Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μία γενική κατηγοριοποίηση της παγκόσμιας αγορά του Gps..


Recommended Posts

Μια άλλη κατηγοριοποίηση που αξίζει να αναφερθεί, έγκειται στην RTK απόδοση των σύγχρονων δεκτών. Αυτή είναι:

 

Α) GNSS-Centric δέκτες.

Τέτοιοι είναι οι δέκτες που λαμβάνουν τα σήματα από GPS,GLONASS και ενδεχομένως και GALILEO και έχουν την ιδιότητα να χρησιμοποιούν ανεξάρτητα και ταυτόχρονα τις μέτρηση από κάθε δορυφόρο, παρέχοντας με τον τρόπο αυτό fixed RTK θέσεις ακόμα και πχ από μόνο 3 GPS + 2 GLONASS δορυφόρους, σε περιοχές όπως αστικές, δασικές κλπ.

Τέτοιοι δέκτες είναι οι σύγχρονες σειρές ProMark και ProFlex της Spectra Precison του Trimble group και ορισμένοι sensors της Ashtech-OEM επίσης του Trimble group.

 

Β) GNSS GPS+GLONASS(+Galileo), μη GNSS-Centric δέκτες

Τέτοιοι είναι οι άλλοι δέκτες της αγοράς, οι οποίοι χρειάζονται είτε οπωσδήποτε τουλάχιστον 5 GPS δορυφόρους για να παράσχουν fixed RTK θέσεις, είτε τουλάχιστον 5 GLONASS δορυφόρους για τον ίδιο σκοπό.

 

 

Σε παράλληλη χρήση δεκτών της ίδιας της Spectra Precision: ProMark 220 vs ProMark 800 vs EPOCH 50 (220ch,BD970), η διαφορά στην RTK απόδοση σε πυκνό αστικό περιβάλλον είναι τουλάχιστον εμφανής υπέρ των GNSS-Centric δεκτών (ProMark220/800). Οι GNSS-Centric δέκτες πάντα έλυναν γρηγορότερα και διατηρούσαν περισσότερο στα πολύ δύσκολα σημεία τη fixed λύση. Σημειώνεται ότι κανένας δέκτης δεν έβγαλε λάθος fixed, με το ambiguity confidence level στο 99.9%. Απλά οι ProMark έδιναν πολύ γρηγορότερα και πυκνότερα RTK fixed θέσεις κατά τη χρήση σε πυκνό αστικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να παρατηρήσω τα εξής:

 

Μπορούμε να κάνουμε όσες κατηγοριοποιήσεις και υπο-κατηγοριοποιήσεις θέλουμε, αναλόγως τι εξυπηρετεί τον καθένα. Η παραπάνω προτεινόμενη κατηγοριοποίηση δεν αντικατοπτρίζει το σύνολο της αγοράς και δεν αναιρεί την κατηγοριοποίηση που παρέθεσα ανοίγοντας το θέμα. Τα τεστ που αναφέρει ο Γιάννης έγιναν μεταξύ διαφορετικών μοντέλων της ίδιας εταιρίας και απλώς αποδεικνύεται πως ο 800 είναι καλύτερος από τον 200. Για μένα αυτό είναι αυτονόητο.

Η απόδοση των δεκτών όμως κρίνεται στο πεδίο και μόνο σε σύγκριση με άλλους ομοειδείς δέκτες, γι' αυτό και οι εταιρίες φροντίζουν να εμπλουτίζουν τις κατά τα άλλα γεμάτες με μαρκετίστικα κόλπα μπροσούρες τους με αστερίσκους και ψιλά γράμματα.

Παραθέτω κάποια από το Specsheet του Promark800.

1 Accuracy and TTFF specifications may be affected by atmospheric conditions, signal multipath, satellite geometry and corrections availability and quality.

2 Performance values assume minimum of five satellites, following the procedures recommended in the product manual. High multi-path areas, high PDOP values and periods of severe atmospheric conditions may degrade performance.

 

Τα παραπάνω δεν τα παραθέτω για να αναιρέσω την τεχνολογία που υποστηρίζεται πως διαθέτει ο PM800 αλλά για να τονίσω πως η πραγματική απόδοση του δέκτη κρίνεται στο πεδίο.

