Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

ναι οποσδηποτε μονωση. το καλωδιο δεν ειναι απαρετιτο να ειναι κολιμενο πανο στη μονωση απλα με ενα κοτοτσοσηρμα που ειναι τοποθετημενο πανο στη μονωση δενεται και στερεονεται . μεταξη τον καδρονιων ανοιγουμε ενα αβλακι και περναει στο αλλο 'αβλακι' . τα καλωδια δεν ερχονται σε επαφη με το ξυλο

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τώρα. Νομίζω ότι δημιούργησα την όλη εικόνα.

 

Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά θα σου κάνω δυο ακόμα τελευταίες ερωτήσεις.

 

1) Αφού όπως είπες τα καλώδια δεν είναι σε επαφή με το ξύλινο δάπεδο (πώς άλλωστε θα μπορούσαν) πώς μεταφέρεται η θερμότητα;

Μόνο με ακτινοβολία και με μεταφορά μέσω του αέρα που είναι παγιδευμένος μεταξύ των καδρονιών και όχι με αγωγιμότητα, σωστά;

Αυτό είναι επαρκές ή θα έχουμε τελικά μια αντιοικονομική κατασκευή;

 

2) Εφόσον η θερμομόνωση διακόπτεται στα σημεία που υπάρχουν τα καδρόνια δηλαδή στα 35-40cm λωρίδας δαπέδου τα 5cm (12-15%) δεν είναι μονωμένα, δεν έχουμε θερμογέφυρες και μεγάλες απώλειες θερμότητας μέσω των καδρονιών, έστω και αν το ξύλο είναι κακός αγωγός της θερμότητας;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

στη 1) εισαι απολιτος σωστος με τη μεταφορα της θερμοκρασιας μεσου του αερα. ειναι επαρκες και δεν εχουμε θεμα περι αντιοικονομικη κατασκευη

για το δευτερο ερωτημα σου αν καταλαβα καλα εννοισ την κρυα "ζωνη" που εχουμε κατα μηκος του δοκαριου , αυτο αντιμετωπιζεται με το τροπο που τοποθετηται το καλωδιο,δλδ αφινουμε πριπ. 2.5 εκατ. απο καθε πλευρα του δοκαριου και δεν με κουρασες καθολου ισα ισα χερομαι που λινονται ι αποριες σου. αν εχεις και mail σου στελνω και φοτο για να καταλαβεισ τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Αν θες να μου στείλεις e-mail δεν έχεις παρά να κάνεις κλικ πάνω στο κουμπάκι που γράφει email σε μια δημοσίευσή μου (κάτω σειρά).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σπιτι μου το οποίε κατασκευάστηκε πριν 20 χρόνια από τον πατέρα μου βάλαμε ενδοδαπέδια θέρμανση. Εκείνη την εποχή ήταν πολύ καινούριο αυτό το σύστημα. Το λέω αυτό για να σκεφτείτε ότι προφανώς το συνεργείο που την εγκατέστησε δε διεθετε και πολύ μεγάλη εμπειρία. Δε θα το σύγκρινα με τίποτα με κανένα άλλο είδος θέρμανσης. Τα πλεονεκτήματα είναι πάρα πολλά. Υπάρχει και ένα φόρουμ για τέτοια θέματα αν θελει να επισκεφτεί κανεις, το οποίο το αναφέρει σα το σύστημα θέρμανσης χωρίς προβλήματα. Το κόστος το κάνεις απόσβεση σε λίγα χρόνια. Το ότι η ζέστη έρχεται από κάτω είναι πιο οικονομικό, πιο ζεστό και πιο υγειινό γιατί η θερμότητα διανέμεται σε όλο τον χώρο ομοιόμορφα.

Για τις ζημιές τώρα θα πω ότι μετά από 20 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα, δουλέυει άψογα. Αν είναι σωστά ρυθμισμένο δεν υπάρχει περίπτωση να τινάξει τα πλακάκια.

Επίσης έχει βγει και παρόμοιο σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σπιτι μου το οποίε κατασκευάστηκε πριν 20 χρόνια από τον πατέρα μου βάλαμε ενδοδαπέδια θέρμανση. Εκείνη την εποχή ήταν πολύ καινούριο αυτό το σύστημα. Το λέω αυτό για να σκεφτείτε ότι προφανώς το συνεργείο που την εγκατέστησε δε διεθετε και πολύ μεγάλη εμπειρία. Δε θα το σύγκρινα με τίποτα με κανένα άλλο είδος θέρμανσης. Τα πλεονεκτήματα είναι πάρα πολλά. Υπάρχει και ένα φόρουμ για τέτοια θέματα αν θελει να επισκεφτεί κανεις, το οποίο το αναφέρει σα το σύστημα θέρμανσης χωρίς προβλήματα. Το κόστος το κάνεις απόσβεση σε λίγα χρόνια. Το ότι η ζέστη έρχεται από κάτω είναι πιο οικονομικό, πιο ζεστό και πιο υγειινό γιατί η θερμότητα διανέμεται σε όλο τον χώρο ομοιόμορφα.

