Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

jimevi13

Συμφωνώ με όσα λες και να σημειώσω τη φράση σου:

"...αν ειχαμε τα λεφτά νομιζω όλοι μας θα την προτιμούσαμε!..."

Βέβαια, μένεις στα Γιάννενα όπου το κλίμα είναι πολύ πιο ψυχρό απ' την Αθήνα και γι αυτό δεν υπάρχουν οι ίδιες ανάγκες και οι αντιλήψεις για την ενδοδαπέδια είναι διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ακόμη μειονεκτήματα της ενδοδαπέδιας θέρμανσης:

 

1. Αυξάνει το πάχος της πλάκας.

2. Απαιτείται καλύτερη οργάνωση με άλλα συνεργεία. Έχω δει περίπτωση όπου ξήλωναν πόρτες μετά λόγω κακής συνεννόησης συνεργείων ή σκάλα με διαφορετικά ρίχτια.

3. Σε περίπτωση διαρροής/βλάβης ενδοδαπέδιου σωλήνα η επισκευή είναι πολύ δύσκολη και δαπανηρή.

4. Σε περίπτωση αλλαγής εσ. διαμόρφωσης/ανακαίνισης δυσκολεύει τη κατάσταση πολύ περισσότερο από άλλα συστήματα.

5. Περιορισμοί στα υλικά / τελείωμα δαπέδου / χαλιά. Απαιτεί καλά υλικά & τοποθέτηση (κόλλες, πλακίδια/ξυλεία, αρμοί, κλπ)

6. Πολύ δύσκολη & δαπανηρή εγκατάσταση σε υφιστάμενο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και συναδελφε eupalinos το 1,2,3,4, τα αναφερω στα μειονεκτήματα που εγκειται στο προβλημα του εγκαταστατη που δεν εχει την τεχνογνωσια!αλλα εδω ειναι που ερχομαστε εμεις ως μηχανικοι και τα κανουμε εμεις !και την οργανωση των συνεργειων αλλα και το στρωσιμο!

 

οσο για το 1 που λες οτι αυξανει το παχος της πλακας συμφωνω ως προς το παχος ΑΛΛΑ οχι ως προς το βαρος αρα δεν τιθεται ως προβλημα!!

επιπλεον το παχος δεν τιθεται ως προβλημα γιατι πριν ξεκινησει κάποιος την οικοδομη εεχει επισκευτει και καποιο μηχανολογο που θα του πει το σπιτι καντο 3μ ύψος και οχι 2,7.ΑΛΛΑ και παλι αν δεν πηγε στον μηχανολογο και εχει το σπιτι τελειωμενο απο πλακες,τουβλα τοτε παλι εμεις ου εξηγουμε ΑΝ μπορει να βαλει ενδοδαπεδια θερμανση.και λογω υψους και λογω των παραμετρων που συνιστουν την τοποθετηση ενδοδαπεδιας ακαταληλη.οποτε αν δεν δυναται να εγκαταστησει το συστημα αυτοματος η επομενη επιλογη ειαι το μονοσωληνιο.ΑΡΑ δεν καταατσεται στα προβληματα!

 

 

3-->οσο για το 3 σαφως και θα ειανι πολυ πιο δαπανηρή η επισκευή.ΑΛΛΑ Οσο για την διαρροη παλι σε αυτο αν κάνεις την δοκιμή σου στην εγκατασταση πριν ρίξεις το τσιμεντο πανω στις σωληνες, πιστεψε με δεν θα εχεις προβλημα ποτε!προβλημα θα εχεις αν το τελειωσεις και δεν παρατηρησεις αν η σωληνα που ηρθε απο το εργοστασιο ηρθε με ελλατωμα.ΤΙ ελλατωμα???????αν ειναι σχισμενη σε ολο το μηκος της και εφυγε απο την παραγωγη διχως ελεγχο.Αλλα το ιδιο μπορει να μας συμβει και στο μονοσωληνιο.

