Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Γεια σου Stayro,

και βέβαια τη δουλεύω τη θέρμανση χωρίς καμινάδα. Ας πρόσεχα. Σιγά μην έρθει τώρα ο άλλος να βάλει 10 μπλόκια για να πάρει 200 €. Σιγά τα λάχανα...200 €... τα πολλά τα πήρανε..πάει αυτό.

Πιστεύεις λοιπόν ότι μπορεί να είναι από την καμινάδα αυτή η δουλειά? Δε μπορεί ρε παιδί μου να καίω τόσο πετρέλαιο με σπίτι μονωμένο όλο εξωτερικά και δίχως ανοιγοκλεισίματα στις πόρτες και με τζάκι που καίει όλη μέρα... και στην Κέρκυρα. Δες και το θέμα με τα τζάκια. Θα γράψω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι τέτοια εποχή, πρωτάναψα τη θέρμανση. Στις 12.00 την έσβησα. Έξω είχε 8°C. Στις 23.00 ήρθα και μέτρησα και είχα χάσει 1°C μόνο. Δε μπορεί λοιπόν σήμερα με αναμμένο όλη μέρα το τζάκι, χωρίς να ανοίγει πόρτα, να πιάνει ο λέβητας τους 22°C και να ανάβει πάλι κάθε 10 λεπτά.... κάτι συμβαίνει. Εδώ σε θέλω κάβουρα...

Link to comment
Share on other sites

Ο συντηρητής τι είπε; Έκανε επιθεώρηση των ασφαλιστικών, του πληρωτή, του δοχείου διαστολής, καθαρισμό λέβητα / καυστήρα, έλεγχο/ρύθμιση/αντικατάσταση μπέκ, ρύθμιση πίεσης, ανάλυση καυσαερίων (προφανώς με την αντίθλιψη του καπναγωγού μόνο, άρα δεν τίθεται θέμα), έβγαλε βαθμό απόδοσης. Μετά από όλα αυτά, πως εξηγεί την κατανάλωσή σου;

 

(Η μήπως δεν έκανε κάτι/τίποτα από αυτά; )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε AlexisPap που ζεις....... ή μαλλον ξερεις οτι εγω ζω στην Κερκυρα?

Οταν ρωτας αν εχουν οι συντηρητες οργανο να μετρησουν τα καυσαερια η ο,τι θελει μετρηση, δεν ερχονται γιατι εισαι λεει παραξενος...τα ξερεις ολα...

και ξερετε, τα ελληνικα τα μαγκικα. Δύσκολα εδω...δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου, δυστυχώς. Αυτό είναι που εννοώ, εφόσον δεν έγιναν αυτά, δεν έγινε συντήρηση. Πριν λίγες μέρες κι άλλος φίλος ρωτούσε εδώ για τον καυστήρα του που δεν έπαιρνε μπρος... ενώ μόλις είχε περάσει ο συντηρητής!

 

Το αστείο είναι ότι με μια ανάλυση καυσαερίων θα ήξερες ακριβώς πόσες θερμίδες μπαίνουν στο σπίτι σου...

Link to comment
Share on other sites

Το τζακι σου κρυωνει το σπιτι, σβηστο κλεισε το κλαπε και παρατηρησε. Δημιουργει μια κινηση αερα προς επανω του και χαμηλα, εκει που ειναι η ζεστη σου! Την ρουφαει! 50Χ80 να ειναι το ανοιγμα της εστιας, μας κανει 0,4 τετρ μετρα επι 0,2 μετρα το δευτερολεπτο (τοσος ειναι ενας μεσος ορος στην εισοδο ανοιχτης εστιας 20 εκ το δευτερολεπτο) επι 3600 που εχει η ωρα μας κανει 388 κυβικα ζεστου αερα εξω την ωρα. Αν ηταν σωματα καλοριφερ αυτος ο αερας ισως ηταν 18-19 βαθμους σ εσενα ειναι 30-40. Εγω αυτο νομιζω φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.