Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Antonio4u

 

1ον μία ενδοδαπέδια δίνει τόση θερμότητα στον χώρο, όση μπορεί να πάρει.. τί εννοω..ο συντελεστής μεταφοράς και ακτινοβολίας είναι 11 W/m2k περίπου..εάν δεχτούμε πως το δάπεδο έχει πχ 30 βαθμούς και ο αέρας του δωματίου που θέλουμε να θερμάνουμε βρίσκεται στους 15 βαθμούς κελσίου τότε (30-15)χ 11= 165Watt/m2...άν ο χώρος θερμανθεί και πάει πχ στους 22 βαθμούς κελσίου τότε (30-22)χ11=88Watt/m2...

όπως βλέπεις αυτοπροσαρμόζεται και εξισορροπείται η μετάδοση θερμότητας κρατώντας τον χώρο ακριβώς στην θερμοκρασία που θέλουμε...ευεργετική αδράνεια..

 

2ον...η θερμότητα πάντα ρέει απο το σώμα μας προς το περιβάλλον...εκτός αν προτιμάμε συνθήκες 36,6 βαθμούς κελσίου και άνω θερμοκρασία περιβάλλοντος για να αντιστρέψουμε την μετάδοση θερμότητας με αγωγή,μεταφορά και ακτινοβολία και περιμένουμε την καημένη λανθάνουσα θερμότητα της εξάτμισης του ιδρώτα και των υγρών μας πνευμόνων με την ανάσα μας να 'διώξουν' θερμότητα ώστε να νιώθουμε ότι κάτι πετύχαμε..εξάλλου υπάρχει πεδίο θερμικής άνεσης για το ανθρώπινο σώμα μας..μην ξεχνάς ότι ο άνθρωπος είναι θερμόαιμο όν..

 

Charlie

 

ο υδραυλικός σου έχει δίκιο...αλλά..

με την ενδοδαπέδια πας να θερμάνεις τα 2 μέτρα ύψους περίπου που κατοικείς...δεν σε ενδιαφέρει το τί γίνεται πάνω απο αυτό το ύψος...η οικονομία γίνεται απο αυτό τον παράγοντα ειδικά σε ψηλοτάβανα σπίτια..

τα θερμαντικά σώματα ζεσταίνουν αντίστροφα...πρώτα πάνω τον αέρα και μετά ότι πάει κάτω...

δηλαδή ενδοδαπέδια 2μέτρα..σώματα 3 μέτρα πχ ένα κοινό ύψος οικίας..λογος 2/3 =66% θέρμανσης..

σε εγκαταστάσεις που έχω κάνει έχει παρατηρηθεί οικονομία περίπου 30% σε σχέση με προγενέστερες συμβατικές εγκαταστάσεις και φυσικά το πάντρεμα με ηλιακά μπορεί να προσφέρει αρκετά πράγματα λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών της ενδοδαπέδιας..

επίσης η αντιστάθμιση προσθέτει πλήρη καθορισμό της επιθυμητής θερμοκρασίας του κάθε χώρου προσφέροντας οικονομία και αίσθημα θαλπωρής χωρίς να ανεβοκατεβάζει την θερμοκρασία των χώρων όπως λειτουργεί ένας κλασικός θερμοστάτης ON-OFF..

Link to comment
Share on other sites

JIMEVI13

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, έχω κατασκευάσει στο σπίτι μου ενδοδαπέδια θέρμανση και τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες. Σε ότι αφορά στο κόστος επένδυσης, πράγματι υπάρχει μία επιβάρυνση, αλλά πιστέψτε με η απόσβεση είναι δεδομένη. Προσωπικά πιστεύω, ζώντας σε σπίτι με ενδοδαπεδια τα τελευταία 4 χρόνια, ότι αξίζει τον κόπο, με την προϋπόθεση βέβαια να κατασκευαστεί με σωστό τρόπο ώστε να έχεις σωστή απόδοση και ταυτόχρονα μα μην προκληθούν ζημιές κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του (εχώ δει περιπτώσεις να σηκώνονται μάρμαρα στον αέρα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει η ενδοδαπέδια ή όχι.Αυτό που έχω να πω είναι ότι σε μια σωστή ενδοδαπέδια θέρμανση η θερμοκρασία του πατώματος δεν ξεπερνά ποτέ τους 30οC.Όταν το σώμα μας έχει θερμοκρασία 36+ μάλλον θερμότητα από το σώμα μας ρέει προ το πάτωμα.Επίσης αν με την ενδοδαπέδια που δέν έχει μεγάλες θερμοκρασίες αιωρείτε σκόνη τι να πεί κανείς για τα σώμα τα που τσουρουφλάνε και κάνουν την σκόνη να τρέχει σαν τον Schumacher??

