Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Με δροσισμό από το πάτωμα μόνο, κανεις δεν δροσίστηκε φίλε Αντώνη. Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα αφήσω αναμονές για fcu στις τοιχοποιίες ή όχι. Δεν είχα κάνει πολλά τηλέφωνα, αλλά μου είχαν δώσει αλμυρές τιμές για fcu τοίχου. Ποσο τα βρίσκεις ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά νομίζω γύρω στα 250-300€

(σίγουρα πολύ φτηνότερα από splitάκια..... και χωρίς να "στολίζεις" με εξωτερικά μηχανήματα το σπίτι).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αποφεύγεις τις εξωτερικές μονάδες, την στερέωση τους σε τοίχο με θερμό πρόσοψη κτλ κτλ. Την συντήρηση πολλών εξωτ μονάδων σπλιτ. Πως λειτουργεί στην πράξη το όλο σύστημα όμως σε συνθήκες μερικής ζήτησης ; Να ζητάς ψύξη σε ένα ή δυο από πέντε -έξι δωμάτια; 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με ένα μικρό buffer ή διαχωριστή + δευτερεύον κύκλωμα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα στο φόρουμ,

ψάχνω να βρώ κάποια σχετική απάντηση αλλά δεν έχω βρεί κάτι να με βοηθήσει στην απορία μου μέσα απο τα ποστ που έχω κοιτάξει.

έχω προβεί στην αγορά διαμερίσματος στα νότια προάστια(μεζονέτα 140τμ , ενεργειακή κλάση Α) οπότε ήρθε η ώρα να παρθεί η απόφαση τι θερμαντικό μέσο θα διαλέξουμε. Η σταθερά της υπόθεσης μας είναι πως στην περιοχή υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε πορευόμαστε μ'αυτό.

ο κατασκευαστής από μόνος του βάζει τα παραδοσιακά σώματα αλλά πάνω στην κουβέντα μου ανέφερε πως αν ήθελα ενδοδαπέδια το εξτρά κόστος θα ήταν 3/3500 ευρώ παραπάνω. το ποσό μου φάνηκε αρκετά λογικό σαν κόστος οπότε άρχισα να ψάχνομε αν με συμφέρει ο συνδυασμός φυσικό αέριο με ενδοδαπέδια.

στην παρούσα κατοικία λόγω των αρκετών ωρών εργασίας , λειτουργούμε την θέρμανση με τον παραδοσιακό τρόπο , ανοίγω το καλοριφερ 2/3 ωρές στο φουλ και μετά το κλείνουμε μέχρι να πάμε για ύπνο.

το ερώτημα μου είναι υπάρχει κάποιος τρόπος ή υπάρχει κάποιος επαγγελματίας να μπορεί να υπολογίσει, φαντάζομε κατά προσέγγιση ποιό θα ήταν το κόστος χρήσης στα 2 σενάρια (φυσικο+σωματα / φυσικο+ενδο) ? κατά πόσο θα είναι ακριβότερη η χρήση της ενδοδαπέδιας μιας και η χρησή της θα είναι απο οκτώβριο/νοέμβριο μέχρι απρίλιο? διοτι στο τέλος της αποφάσης είναι τα σύν της ενδοδαπέδιας πόσο πραγματικά θα μου κοστίσουν σε βάθος χρόνου.

συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο , προσπάθησα να θέσω οσο περιεκτικά μπορούσα την απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, konmou said:

....υπάρχει κάποιος επαγγελματίας να μπορεί να υπολογίσει....

Μηχανολόγος μηχανικός...

ωστόσο οι διαφορές στην κατανάλωση θα είναι ελάχιστες.... το γιατί θα σας το εξηγήσει εκ του σύνεγγυς ο συνάδελφος...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, konmou said:

...

έχω προβεί στην αγορά διαμερίσματος στα νότια προάστια(μεζονέτα 140τμ , ενεργειακή κλάση Α) ....

A ???

Ηλικία διαμερίσματος?

Είμαι πολύ περίεργος να δω πώς προέκυψε Α. Και μάλιστα χωρίς εγκατεστημένο σύστημα θερμανσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, tetris said:

A ???

Ηλικία διαμερίσματος?

Είμαι πολύ περίεργος να δω πώς προέκυψε Α. Και μάλιστα χωρίς εγκατεστημένο σύστημα θερμανσης

Πρόκειται για Νεόδμητη πολυκατοικία, εξ ου και η ενεργειακή κλάση.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, astrah said:

Μηχανολόγος μηχανικός...

ωστόσο οι διαφορές στην κατανάλωση θα είναι ελάχιστες.... το γιατί θα σας το εξηγήσει εκ του σύνεγγυς ο συνάδελφος...

Οι σημαντικά λιγότερες ώρες άμεσης χρήσης των σωμάτων όπως ανέφερα παραπάνω δεν θα κάνουν διαφορά στο συνολικό κόστος χρήσης? 

Μιας και δεν έχω κάποιον άμεσα συνεργαζόμενο μηχανικό αν κάποιος μέσω του φόρουμ μπορούσε να βοηθήσει θα με ενδιέφερε να έρθω σε επικοινωνία 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, konmou said:

.... Η σταθερά της υπόθεσης μας είναι πως στην περιοχή υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε πορευόμαστε μ'αυτό.

ο κατασκευαστής από μόνος του βάζει τα παραδοσιακά σώματα αλλά πάνω στην κουβέντα μου ανέφερε πως αν ήθελα ενδοδαπέδια το εξτρά κόστος θα ήταν 3/3500 ευρώ παραπάνω. το ποσό μου φάνηκε αρκετά λογικό σαν κόστος οπότε άρχισα να ψάχνομε αν με συμφέρει ο συνδυασμός φυσικό αέριο με ενδοδαπέδια.

 

1 ώρα πριν, konmou said:

Πρόκειται για Νεόδμητη πολυκατοικία, εξ ου και η ενεργειακή κλάση.

Θεωρώ οτι το ΠΕΑ έχει βγει κατηγορία Α με συνδυασμό Α/Θ (για θέρμανση) & φωτοβολταϊκά (στο δώμα). 

Ο συνδυασμός φυσικό αέριο (για θέρμανση) & φωτοβολταϊκά (στο δώμα) κατα την έκδοση του ΠΕΑ είμαι σίγουρος οτι δεν θα επιτευχθεί η ίδια κατηγορία Α (μάλλον θα βγει Β+) και θα έχετε προβλήματα στη πορεία με την κατάταξη του κτηρίου ή του μεμονωμένου διασμερίσματος.

Γι' αυτό μίλησε με δικό σου μηχανικό, κατά προτίμηση μηχανολόγο, αφού του δώσεις όλα τα δεδομένα της ΜΕΑ (μελέτη ενεργειακής απόδοσης) που έχει κατατεθεί στη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.