Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι;Είμαι φοιτητής μηχανολογίας κ προσπαθώ να κάνω μια μελέτη ενδοδαπέδιας κ μπορώ να πω ότι με έχετε βοηθήσει αρκετά αλλά δε μπορώ να βρω κάτι βασικό.Δε ξέρω πόσα Watt/m σωλήνα έτσι ώστε να μπορώ να επιλέξω απόσταση στρωσίματος.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ. Μπορεί να το έχετε γράψει κάπου αλλά δυστυχώς δε μπορώ κ δεν αντέχω να διαβάσω τόσα πολλά από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε βγαινει ετσι η αποσταση των σωληνων. Υπαρχουν πινακες. Εκτος και αν σου ζητηθηκε για εκπαιδευτικους λογους αρα το πας με μεταδοση θερμοτητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

 

Διάβασα με προσοχή τα περισσότερα post, αλλά δε βρήκα απάντηση σε αυτό που ψάχνω. Συγχωρέστε με αν αυτό που θα ρωτήσω έχει απαντηθεί στο παρελθόν και το παρέβλεψα άθελά μου.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι το εξής: για την περίπτωση ενδοδαπέδιας θέρμανσης, ποιά πρέπει να είναι η θερμική αγωγιμότητα ενός "ξύλου" τύπου laminate πάχους 12mm, ώστε να είναι εναρμονισμένη με τα ευρωπαϊκά πρότυπα;

 

Είμαι νέα μηχανικός και θα εκτιμούσα μια τεκμηριωμένη απάντηση ή έστω μια κατεύθυνση στο πού να ψάξω περαιτέρω.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα στο φόρουμ,ξεθάβω το νήμα γιατί θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις, αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει:

Ποια λύση θέρμανσης έχει καλύτερη απόδοση;

Ενδοδαπέδια θέρμανση (έχει ήδη μάρμαρο σε όλο το σπίτι-ανακαίνιση) ή Φυσικό Αέριο;

Η Ενδοδαπέδια θα γίνει με ατομικό πετρέλαιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να μην ξεχάσω το σπίτι είναι σε τελευταίο όροφο(διαμέρσιμα) (5ος) και δεν καλύπτεται από πουθενά.

 

Edited by dpa2007
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συγκρίνεις ενδοδαπέδια θέρμανση με τι εναλλακτικά??

Πώς θα εγκαταστήσεις το ενδοδαπέδιο, ξηλώνοντας τα μάρμαρα?

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, dpa2007 said:

Ενδοδαπέδια θέρμανση (έχει ήδη μάρμαρο σε όλο το σπίτι-ανακαίνιση) με Φυσικό Αέριο;

και ανακτηση θερμοτητας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 16/5/2018 at 8:51 ΜΜ, antloukidis said:

Θέλεις να συγκρίνεις ενδοδαπέδια θέρμανση με τι εναλλακτικά??

Πώς θα εγκαταστήσεις το ενδοδαπέδιο, ξηλώνοντας τα μάρμαρα?

Καλησπέρα,οι εξής περιπτώσεις

1)Ενδοδαπέδια με καυστήρα πετρελαίου

2)Ενδοδαπέδια με Φυσικό Αέριο

η άλλη λύση να πάμε σε θερμαντικά σώματα και παροχή Φυσικού Αερίου.

Απλά αναρωτιέμαι ποιο έχει καλύτερη απόδοση,το κόστος

Ενδοδαπέδια με καυστήρα πετρελαίου αξίζει...;

τι απώλειες θα έχει,είναι τέταρτος όροφος και δεν υπάρχει άλλος όροφος από επάνω.

Αξίζει να ξηλωθεί ή παρακαμφθεί η ενδοδαπέδια και να πάμε σε σώματα με Φυσικό Αέριο.

Το πετρέλαιο το φοβάμαι ως κόστος.

 

Edited by dpa2007
Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε μια σειρά...

1. Ένα σύστημα θέρμανσης σπιτιού, αποτελείται από κάποιο μέσο θέρμανσης του νερού (λέβητας πετρελαίου, λέβητας αερίου, Αντλία θερμότητας κλπ)

2. Επίσης αποτελείται από το μέσο που μεταδίδει την θερμότητα του νερού στο σπίτι, που μπορεί να είναι ενδοδαπέδιο, θερμαντικά σώματα, FCU, ΚΚΜ

Επομένως πρέπει να διαλέξεις ένα (τουλάχιστον) από την ομάδα 1. και ένα (τουλάχιστον) από την ομάδα 2.

Όλα της 1ης ομάδας μπορούν να συνεργαστούν με όλα της 2ης ομάδας.

Καθε ένα από τα ανωτέρω έχει κάποια θετικά και κάποια αρνητικά.

Για να μη λέμε πολλά, γράψε ποιά από τα ανωτέρω αποκλείεις, για να βοηθήσουμε στην επιλογή των υπολοίπων.

Κανένα από τα ανωτέρω δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως "καλύτερο σε κάθε περίπτωση", γιατί τότε δεν θα υπήρχαν τα υπόλοιπα.

Επειδή όμως σε ένα forum, δεν μπορούν να γραφτούν όλες οι λεπτομέρειες, αλλά κυρίως δεν θα έχεις κάποια γνώμη υπεύθυνη, καλό είναι να συνεργαστείς με κάποιο μηχανολόγο που ασχολείται με αυτές τις εγκαταστάσεις.

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα βασικό προς σκέψη. Η ενδοδαπέδια είναι "δύσκαμπτη". Την ανάβεις και δεν την σβήνεις μέχρι να έρθει η άνοιξη. Η κλασική με τα σώματα ανοίγει και κλείνει κατά βούληση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.