 

 

οσο για το 5 το ειπαμε οτι ως συνολικο αρχικο κοστος ειναι το διπλασιο(σχεδον.μπορει να ειναι λιγο πανω η λιγο κατω αναλογα την εκαστωτε περιπτωση).οσο για τα χαλια τι προβλημα υπαρχει????μην κολλησει η μοκετα (αν δεν εχει λεφτα να παρει χαλια ακριβα)της κυριας σο πατωμα???δεν συμβαινει αυτο διοτι οπως προειπα το νερο στις σωληνωσεις ειναι απο 30-45 βαθμους!!!!αρα δεν μπορει να λιωσει την μοκετα.Ομως για σκεψου μπροστα απο την εξωπορτα του διαμερισματος που περνουν ολες οι σωληνες του μονοσωληνιου μεχρι να διακλαδωθουν και να πανε προς τα σωματα τις θερμοκρασιες που εχεις????80 εισαγωγη 65-70 επιστροφη????οχι η μοκετα κολαει αλλα και αυγα ψηνεις που λεει ο λογος!!!!Οσο για το κολλημα της μοκετας το εχω σε ενα διαμερισμα(παλια κατασκευη με μονοσωληνιο) και με φωναξε μια κυρια να δω τι προβλημα εχει!!!!ωραια, και τι να της κανεις???μου λεει χαμηλωσε την ηλεκτροβανα γιατι ετσι μου ειπε ο υδραυλικος.χαμηλωνεις θερμοκρασια στην ηλεκτροβανα???????ελεος.παω στο λεβητοστασιο και ο λεβητας λειτουργει στους 70 βαθμους!!!!τι νατης κανω εγω?πιο χαμηλα τον λεβητα δεν μπορω να τον βαλω.Αρα που θελω να καταληξω?στο οτι δεν συμβαινουν αυτα.

απλα ειναι λιγο μπελαλιδικο!σαφως και ως εμποροι-μελετητες θέλουμε να "βγάλουμε" περισσοτερα αρα προσπαθούμε να πουλήσουμε αυτο το προιον. αλλα οχι κα ιστο να κοροιδεψουμε τον πελατη γιατι συμφωνουμε πιστευω πως ειναι καλυτερο ως θερμανση.Αλλα απο το αγχος που εχεις να προλαβαινεις τα πραγματα πιστεψε με πως σιγα σιγα ουτε και εμεις ως μηχανολογοι δεν θα το συνιστουμε!!!!ολη την ωρα απο οταν ξεκινησει η θερμανση τρεχεις σαν τον βεγγο!!!

 

οσο για το 4, 6 συμφωνω Αλλα δεν την κατατασουν ως κακη θερμανση.απλα σαν ιδιαιτεροτητα!εχεις την παντα την επιλογη.Ως θερμανση όμως ειναι πολυ καλύτερη.

 

 

συμφωνώ μαζι σου Χαρη.αλλο Αθηνα και αλλο Γιαννενα.(μεχρι χθες απο -1 εως 1 ειχαμε!!!και ολα τα βουνα γυρω μας χιονισμενα!ασε που αν φυσαει ειναι σαν ψυγειο.λεκανοπεδιο βλεπεις και εμεις!!!χαχαχα!!!! ΟFF TOPIC συγγνωμη).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι υπέρ ή κατά κανενός συστήματος! Απλά θεωρώ πως πρέπει να είμαστε ποιο αντικειμενικοί και να αναφέρουμε όλα τα πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα. Το πρόβλημα της τεχνογνωσίας και οργάνωσης των συνεργείων έιναι πολύ σημαντικό (ειδικά στη περιφέρεια). Αν αγνοήσει κανείς αυτή τη πραγματικότητα χωρίς να λάβει απαραίτητα μέτρα έιναι πραγματικά καταδικασμένος. Το 1 που αναφέρω έιναι μειονέκτημα, είτε το γνωρίζει ο πελάτης είτε όχι. Όπως τα καλοριφέρ καταλαμβάνουν χώρο στους τοίχους έτσι και η ενδοδαπέδια καταλαμβάνει χώρο αλλού.

 

