τον έχεις αγοράσει απο τη γνωστή καλή εταιρεία, θα σου τον αλλάξουν άμεσα καθώς διαθέτουν στόκ αντικατάστασης.

 

Εάν τον είχες πάρει απο κανέναν άλλο, θα έπρεπε να περάσουν 10-15 μέρες να έρθει απο Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Konstantine ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Εχω επικοινωνησει με SolarEdge και περιμενω απαντηση. Ελπιζω να μη με καθυστερησουν λογω εορτων.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν μηνύματα σε νέο θέμα, στα "Θέματα Ιδιωτών".

 

Επίσης διαγράφηκαν δύο εκτός θέματος μηνύματα σχετικά με την εγγύηση των αντιστροφέων. Αν νομίζετε ότι μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση, να τα μεταφέρω σε νέο θέμα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα...έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με ένα inverter solaredge κ ΘΑ ήθελα την γνώμη σας.

Έγινε ένα βραχυκύκλωμα στα DC καλώδια την ώρα που βρισκόταν σε λειτουργία ο inverter κ έπεσε το σύστημα,έπεσαν οι ασφάλειες κ στο πίνακα DC και AC.το σύστημα έχει αντικεραυνικη προστασία extra στο DC.μετά από αυτό το inverter δεν μπαίνει στο δίκτυο,με πετάει 20sec πριν μπει στο δίκτυο κ μου βγάζει το εξής μήνυμα "error code 99 overvoltage line 1"

Υπόψιν ότι το έχω ρυθμίσει με τα δεδομένα του Israel στα 270 volt γιατί είναι σε τουριστική περιοχή με αυξημένη τάση δικτύου,κ έχω τσεκάρει ότι όλα δουλεύουν στο σύστημα γενικότερα.

Έχω φάει τον κόσμο,δε βρίσκω άκρη πουθενά.το manual δε λέει κάτι για αυτή τη βλάβη,έχω πάρει τηλ στη solaredge σε όλες τις χώρες κ δε ξέρουν κ γενικότερα έχουν χάλια εξυπηρέτηση,έχω συνδέσει το inverter με το laptop αλλά ούτε έτσι κατάφερα να κάνω κάτι...σκέφτομαι μήπως έχει καψει κάνα μετασχηματιστη δε ξερω...γενικότερα πάντως είμαι απογοητευμένος με τα solaredge γιατί ενώ τα ακριβοπληρωνεις βγάζουν 10% λιγότερο απόδοση από αλλά συστήματα με SMA κλπ κ στο συγκεκριμένο σύστημα είχα θέματα παλιότερα με τα power box ,δε τα αναγνώριζε κάποια ο inverter...

Περιμένω γνώμες,ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

έχεις μετρήσει τάση στην line1? μήπως έχει υποστεί ζημιά κανένα powerbox??

φίλε μου έκατσα κ μέτρησα ένα ένα τα powerbox,κ η συνολική τάση είναι κομπλέ (42 πάνελ-42 volt)

δε πιστεύω ότι είναι εκεί το θέμα γιατι βγάζει κ σε σε line2 και σε line3 error με διαφορετικούς κωδικούς κάθε φορά....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο DIMR, έχω μία εγκατάσταση ενός πελάτη σε ένα χωριό, στο οποίο διαθέτω άλλες δύο εγκαταστάσεις που λειτουργούν κανονικά με inverter όλες της Solar edge μοντέλο SE10k. Όταν έχει ηλιοφάνεια η εγκατάσταση μόλις φτάσει πάνω από 6 kw ισχύος κόβει την παραγωγή αλλά όχι τελείως (παράγει 80-100 watt) και το vdc ανεβαίνει ]από τα 750 volt που είναι κανονικά, στα 900 περίπου. Δεν συμβαίνει με την ιδία διάρκεια (από 3 λεπτά μεχρι 4- 5 ώρες) και όχι κάθε φορά με ηλιοφάνεια (κάποιες μέρες 3-4 λειτούργησε κανονικά με ηλιοφάνεια σε σύνολο 6 μηνών λειτουργίας).

 

Η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει δε λέγεται και η ενασχόληση με την υπόθεση πάρα πολλές ώρες, παρόλα αυτά δεν βρίσκω κάποια λύση. Έχει γίνει ήδη αντικατάσταση ενός inverter αλλά και με το δεύτερο τα ίδια και firmware update. Στον inverter δεν εμφανίζεται κανένα error code και μόλις πρόσφατα ανακάλυψα ότι στο site της τηλεμετρίας εμφανίζει ένα error list, επιλέγοντας τον inverter στο layout, στο οποίο βγάζει error 91 και 92. Παραθέτω και φωτογραφίες για κατανόηση του φαινομένου!

 

Είμαι σε επικοινωνία και πάλι με την εταιρεία μπας και βγάλω άκρη!!!

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.