Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

49 λεπτά πριν, ckiriako said:

....Και καμία σχέση σε ποιότητα θέρμανσης. 

Καμία αντίρρηση σ αυτά που λες… άλλα όπως είπαμε υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις… Ειδικά όταν είναι στην αρχή των επιλογών της κατασκευής της οικίας τους που κατά κανόνα είναι η αρχιτεκτονική προσέγγιση των αναγκών και δυνατοτήτων…

Ενδεικτικά θα σου αναφέρω παράδειγμα πριν μερικά χρόνια με πελάτισσά Φαρμακοποιό στην μελέτη για την μονοκατοικία της.

Στο ζήτημα της θέρμανσης έγινε η συζήτηση και για την ενδοδαπέδια και όταν προσεγγιστικά είχε το κόστος και την διαφορά αλλά ειδικά ότι θα έπρεπε ολο τον χειμώνα να είναι αναμμένο προτίμησε αφού η ίδια σταθερά έφευγε από φαρμακείο μετά τις 9 να μη την βάλει.

Αντί αυτού έκανε ζώνες θέρμανσης κλπ. στο σπίτι (ήταν και μεγάλο αρκετά) και μισή ωρίτσα πριν κλείσει το φαρμακείο με ριμόουτ κοντρόλ από το κινητό της το άναβε και όποτε έφτανε είναι μια χαρά….

Και φυσικά όταν ήταν στη δουλειά της το είχε κλειστά…..

Οπότε υπάρχουν ζητήματα επιλογής στην τελική και ισχύει το περι ορέξεως που έλεγα….

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο καθένας έχει άλλες ανάγκες και συνήθειες. Για αυτό η τεράστια ποικιλία εφαρμογών. Απλά πριν επιλέξεις πρέπει να κατατοπιστείς κατάλληλα  , για να διαλέξεις χωρίς να το μετανιώσεις αργότερα 

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και γω κάτι από την προσωπική μου εμπειρία.

Σίγουρα η ποιότητα θέρμανσης με το ενδοδαπέδιο είναι ανυπέρβλητη και σε συνδυασμό με Α.Θ. μοναδική σε κατανάλωση.

Η σωστή ψύξη το καλοκαίρι απαιτεί εγκατάσταση FCU.

Αφού λοιπόν υπάρχουν FCU, είναι πανεύκολο (σε περιπτώσεις μακράς απουσίας) να θερμανθεί το σπίτι γρήγορα με τα FCU (πολύ πιό γρήγορα συγκριτικά με θερμαντικά σώματα), και στη συνέχεια να αναλάβει η ενδοδαπέδια.

Έτσι λύνεται παντελώς το μοναδικό μειονέκτημα (μεγάλη αρχική αδράνεια) της ενδοδαπέδιας θέρμανσης.

Υ.Γ Χαράλαμπε χαίρομαι ιδιαίτερα που πέτυχες τέτοια αποτελέσματα από την προσωπική σου δουλειά στην εγκατάσταση.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι στην ενδοδαπέδια, με στρώση ανά 10cm**** αρχίζεις να νιώθεις τη θέρμανση μετά από ~2 ώρες (με μέσο πάχος τσιμεντοκονιάμματος ~6cm).

Αυτό σε περιπτώσεις που έχεις αρκετή διαθέσιμη ισχύ από τη μονάδα παραγωγής θερμότητας. πχ σπίτι 120-150m2 με 24άρη επίτοιχο λέβητα.

Αν στο παραπάνω παράδειγμα έχεις αντλία θερμότητας και εκκινήσεις το σύστημα με παγωνιές, σαφώς θα παραταθεί το διάστημα των 2 ωρών.

 

**** παρατήρησα επίσης ότι κατά το μεταβατικό φαινόμενο, η διαφορά μεταξύ στρωσίματος /10cm και /5cm είναι πολύ μεγαλύτερη, από ότι στη σταθερή κατάσταση λειτουργίας (για την οποία η διαφορά στην απόδοση είναι ~12%)

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, αναφέρομαι για κυκλώματα με παροχές ώστε να επιτυγχάνεται ΔΤ 5C με θερμοκρασία προσαγωγής 45C, και όχι υπολογισμένα κατά EN 1264.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Didonis said:

...θα έπρεπε ολο τον χειμώνα να είναι αναμμένο προτίμησε αφού η ίδια σταθερά έφευγε από φαρμακείο μετά τις 9 να μη την βάλει....

