Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Για διαμέρισμα υπό ανέγερση είμαι σε διαδικασία αναζήτησης ενδοδαπέδιας, αλλά τείνω όπως διαβάζω και εδώ, στην κλασσική λύση της με 12 εκ. συνολικό ύψος. Αντιλαμβάνομαι πως αντί για 8εκ. που είναι ένα κλασσικό δάπεδο ανεβαίνουμε 4 μόλις cm, οπότε για νέα κατασκευή δε βλέπω το λόγο να πάω σε σύστημα ξηράς δόμησης κλπ. 

Αυτές είναι οι σκέψεις μου. Εάν έχετε κάποιες προτάσεις για εγκαταστάτη (Αττική) στείλτε μου pm. ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 

1) Με την ενδοδαπέδια μπορεί να μπει μαρμάρινο δάπεδο ή δεν συνίσταται?

Σε προηγούμενες σελίδες κάτι διάβασα για υποχρεωτικά μεγάλους αρμούς. Αυτοί οι μεγάλοι (?) αρμοί γίνονται στις επαφές με τους τοίχους ή και στις ενώσεις των μαρμάρων?

2) Συγκρινοντας θέρμανση με σώματα καλοριφερ και ενδοδαπεδια, υπάρχει διαφορά στο χρονικό διάστημα που απαιτείται για να θερμανθεί το ίδιο ακριβώς σπίτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν μου έχει τύχει με μάρμαρο

2) Ναι, υπάρχει θερμική αδράνεια με την ενδοδαπέδια περίπου 5-6 ώρες (μπορεί και περισσότερο)

Βασικά με την ενδοδαπέδια, το ανάβεις αρχές χειμώνα και το κλείνεις στο τέλος αυτού, δουλεύοντας όλο το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Clemenza said:

...

2) Συγκρινοντας θέρμανση με σώματα καλοριφερ και ενδοδαπεδια, υπάρχει διαφορά στο χρονικό διάστημα που απαιτείται για να θερμανθεί το ίδιο ακριβώς σπίτι?

...

Σημαντική διαφορά.... διότι αν βάλεις στο δάπεδο το νερό στην θερμοκρασία των καλοριφέρ θα χορεύουν για τα καλά ..... (και δεν μιλάμε για τους 80 βαθμούς.... αλλά τους 50)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Didonis said:

Σημαντική διαφορά.... διότι αν βάλεις στο δάπεδο το νερό στην θερμοκρασία των καλοριφέρ θα χορεύουν για τα καλά ..... (και δεν μιλάμε για τους 80 βαθμούς.... αλλά τους 50)

Αυτή η ερώτηση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Γιατί συζητάμε για ένα μεταβατικό φαινόμενο, για το πρώτο άναμμα του φθινοπώρου. Αφήνεις τα συστήματα ελέγχου της ενδοδαπεδιας σε 24/7 λειτουργία, έχεις ορίσει καμπύλη θερμοκρασίας νερού προσαγωγής στην αντλία ή την εξωτ αντιστάθμιση, και μετά αν έχεις ορίσει σωστά τα πάντα το σπίτι θα έχει ψιλόσταθερή εσωτ θερμοκρασία όλο το χειμώνα. 
 

Επίσης η αδράνεια του πατώματος είναι εμπειρικά γύρω στην μια ώρα ανά εκατοστό πάχους. Πάτωμα 4 cm ύψους τσιμεντοκονιας έχει αδράνεια ένα 3-4 ωρο, 6 πόντοι ένα εξάωρο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ckiriako δεν ήταν ερώτημα το δικό μου... και ναι σωστά αυτά που λες....

Απλά για κατοικίες εξοχής πχ που δεν μένεις μόνιμα αλλά είσαι που και που εκεί προσωπικά δεν θα συνιστούσα την ενδοδαπέδια θέρμανση για τον χειμώνα....

Φαντάσου να πας Χριστούγεννα πχ με θερμοκρασίες χαμηλές και να περιμένεις ώρεςςςς μέχρι να γλυκάνει το σπίτι.

Όπως και Οικίες που το βασικό επάγγελμα του κατοίκου είναι τις περισσότερες ώρες της ημέρας να είναι εκτός οικίας και να πηγαίνει σπίτι βραδάκι .... (υπάρχουν κι αυτά) (χωρίς παιδιά, γατιά κλπ κλπ)

και είχα αυτά κατά νου διότι ο συνάδερφος που έκανε το ερώτημα έβαλε ως παράγοντα και τον χρόνο θέρμανσης του χώρου.

Άρα υπάρχουν περιπτώσεις που έχει νόημα και φυσικά περί ορέξεως κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Didonis said:

@ckiriako δεν ήταν ερώτημα το δικό μου... και ναι σωστά αυτά που λες....

Απλά για κατοικίες εξοχής πχ που δεν μένεις μόνιμα αλλά είσαι που και που εκεί προσωπικά δεν θα συνιστούσα την ενδοδαπέδια θέρμανση για τον χειμώνα....

Φαντάσου να πας Χριστούγεννα πχ με θερμοκρασίες χαμηλές και να περιμένεις ώρεςςςς μέχρι να γλυκάνει το σπίτι.

 

Aκριβώς αυτή είναι η περίπτωσή μου.

Εξοχική κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Clemenza said:

Aκριβώς αυτή είναι η περίπτωσή μου. ... 

χμ τι.... τσάμπα κάναμε σεμινάρια στο Δελφών τόσα χρόνια.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εξοχικές κατοικίες που τις επισκέπτεσαι μια στο τόσο δεν αξίζει η επένδυση της ενδοδαπεδιας. Το σπίτι χειμωνιάτικα για να ζεσταθεί πλήρως, δηλαδή για να πάρουν θερμοκρασία έπιπλα εσωτ τοίχοι κτλ θέλει πάνω από μια μέρα. 
 

Για σπίτι εργένη χωρίς σκυλιά παιδιά, θα έλεγα αξίζει η ενδοδαπεδια. Γυρίζεις κουρασμένος, και μπαίνεις στον παράδεισο. Σηκώνεσαι τη νύχτα για τουαλέτα και πατάς σε ζεστό πάτωμα. Και δεν καις τίποτα αν δουλεύεις αντλία. Ήθελα 300€ πελετ τον χειμώνα στο προηγούμενο σπίτι, έβραζα το απόγευμα που άναβα την σόμπα, και το πρωί το σπίτι πάγος επειδή έσβηνα την σόμπα όταν κοιμόμουν. Φέτος σε αμονωτο σπίτι, ενδοδαπεδια+ αντλία και ξόδεψα 200€. Και καμία σχέση σε ποιότητα θέρμανσης. 

Link to comment
Share on other sites

Με την τεχνολογία που υπάρχει σήμερα, άνετα μπορείς να την ελένξεις απομακρυσμένα. Έχει συμβεί πολλές φορές οι εξοχικές κατοικίες να γίνονται μόνιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.