Για μένα εξακολουθεί να είναι σοβαρό μειονέκτημα το γεγονός της έλειψης λογισμικού του ίδιου κατασκευαστή που να εκμεταλεύεται τις δυνατότητες του δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Αντώνη, ο ProMark 200 δεν έλαβε καν μέρος στη σειρά των συγκεκριμένων tests. Η ουσία της σύγκρισης είναι μεταξύ GNSS-Centric δεκτών (ProMark 800, ProMark 220) και δεκτών απλά GNSS (EPOCH 50). Όλοι είναι δέκτες της Spectra Precision του Trimble group. Έχω κάνει προσωπικά βέβαια tests και με ανταγωνιστικούς δέκτες :smile: όπου απλά επιβεβαιώθηκε η διαφορά των GNSS-Centric δεκτών ProMark 800 και ProMark 120/220.

 

Τα test έγιναν βεβαίως στο πεδίο, σε καθαρά αστικό περιβάλλον (τριγύρω από την JGC που είναι μονοί στενοί δρόμοι γεμάτοι ψηλά δέντρα και κτήρια με 4 έως 6 ορόφους, ξέρεις εσύ) γιατί εκεί με ενδιέφερε να δω τι καινοτομία φέρνει στον χρήστη η GNSS-Centric τεχνολογία. Αντώνη η διαφορά είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή!

 

Οι παραπομπές του ProMark 800, στις οποίες αναφέρεσαι, είναι αναγραφόμενες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε όλα τα φυλλάδια δεκτών όλων των κατασκευαστών…. καλώς κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

Για το λογισμικό πεδίου «όχι από τον ίδιο κατασκευαστή», που αναφέρεσαι επιμόνως αναφορικά με τους δέκτες της Spectra Precision, δεν ήθελα εξ αρχής του post να σε διορθώσω, αλλά από τη στιγμή που αναφέρεσαι σε «μειονέκτημα» θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι τα λογισμικά που παρέχει και αναπτύσσει η Spectra Precision / Nikon του Trimble group είναι τρία: το Survey Pro, το FAST Survey και το ProMark Field. Τα λογισμικά προ-εγκαθίστανται στα χειριστήρια MobileMapper 10, MobileMapper 120, Ranger 3 και στο νέο T41 (είναι και κινητό τηλέφωνο). Άλλωστε αυτά αναγράφονται και στα φυλλάδια των ProMark που μελέτησες. Τα Survey Pro και FAST Survey έχουν πλήρες CAD περιβάλλον και είναι συνεχώς βελτιούμενα και δοκιμασμένα τουλάχιστον τα τελευταία 12 χρόνια από χιλιάδες χρήστες στην Ελλάδα. Το Survey Pro είναι μάλιστα το λογισμικό σε όλα τα εξαιρετικά και πολύ μικρά σε μέγεθος και βάρος total station Nikon C και Spectra Precision Focus 8 & 30. To ProMark Field είναι standard σε όλα τα ProMark 120/220 και μετουσιώνει την απλότητα ενός ιδιαίτερα εύκολου στην εκμάθηση λογισμικού πεδίου για τον χρήστη με βασικές απαιτήσεις.

 

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αναφερθώ και στον απαιτητικό χρήστη. Ο κατασκευαστής του δέκτη πρέπει να παρέχει πρόσβαση μέσω reference manuals, στην γλώσσα προγραμματισμού του δέκτη και όχι αυτή να είναι «κλειστή / κρυφή». Με τον τρόπο αυτό, ο απαιτητικός χρήστης που θέλει να προγραμματίσει τον δέκτη του να λειτουργεί με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο, δεν εξαρτάται από τον κώδικα του λογισμικό πεδίου για Τοπογραφία, αλλά μέσω του λογισμικού αποστέλλει τα δικά του script αρχεία. Τέτοια είναι η πολιτική της Spectra Precision για όλους τους δέκτες ProMark για τους οποίους παρέχει τις εντολές προγραμματισμού (PASH commands) στα Reference Manuals, καθιστώντας τους πραγματικά ευέλικτους.