 

Η ενδοδαπέδια συμφέρει τα μέγιστα και αυτό για δύο κυρίως λόγους:

1. μικρότερη κατανάλωση καυσίμου

2. συνδυασμός με ηλιακή ενέργεια (που πάλι παραπέμπει σε μικρότερη κατανάλωση)

 

Οι προτεινόμενες μέγιστες θερμοκρασίες τελικών δαπέδων είναι:

29 βαθμοί για χώρους διαμονής

31 βαθμοί για χώρους διαμονής με μάρμαρο

33 βαθμοί για λουτρά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ μαζί με τον αρχιτέκτονα συνεταίρο μου , αποφασίσαμε στην νέα πολυκατοικία που χτίζουμε να βάλουμε ενδοδαπέδια θέρμανση και δροσισμό με ηλεκτρικό ρεύμα σε συνδυασμό με ηλιακούς συλλέκτες και ένα fancoil γιά την αφύγρανση σέ κάθε διαμέρισμα .

Συνεργαζόμαστε με τους μηχανολόγους που έχουν εξειδικευμένες εταιρείες και μετά από διάφορες συζητήσεις καταλήξαμε σε αυτή την λύση .

Η θέρμανση θα δύναται να συνδεθει και με καυστήρα αερίου , όταν αυτό έρθει στη θέση του κτιρίου και το αποφασίσουν οι τότε ένοικοι .

Μιλάμε γιά περιοχή κοντά στο κέντρο της Αθήνας .

Στο θέμα του ύψους του δαπέδου , έχω να πώ ότι γιά το καρφωτό ξύλο χρειάζομαι 8 εκ , γιά την ενδοδαπέδια 10-11 , οι 2-3 πόντοι είναι το πρόβλημα ?

Επίσης το κόστος ΔΕΝ έχει τόση διαφορά , γιατί στην τιμή περιλαμβάνεται και το γέμισμα , το οποίο συγκρινόμενο με το περλιτόδεμα που έβαζα κάτω από τα πλακάκια , μου πλησιάζει το κόστος της ενδοδαπέδιας .

Εχω ηχομόνωση πλέον ανάμεσα στους ορόφους .

Εχω δυνατότητα να επιλέξω δάπεδο την τελευταία στιγμή .

Εχω χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας .

ΔΕΝ ΕΧΩ την γκρίνια της κάθε υποψήφιας αγοράστριας , γιά το που θα βάλει τα έπιπλα του παλιού και συνήθως μεγαλύτερου σπιτιού , γιατί την εμποδίζουν τα σώματα .

Ησυχάζω από τους πατωματζήδες και τα καρφώματα στις σωλήνες του καλοριφέρ .

 

Η διαφορά του κόστους είναι τελικά στις 5000 € ανά διαμέρισμα των 95 τμ. λεφτά που μπορείς να τα πάρεις από την τιμή πώλησης σε κάποια από αυτά .

Και τέλος

Πουλάμε μούρη :grin:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω γνώση του αντικειμένου και ανήκω στη κατηγορία αυτών που δεν είναι παν-επιστήμονες, δεν θα ήθελα να διαφωνήσω αλλά απλώς να καταθέσω την άποψή μου...

Εχει κανείς στη πράξη δει αν τελικά είναι η ενδοδαπέδια η βέλτιστη λύση?

1. Αν το σκεφτείς, πάλι ξοδεύεις ενέργεια να ζεστάνεις νερό που θα ζεστάνει κάτι άλλο που θα ζεστάνει το χώρο...