Σίγουρα, με τα "βάρβαρα" ωράρια λειτουργίας, που οι περισσότεροι δουλεύουμε (...δουλεύαμε για μένα!), το ενδοδαπέδιο είναι ίσως πραγματικά περιττή πολύτέλεια.

Το σκεφτόμουν σοβαρά μέχρι το 2018, που το σύστημα δούλευε τις περισσότερες ώρες, ...μόνο για τη γατούλα μου!

Όμως από το 2019 και μετά (που σταμάτησα τη δουλειά) και ειδικά φέτος με τον covid, κατάλαβα και πραγματικά απόλαυσα!

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι οι προσωπικές συνήθειες αλλάζουν (ο εργένης αποκτά μωρά, συνταξιοδοτείται κλπ).

Ο σχεδιασμός ενός καινούργιου σπιτιού πρέπει να προβλέπει (ή τουλάχιστον να προσπαθεί να προβλέψει) τι θα γίνει μετά 10, 20 .... 50 χρόνια! 

Παμούκ.jpg

Edited by antloukidis
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, antloukidis said:

Ο σχεδιασμός ενός καινούργιου σπιτιού πρέπει να προβλέπει (ή τουλάχιστον να προσπαθεί να προβλέψει) τι θα γίνει μετά 10, 20 .... 50 χρόνια! 

 

Αυτό πρέπει να το τυπώσουμε όλοι με μεγάλα bold γράμματα και να το κορνιζαρουμε να το βλέπουμε. Ποσο αλήθεια!!!

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου περιπτωση ειναι η εξης:

- Eξοχική κατοικία σε νησί

- Σπίτι 200μ2 σημαντικής αξίας οπού ο ιδιοκτήτης μπορεί να το επισκέπτεται και ορισμένους ΜΗΝΕΣ (όχι μέρες) το χειμώνα.

- Τα σώματα δημιουργούν αρχιτεκτονικό πρόβλημα με την τοποθέτηση των επίπλων, τηλεόρασης κλπ, το οποίο με την ενδοδαπέδια θα λυνόταν.

- Το δάπεδο υπάρχει περίπτωση να θέλει να είναι μαρμάρινο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάς για "μήνες" τον χειμώνα, θεωρώ το ενδοδαπέδιο ιδανικό, σε συνδυασμό με Α.Θ. και FCU για ψύξη (και γρήγορη θέρμανση, όταν απαιτείται) 

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώνει, δεν βλέπω πρόβλημα. Ας βάλει ενδοδαπεδια. Τώρα για ψύξη το καλοκαίρι, θέλει ψάξιμο. Έχεις δυο σενάρια. Είτε χρησιμοποιείς το δάπεδο για δροσισμό είτε οχι. Αν το χρησιμοποιήσεις,  θες και φαν κοιλ τοίχου. Που σημαίνει δυο διαφορετικές θερμοκρασίες νερού προσαγωγής, με ότι συνεπάγεται αυτό σε πολυπλοκότητα/κοστος εγκατάστασης. Στο σπίτι μου που κάνω επέκταση νομίζω δεν θα μπλεχτώ με φαν κοιλ τριοδες ελεγκτές και ένα καρο ηλεκτρόβανες και αισθητήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι στο σπίτι μου έχω όλους αυτούς τους αυτοματισμούς, αποδεικνύεται στην πράξη ότι μιά απλή χειροκίνητη τρίοδη μείξης, για το ενδοδαπέδιο, αρκεί.

Δηλαδή ρυθμίζω την ΑΘ να βγάζει 12-13 οC, που πηγαίνει στα FCU, και ρυθμίζω χειροκίνητα την τρίοδη στην κατάλληλη θέση, ώστε να δίνει στο ενδοδαπέδιο 18 - 19 οC. 

Y.Γ. Με μόνο τον "δροσισμό" του ενδοδαπέδιου, τουλάχιστον προσωπικά, δεν ...δροσίζομαι!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.