Αυτά γιατί νομίζω ότι πλατείασα λίγο…

 

Εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά και καλό 2013! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους

 

Γιάννη όταν ξεκίνησα να γράφω στο forum δεν είχα καμία πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με οποιονδήποτε ανταγωνιστή. Γι' αυτό άλλωστε και προσπάθησα να κρατήσω ένα ύφος σχετικά ουδέτερο χωρίς να κάνω άμεση διαφήμιση των προϊόντων της Leica, αλλά και χωρίς να θίγω ανταγωνιστικά προϊόντα (εκτός ίσως από τα Κινέζικα με τα οποία δεν έχω πολύ καλή σχέση). Εσύ βλέπω πως ξεκίνησες πολύ δυναμικά με άμεση προώθηση συγκεκριμένων μοντέλων και αρκετά επιθετικό στυλ.

 

Δεν επιθυμώ να μπω σε πολεμική, αλλά θα διευκρινίσω κάποια πράγματα για τους αναγνώστες.

 

Κατ' αρχάς το FAST Survey έιναι μία μορφή του SurvCE της Carlson. Το χρησιμοποιούσατε με τα Promark πολύ πριν γίνει η εταιρία μέλος του TRIMBLE Group και κατά τη γνώμη μου κάθε άλλο παρά εύχρηστο πρόγραμμα είναι. Και το έχω δουλέψει αρκετά ώστε να έχω γνώμη. Σε παλαιότερες εκδόσεις του μάλιστα είχε και πολλά προβλήματα με κολλήματα.

Θα μου πεις αυτό μπορεί να συμβεί με όλα τα λογισμικά και θα συμφωνήσω.

Τα άλλα δύο λογισμικά που αναφέρεις δεν τα έχω δουλέψει και δεν εκφέρω γνώμη, αλλά αν μη τι άλλο είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχει ένα λογισμικό του κατασκευαστή έστω και υποτυπώδες.

 

Σχετικά με το Promark800 και την GNSSCentric τεχνολογία, να διευκρινίσω πως δεν προσπάθησα να την απαξιώσω. Είμαι σίγουρος πως αυτό θα είναι το μέλλον. Απλώς μου αρεσει να διαβάζω και κάποιο ανεξάρτητο τεστ ή White Paper που να αποδεικνύει την ανωτερότητα μιας τεχνολογίας έναντι μιας άλλης. Προσωπικά τεστ που έχει κάνει ο καθένας δε νομίζω πως βοηθούν το forum. Άλλωστε υπάρχουν και κατευθυνόμενα τεστ, όπως (αν θυμάσαι) αυτό της fixed λύσης κάτω από κυπαρίσσια :smile:.

Τώρα αν θέλεις να υπερτονίσεις την ανωτερότητα της Spectra απέναντι στην Leica ή την TOPCON ή ακόμα και την ίδια την TRIMBLE είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Συνήθως όμως οι θυγατρικές έχουν κάποια μειονεκτήματα σε σχέση με τις μητρικές εταιρίες. Αλλιώς οι μητρικές θα έκλειναν.

 

Τέλος επειδή δε μπορώ να πω πως κατάλαβα την αναφορά στη δυνατότητα προγραμματισμού του δέκτη, θα αναφέρω μόνο πως η Leica παρέχει αυτή τη δυνατότητα μέσω του OWI. Απλώς δεν έχει κανέναν λόγο να το διαθέσει δωρεάν. Άλλωστε δεν αφορά πολλούς χρήστες. ίσως ελάχιστους. Όλοι οι υπόλοιποι υπερκαλύπτονται από το πιο εύχρηστο λογισμικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε δέκτες, το Viva SmartWorx, το οποίο εκτός του ότι είναι εξαιρετικά απλό στη χρήση, υπερπλήρες σε δυνατότητες και πλήρως εξελληνισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Αντώνη, τα δικά σου γραφόμενα είναι επιθετικά προς τον ανταγωνισμό της εταιρείας που εργάζεσαι, με ευθείες αναφορές και χαρακτηρισμούς. Αντίθετα, εγώ δεν καταπιάνομαι με άλλα προϊόντα και αναγκάζομαι να επέμβω αποκαθιστώντας την αλήθεια σχετικά με τα λογισμικά πεδίου της Spectra Precision, ώστε να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν το forum. Ειλικρινά πάντως, αντιλαμβάνομαι ότι δεν είχες κακή πρόθεση.