Για τις ζημιές τώρα θα πω ότι μετά από 20 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα, δουλέυει άψογα. Αν είναι σωστά ρυθμισμένο δεν υπάρχει περίπτωση να τινάξει τα πλακάκια.

Επίσης έχει βγει και παρόμοιο σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...οι κατασκευαστές της ενδοδαπέδιας θέρμανσης λένε πως με την ενδοδαπέδια επιτυγγχάμεται καλύτερη κατανομή θερμοκρασίας καθ'ύψος και πως ακριβώς επειδή τα πόδια μας λειτουργούν σαν θερμοστάτες του ανθρώπινου σώματος, η θέρμανση μέσω του δαπέδου δημιουργεί αίσθηση άνεσης. Ακόμη, επειδή οι σωλήνες πλέον είναι πλαστι΄κοί, η αλλαγή τους γίνεται πιο εύκολα, αφού ουσιαστικά σύρονται μέσα στο δίκτυο, τραβιούνται έξω και επανατοποθετούνται με τον ίδιο τρόπο. Βασικό μειονέκτημα: Δεν πρέπει να καλύπτεται το δάπεδο από χαλιά μοκέτες, βαριά στοιχεία γιατί αποροφούν την θερμότητα. Μπορεί από μηχανικής άποψης να μην ενδιαφέρει, από αισθητικής όμως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα ουτε με μοκετες ουτε με βαρια αντικειμενα. Κιριος ι μοκετες βεβεα να μιν εχουνε πλαστικο υποστρομα που 8α λητουργισει ος μονοτικο .αρα να μιν εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα. Απο εκει και περα περι αισθητηκης εισαι ελευτηερη να κανεις οτι θες στο σπιτι σου. Και οντος εχει τρομερη αισθηση το δαπεδο.

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

rasbou

Αν μπορείς γράφε με μικρά γιατί διαβάζονται πιο εύκολα.

 

Με την ΕΥΑ θα διαφωνήσω σ' ένα πράγμα και θα συμφωνήσω σ' ένα άλλο.

 

Οι πλαστικοί σωλήνες ειδικά της ενδοδαπέδιας θέρμανσης είναι αδύνατο να αντικατασταθούν τραβώντας τους μέσα από τον πίνακα διανομής. Ο λόγος είναι ότι είναι αρκετά δύσκαμπτοι ειδικά αυτοί που είναι ενισχυμένοι και έχουν και επικαλύψεις από αλουμίνιο, έχουν πολύ κλειστές στροφές κατά την τοποθέτησή τους και είναι στερεωμένοι στη θερμομονωτική στρώση (συνήθως διογκωμένη πολυστερίνη) που είναι από κάτω τους.

 

Οι μοκέτες, τα χαλιά κλπ οδηγούν σε μείωση της απόδοσης του συστήματος. Το ιδανικό στην ενδοδαπέδια θέρμανση θα ήταν μεταξύ του αέρα του δωματίου που θα θερμάνουμε και των σωληνώσεων της ενδοδαπέδιας να μεσολαβούν υλικά όσο γίνεται μικρότερου πάχους, όσο γίνεται μικρότερου βάρους και όσο γίνεται καλύτερης θερμοαγωγιμόητας.

Όσο πιο βαρύ και παχύ ένα υλικό τόσο μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα έχει άρα τόσο περισσότερη θερμότητα θα συγκρατεί και θα μειώνεται ο χρόνος απόδοσης της παραγόμενης θερμότητας.

Όσο χειρότερος αγωγός της θερμότητας είναι (δηλαδή όσο πιο θερμομονωτικό είναι) τόσο λιγότερη από την παραγόμενη θερμότητα θα πηγαίνει προς τα πάνω, προς το δωμάτιο που θέλουμε να θερμάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα γιατί νομίζω ότι η ενδοδαπέδια ΔΕΝ έχει καλή κατανομή θερμοκρασίας καθ'υψος;;; :P

 

και να μην ξεχνιόμαστε την τετάρτη ξεκινά η climatherm (έχουμε να δούμε ενδοδαπέδια εκεί :P )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.