Όταν μεγάλη πλειοψηφία υδραυλικών δεν κάνει/ δεν ξέρει να κάνει τον απαιτούμενο έλεγχο της εγκατάστασης αλλά περιορίζεται στον "οπτικό" έλεγχο διαρροών λογικό έιναι να έχουμε προβλήματα. Ακόμη πολύ πιθανό η διαρροή να προκληθεί από μετέπειτα ενέργεια φυσικά. Για τους περιορισμούς στην επένδυση (ειδικά με χαλιά) εννοούσα το πρόβλημα της μείωσης της απόδοσης του συστήματος. π.χ. Η ακτινοβολία που επιτρέπει η επένδυση με πλακίδια μειώνεται αισθητά με ένα χαλί από πάνω. Τους λόγους 4-6 τους θεωρώ πολύ σημαντικούς, ειδικά τον 4. Όσο αυξάνονται οι κτιριακές υποδομές, και παράλληλα τα κοινωνικά και οικονομικά δεδομένα εξελίσσονται ποιο ραγδαία, η ανακαίνιση και μετατροπή κτιρίων γίνεται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Οφείλουμε να αναγνωρίζουμε λοιπόν τα άμεσα και έμμεσα πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα κάθε συστήματος. (σε όλους τους τομείς της οικοδομικής) Έτσι σε μια αλλαγή διαρρύθμισης η ενδοδαπέδια δεν αλλάζει παρά μόνο αν ξηλωθεί το δάπεδο και επιπλέον εφόσον παραμείνει δυσκολεύει πολύ τη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί και να αναφέρουμε και τα πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα.απλα εγω αναφέρομαι ως θέρμανση την θεωρώ καλύτερη σε σχεση με το μονοσωλήνιο.Ως θερμανση.το τονιζω!τώρα όσον αφορα τα μειονεκτήματα που και εσυ και εγω επεσήμανα αλλα και οι υπολοιποι δεν την πολυ τοποθετούμε!και λογω δυσπιστίας των πελατών αλλα και λόγω την τεχνογνωσίας των εγκαταστατών.

Link to comment
Share on other sites

Ως θέρμανση θεωρώ και εγώ ότι είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Αλλά αν θέλεις ξύλινο καρφωτό δάπεδο, δε γίνεται.

Αν θέλεις παχιά χαλιά να έχεις στο πάτωμα (αν και δεν τα χρειάζεσαι με την ενδοδαπέδια), γίνεται αλλά θα μειώσεις την απόδοση του συστήματος.

Αν είσαι σε μέρος που δεν υπάρχουν συνεργεία με εμπειρία και δεν μπορείς να βρεις καλά υλικά, άφησέ το καλύτερα.

Αν δεν διαθέτεις το κεφάλαιο, το οποίο βέβαια θα αποσβέσεις σχετικά σύντομα, πήγαινε σε κλασικές λύσεις.

Αν το καθαρό ύψος βγαίνει μικρότερο από 2,70μ, ξανασκέψου το.

 

Το "Σε περίπτωση αλλαγής εσ. διαμόρφωσης/ανακαίνισης δυσκολεύει τη κατάσταση πολύ περισσότερο από άλλα συστήματα." δεν το κατάλαβα. Έχει ίσως βάση σε κτήρια γραφείων με διαχωριστικά από γυψοσανίδες αλλά σε κατοικίες που οι τοίχοι είναι από οπτοπλινθοδομές, οι χώροι συγκεκριμένοι και υπάρχουν και δοκοί που θέτουν επιπλέον περιορισμούς ως προς τη διαμόρφωση, θεωρώ πως σε μελλοντική ανακαίνιση δεν θα αλλάξουν τόσα ώστε να επηρεαστεί η ενδοδαπέδια. Ακόμα και ένας τοίχος να καθαιρεθεί (πχ μεταξύ σαλονιού και τραπεχαρίας) τι πρόβλημα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος βέβαια, αν έχεις επάλληλα κουφώματα δεν είναι πρόβλημα, καθώς λόγω του οδηγού, θα σηκώσεις το δάπεδο τουλάχιστον 8 εκ.. Βάλε 3 εκ ακόμα και νάτη η ενδοδαπέδια

Link to comment
Share on other sites

Ως θέρμανση θεωρητικά έιναι η καλύτερη λύση. Δεν έχω επαρκή πρακτική εμπειρία να το κρίνω στη πράξη. Έχω μερικές αμφιβολίες για ορισμένες καταστάσεις και θα ήθελα να έχω απτά παραδείγματα να σιγουρευτώ. π.χ. Πόσο αποδοτικό είναι σε χώρους με μέτρια μόνωση, ξύλινο δάπεδο και μεγάλη επικάλυψη δαπέδου από έπιπλα και χαλιά? Έχει κάποιος συγκεκριμένα παραδείγματα. Με την υπάρχουσα νομοθεσία στη μόνωση φοβάμαι ότι σε ημέρες με ψύχος η εξ. τοιχοποιία έχει αισθητά χαμηλές θερμοκρασίες εσ. επιφάνειες και έχω την εντύπωση πως ένα καλοριφέρ τοποθετημένο (ως συνήθως σε εξ. τοίχο) να αντιμετωπίζει καλύτερα το συγκεκριμένο πρόβλημα με άμεση ακτινοβολία και καλύτερη μεταγωγή θερμότητας.

