Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Christos Ka

Όσο αφορά στο τζάκι δεν έχω πρακτικά άποψη. Θεωρώ πάντως περίεργο να κρυώνει το σπίτι την ώρα που καίει. Η καμινάδα -ειδικά η στραμένη προς τα κάτω- δημιουργεί αντίθλιψη, άρα μεγαλύτερη πίεση στο εσωτερικό του καυστήρα, άρα μεγαλύτερη αναρόφηση καυσίμου, το οποίο όμως το καις για να υπερνικήσεις την αντίθληψη και δεν το παίρνεις στη θέρμανση.

 

Υπόλοιπη συζήτηση & Christos KA

Η θεωρία της μεγάλης μάζας και της απόκρισης στέκει. Το πρόβλημα λείνεται με την εγκατάσταση αντιστάθμισης. Αυτή λαμβάνοντας θερμοκρασίες χώρου - εξωτερική - νερού στο δοχείο αποθήκευσης υψηλής θερμοκρασίας - νερού στο κύκλωμα, "προβλέπει" την ανάγκη σε φορτία και λειτουργεί το λέβητα αναλόγως. Έχω εγκαταστήσει ενδοδαπέδιες σε τρία σπίτια και λειτουργούν άψογα.

 

Δεν έχω να συγκρίνω ενδοδαπέδια ΧΩΡΙΣ αντιστάθμιση, η θεωρία όμως λέει πως θα είναι προβληματική. Πάντως -για του λόγου το αληθές- έχω δύο πανομοιότυπες μεζονέτες, με τον ίδιο ακριβώς λέβητα, με τον ίδιο προσ/μό, η μία δίπλα στην άλλη. Αυτή με την ενδοδαπέδια έχει σχεδόν τη μισή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που το λέει αυτό η θεωρία, είναι πρόβλημα μετάδοσης θερμότητας και δεν βλέπω γιατί διαφωνείς με όσα έγραψα περί θερμικής αδράνειας.

Πάντως ξέρω τρεις ενδοδαπέδιες χωρίς αντιστάθμιση (στο σπίτι μου, στο πατρικό, και μία ακόμη) που δουλεύουν άψογα. Δεν γνωρίζω καμία που να μην δουλεύει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι (όσο αφορά στην άνεση και την οικονομία) να μεταβούμε από το σκεπτικό της θέρμανσης ως αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου, στο σκεπτικό της συντήρησης, δηλ. της διατήρησης της θερμοκρασίας. Έτσι μπορούμε να τη δουλεύουμε σε χαμηλές θερμοκρασίες. Γι' αυτόν όμως το λόγο, η ενδοδαπέδια απαιτεί μεγάλο χρόνο για την αύξηση της θεμοκρασίας (ένα άναμμα από κρύο το χειμώνα, μπορεί να χρειαστεί από 24 έως 48 ώρες).

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι αυτοί εξαρτώνται από την θερμική αδράνεια του δαπέδου (επομένως από το πάχος της στρώσης του δαπέδου).

Η θέρμανση πάντα ήταν, είναι και θα είναι πρόβλημα ροής θερμότητας. Ο στόχος πάντα θα είναι η θερμική άνεση...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Χρήστο να που σε πετυχαίνω και σε άλλα λιμέρια.

Φτιάξε την καμινάδα σου...

Η χτιστή καμινάδα με τα κομμάτια δεν είναι ότι το καλύτερο...

Βαλέ μία μονωμένη ανοξείδωτη και πρόσεχε να επιλεγεί σωστα η διάμετρο της.

Αν η καυστήρα σου δεν έχει τάμπερ που κλείνει όταν είναι σβηστός τότε υπάρχει περίπτωση να δημιουργείτε ρεύμα και να κρυώνεις τον λέβητα.

Αφού κάνεις αυτά τότε παρακολούθησε ξανά την κατανάλωση για να μπορέσεις να συζητήσεις αν είναι καλά σχεδιασμένη η εγκατάσταση.

Και φυσικά θα πρέπει να βρείς κάποιον να σου ρυθμίσει τον καυστήρα.

Αν ο βαθμός απόδοσης στην καύση είναι 75% αντί για 90% τότε φαντάσου ότι στα 1000 λίτρα καυσίμου τα 150 τα πετάς στην ατμόσφαιρα. Και από το χρόνου αυτά τα 150 λίτρα θα είναι 150ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε AlexisPap που ζεις....... ή μαλλον ξερεις οτι εγω ζω στην Κερκυρα?

Οταν ρωτας αν εχουν οι συντηρητες οργανο να μετρησουν τα καυσαερια η ο,τι θελει μετρηση, δεν ερχονται γιατι εισαι λεει παραξενος...τα ξερεις ολα...

και ξερετε, τα ελληνικα τα μαγκικα. Δύσκολα εδω...δυσκολα

 

Υπαρχουν καποιοι συναδελφοι Μηχανολογοι, οι οποίοι για κάποιους λόγους, έχουν πιάσει τα κατσαβίδια δηλ. τα όργανα του καυστηρατζή, και βρίσκουν τις οποιοσδήποτε ανωμαλίες ή βλάβες. Βρες έναν τέτοιο και θα σου λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κλείσε το τζάκι, που σου παίρνει όλο το ζεστό αέρα (που θερμαίνεται απο την ενδοδαπέδια) και τον πετάει έξω, κλείσε στεγανά το damper του τζακιού, ζέστανε το σπίτι σου μόνο με την ενδοδαπέδια, και "θα βρείς την υγειά σου". Αρκεί βέβαια η καύση στον λέβητα να έχει ρυθμιστεί σωστά (ρύθμιση καυστήρα, θερμοκρασιών καυσαερίων, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι καλή επιλογή. Έχεις μεγάλη ευελιξία ώστε να την υποστηρίξεις με fan coil και σε συνδυασμό με ενδοδαπέδιο δροσισμό να καλύψεις και τις ανάγκες ψυκτικών φορτίων. Επίσης αποδεσμεύεσαι και από το πετρέλαιο που το θεωρώ πολύ σημαντικό σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.