Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Ίσα-ίσα όλα τα βιβλία αναφέρουν την κατανομή καθ' ύψος της θερμοκρασίας ως ένα απ' τα πλεονεκτήματα της ενδοδαπέδιας.

Το ίδιο μπορώ να πω απ' την προσωπική μου εμπειρία.

 

Ένα μειονέκτημα που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί είναι η πιθανότητα να ρηγματωθούν οι αρμοί αν έχουμε δάπεδο από πλακάκια. Αν δεν γίνει καλή δουλειά, το πάχος του αρμού είναι μεγάλο και ο αρμόστοκος δεν έχει μια ελάχιστη ελαστικότητα, τότε οι συστολοδιαστολές θα τον κάνουν να ρηγματωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εχω βάλει ενδοδαπέδια θέρμανση και είναι ο πρώτος χρόνος που την εβαλα σε λειτουργία,είμαι κατενθουσιασμένος από την απόδοση.

Το δάπεδο είναι με πλακάκια, τα οποία εκπέμπουν τη θερμότητα εξίσου σε ολο το σπίτι και υπάρχει παντού ιδια θερμοκρασία.

Δεν θερμαίνεται το πάτωμα (καθώς λένε) η θερμοκρασία του είναι πολύ πιο κάτω από τη θερμοκρασία του σώματος ,αφού το περιβάλλον είναι σε θερμοκρασία 20-22 βαθμούς. Για τη σκόνη (που λένε) οτι δημιουργείται, εχω να πώ οτι χειάζεται να σφουγκαρίζουμε και καμιά φορά.Το καλοκαίρι οταν η θερμοκρασία είναι πάνω από 35 βαθμούς δεν βγαίνει σκόνη ?

Εκείνο που θα ηθελα να πληροφορηθώ είναι, αν με υποδαπέδια θέρμανση υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης ξύλινων πατωμάτων (καρφωτών) οχι κολ-

λητών.Αν με διαβάσει κάποιος σχετικός πολύ θα τον παρακαλούσα να με ενημερώσει -----------Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο, ειδικα αν δεν ειναι πχ laminate λιγων χιλιοστων αλλα ολοκληρη ταβλα εμποδιζει την θερμοτητα να περασει απο τους σωληνες στο χωρο. Δεν ειναι καλη επιλογη για ενδοδαπεδια θερμανση. Εχω γνωστο που πανω στη τελικη τσιμεντοκονια εβαλε δαπεδο laminate γνωστης εταιριας(Μικρου παχους)

Το σπιτι θερμαινεται πολυ καλα.

Το ιδανικο ειναι βεβαια καποιο υλικο οπως πλακακι,μαρμαρο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ πως αυτό με τη σκόνη δεν ισχύει. Ισα ισα που επειδη η θερμανση είναι ομοιόμορφα μοιρασμένη στο χώρο δεν δημιουργούνται μικρορευματα αέρα άρα η σκόνη κατακάθεται. Ενώ με τα κλασικά σωματα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις της θερμοκρασίας στο χώρο άρα δημιουργούνται μικρορεύματα αέρα που μπορει να μεταφέρουν σκόνη. Αυτό με τα αγγεία των ποδιών έχω ακούσει ότι ισχύει απο σοβαρό επαγγελματία του χώρου αλλά δεν έχω δει κ βιβλιογραφία για να το δεκτώ με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Σε καρφωτό ξύλινο δάπεδο δεν μπορεί να τοποθετηθεί ενδοδαπέδια θέρμανση. Τουλάχιστον δεν θα έχει υψηλή απόδοση.

Σε κολλητό μπορεί να τοποθετηθεί αλλά το ξύλο είναι κακός αγωγός της θερμότητας οπότε η απόδοση είναι μειωμένη απ' ό,τι αν έχεις πλακάκια ή ακόμα καλύτερα μάρμαρα.

 

Σημείωση:

Θεωρώ ότι ορθότερος όρος είναι ενδο-δαπέδια θέρμανση και όχι υπο-δαπέδια. Ο λόγος είναι ότι οι σωλήνες που μεταφέρουν το ζεστό νερό βρίσκονται εντός του δαπέδου και όχι κάτω απ' αυτό.

Να υπενθυμίσω ότι δάπεδο δεν είναι μόνο η τελική στρώση από ξύλο-πλακάκια-μάρμαρο-τσιμεντοκονία αλλά όλες οι στρώσεις πάνω από την πλάκα σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

...

Επίσης έχει βγει και παρόμοιο σύστημα ψύξης.

 

Υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για αυτό;. Εντυπώσεις από τελικούς χρήστες, κυρίως, θα ήταν χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δροσισμου θα ηταν καλυτερος χαρακτηρισμος... Και φυσικα χρειαζεται συμπληρωση με fan coils για αφυγρανση. Θελει προσοχη για να μην παρουσιαστουν συμπυκνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από ενδοδαπέδιο σύστημα δροσισμού, που να έχει εγκατασταθεί και να έχει βγάλει μία σεζόν, κανείς;

 

(Κάτι μου λέει ότι θα περιμένω πολύ ....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.