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία … and may all your floats be fixed… :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως δεν υπήρξα επιθετικός. Και έχω αναφερθεί με σεβασμό σε ανταγωνιστές. Παραθέτω αποσπάσματα από τις πρώτες δημοσιεύσεις του θέματος.

 

 

 

"Προσοχή δεν εννοείται πως αυτές οι εταιρίες οπωσδήποτε δεν έχουν καλούς αντιπροσώπους τοπικά. Τα παραπάνω είναι τυπικά χαρακτηριστικά."

 

"Όπως όμως ισχύει και με τις άλλες μάρκες π.χ. της Middle Range κατηγορίας κάποι δέκτες έχουν κερδίσει αναγνωρησιμότητα και αξία από τους τοπικούς αντιπροσώπους (βλέπε π.χ. Ashtech και Altus). Αυτό τουλάχιστον εγώ δεν το παραγνωρίζω. Δεν απαξιώνω τους μεταπωλητές στην Ελλάδα κάποιοι από τους οποίους κάνουν εξαιρετική δουλειά."

 

Και οι δύο παραπομπές είναι από την πρώτη σελίδα του θέματος.

 

Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου, ο σκοπός μου δεν ήταν ποτέ να νοίξω αντιπαράθεση.

Εάν τα γραφόμενα μου ελήφθησαν διαφορετικά ζητάω συγνώμη. Γιάννη η εκτίμηση μου στο πρόσωπό σου, τους συνεργάτες σου και την εταιρία σας είναι δεδομένη.

Edited by anton_a
Link to comment
Share on other sites

Ταπεινά έχω να πώ ότι η συζήτηση έχει λίγο ξεφύγει.

Διαβάζοντας τα ποστ δύο στελεχών αντιπροσωπειών να "αψιμαχούν" για τα προιόντα τους δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Νομίζω ότι σκοπός θα έπρεπε να είναι η παρουσίαση προιόντων και όχι crash tests, τα οποία μόνο από από εμάς τους ταπεινούς και χωρίς σκοπιμότητες χρήστες θα είχαν νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Ας ερθουν δυο τρεις αντιπροσωποι ακομα, να βγουμε στο πεδιο να δουμε τι αξιζει το high end rover της καθε εταιρειας. Ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια ενα αντιστοιχο crash test sto usa τα αποτελεσματα εντυπωσιακα εκει βλεπεις τι αξιζει το καθε μηχανακι. Απλα οργανωστε το....

Link to comment
Share on other sites

JOHNYMAL αυτό δεν πρόκειται να δουλέψει. Πίστεψέ με. Είναι (σχεδόν) αδύνατο να οργανωθεί κάτι τέτοιο, αλλά και αν γίνει θα πρέπει να οργανωθεί σωστά και με εννότητες π.χ. ταχύτητα, αξιοτιστία, ευκολία χρήσης, αντοχή κλπ.

Νομίζω πως πλέον υπάρχουν πολλά στοιχεία για τον υποψήφιο αγοραστή, ο οποίος θα πρέπει να ψάξει, να διαβάσει αλλά προπαντός να δοκιμάσει μόνος του στην πράξη το όργανο που θα αγοράσει. Επίσης καλό θα ήταν να κάνει και μία έρευνα σχετικά με τον αντιπρόσωπο και όχι μόνο για το μηχάνημα. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι, και ότι κι αν αγοράσεις, κάποια στιγμή έρθεις σε επαφή με τους ανθρώπους της αντιπροσωπίας, είτε για υποστήριξη, είτε για πληροφορίες, είτε για service.

Και να είσαι σίγουρος πως σε αυτόν τον τομέα οι διαφορές είναι πολύ μεγαλύτερες από τις διαφορές στα μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.