 

Το χαλί έχει και πρακτική και αισθητική χρήση (διακοσμεί, προστατεύει, κλπ) - δεν περιορίζεται στη μόνωση.

 

Τέλος για τις ανακαινίσεις. Το ενδοδαπέδιο σύστημα θέτει περισσότερους περιορισμούς. π.χ Καθαίρεση τοίχων - γίνεται χωρίς μεγάλο ρίσκο ζημιάς? Δόμηση νέων χωρισμάτων - μπορείς να χτίσεις πάνω από σωλήνες? (Δεν νομίζω) Ακόμη και με σύστημα Ξηράς Δόμησης που έχει ~1/10 του βάρους πάλι όταν μπαίνει ο στρωτήρας και στερεώνεται με ειδικά καρφιά και αεροπίστολο πως γίνεται να μη τρυπήσεις σωλήνα? Αν γίνει τελικά νέα διαμόρφωση/ δωμάτια πως ελέγχεις τη θερμοκρασία αφού το ενδοδαπέδιο παραμένει ως έχει?

 

Μια σύγκριση μοντέλων και πραγματικών χώρων με μετρήσεις και επιστημονική αξιολόγηση των διαφόρων συστημάτων θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι πολύ πιο απλό το όλο σύστημα απ όσο έχει αναλυθεί. Απ' τη μία πηγαίνετε από την ERGON στο Γέρακα κοντά στο Σταυρό Αγ. Παρασκευής να δείτε από κοντά μία μεγάλη ελληνική κατασκευαστική με πολύ καλά ενδοδαπέδια να δείτε πόσο ρουτίνα είναι σαν τοποθέτηση και τι απλά γίνεται οποιαδήποτε αλλαγή στο σπίτι κι απ' την άλλη από προσωπική εμπειρία σπίτι μου έχω ενδοδαπέδιο και μάλιστα όχι ό,τι καλύτερο από εγκατάσταση και είναι με διαφορά το πιο υγιεινό κλίμα για το σπίτι. Επίσης προσφέρει και μεγάλη οικονομία για την ίδια θέρμανση, αλλά δεν ξέρω πόσο μπορείς να παίξεις με την απομόνωση χώρων, αφού δε βρίσκεσαι πχ στην κρεβατοκάμαρα κατά τη διάρκεια της ημέρας, κάτι που γίνεται απλά στα σώματα θέρμανσης. Εκεί μόνο έχω ερωτηματικό, σε όλα τα υπόλοιπα υπερτερεί μακράν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ πιστεύω πως η ενδοδαπέδια θέρμανση είναι καλύτερη και οικονομικότερη (κατά τη λειτουργία της) από την κλασσική θέρμανση με τα θερμαντικά σώματα. Σαν κατασκευή βέβαια είναι πιο ακριβή από την κλασσική αλλά τα πλεονεκτήματά της τα βλέπεις μακροπρόθεσμα. Άλλωστε μην ξεχνάς:

-Η ενδοδαπέδια θέρμανση κατανέμεται ομοιόμορφα στο χώρο εν αντιθέσει με την κλασσική

-Όταν μπαίνεις σε ένα σπίτι με ενδοδαπέδια θέρμανση, η αίσθηση που έχεις είναι καλύτερη (δεν δημιουργείται αυτή η αποπνικτική αίσθηση που παρουσιάζεται πολλάκις με την κλασσική)

-Από θέμα υγείας είναι καλύτερη.Οι στατιστικές και οι έρευνες δείχνουν πως είναι προτιμότερο να έχεις τα πόδια ζεστά και το κεφάλι σε χαμηλότερη θερμοκρασία παρά το αντίθετο που δημιουργεί η κλασσική θέρμανση

-Αποφεύγεται η χρήση σωμάτων και εξοικονομείται χώρος

-Αισθητικά είναι καλύτερη (τα θερμαντικά σώματα πολλές φορές και λόγω όγκου και λόγω κακής τοποθέτησης φαίνονται άσχημα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.