2. Εχει ή όχι πάλι την ανάγκη δέσμευσης χώρου για λεβητοστάσιο και δεξαμενή? Πάλι δεν αγοράζεις πετρέλαιο? Αρα απλώς καις λιγότερο από κάτι που πρέπει να μην αγοράζεις αν θέλεις να αποτελείς μέρος της λύσης και όχι του προβλήματος (αναφέρομαι στο περιβάλλον)

3. Δεν έχεις πάλι κινδύνους για διαρροές? Ισως σαφώς λιγότερες από το κλασσικό σύστημα αλλά και πάλι έχεις πρόβλημα

4. Δεν έχεις πάλι περιορισμό στις ανακαινίσεις? Σαφέστατα... Αν δηλαδή θέλεις να αλλάξεις διαρρύθμιση θα πρέπει να αλλάξεις και την ενδοδαπέδια? Ιδιαίτερα αν αυτό προϋποθέτει και αυτονομία των χώρων είναι μάλλον μεγάλο πρόβλημα.

 

Εχω ενημερωθεί για τα ηλεκτρικά καλώδια πάλι ως ενδοδαπέδια θέρμανση... Αν εξαιρέσεις το Νο4, νομίζω ότι είναι καλύτερο από τη κλασσική ενδοδαπέδια... Ποιά η γνώμη σας?

Σημειώστε ότι τα συστήματα αυτά είναι στο σύνολό τους από χώρες όπως Γερμανία, Νορβηγία κλπ οπότε σίγουρα είναι ολοκληρωμένα από πλευράς προδιαγραφών και σίγουρα δοκιμάζονται σε δυσμενέστερες συνθήκες από τις δικές μας...

Επίσης δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι τα έχεις στη διάθεσή σου ανά πάσα στιγμή, χωρίς επιπλέον χώρο, χωρίς ανεφοδιασμό κλπ...

 

Περιμένω τις απόψεις σας...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρέψετε να προσθέσω ένα μόνο βασικό στοιχείο που αφορά στην καλή λειτουργία του εν λόγω συστήματος: η ενδοδαπέδια κατά πρώτον θερμαίνει τμήμα του όγκου του κτηρίου (δάπεδο) και εν συνεχεία τον εσωτερικό αέρα. Υπάρχει λοιπόν ο κίνδυνος εξαιρετικών απωλειών αν η υπόλοιπη θερμομόνωση είναι κακή (μάλιστα έχω ακούσει για αύξηση δαπάνης σε σχέση με τα συμβατικά κυκλώματα μέχρι 30%). Καθώς λοιπόν το κυνήγι των θερμογεφυρών είναι πιο δύσκολο από αυτό των...μαγισσών, η πρώτη επιλογή για τη συμπλήρωση μιας ενδοδαπέδιας είναι η εξωτερική θερμομόνωση.

 

Αν η κατασκευή είναι σωστή και ισορροπημένη έχεις μελλοντικά κέρδος (απόσβεση). Ούτως ή άλλως σου μένει ένα: τα υψηλότερα επίπεδα θερμικής άνεσης από κάθε άλλο σύστημα θέρμανσης (προς το παρόν τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω δύο άλλα συστήματα...

1. Θέρμανση από την οροφή

 

2. Θέρμανση με υπεριώδη ακτινοβολία (μίμηση του ήλιου).

 

Και τα δύο τα έχω δει σε σχετική έκθεση στο Ελληνικό...

 

Ειδικά για το 2ο αν ισχύει ότι θερμαίνεις διαμέρισμα με 120€ το χρόνο ρεύμα, είναι αξιοσημείωτο... Βέβαια η εγκατάσταση και τα σώματα είναι πανάκριβα... Μόνο για ιδιωτικές κατοικίες, δεν μιλάμε για κατασκευαστές...

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Ειδικά για το 2ο αν ισχύει ότι θερμαίνεις διαμέρισμα με 120€ το χρόνο ρεύμα, είναι αξιοσημείωτο

 

αν κάνει 0,13 λεπτά η kWh με ΦΠΑ το ρευμα, με 120 ευρώ παίρνω 120/0,13= 923 kWh..πχ 150 μέρες θέρμανσης τον χειμώνα,οπότε κατανάλωση 923/150=6,15 kWh/ημέρα..Λυπάμαι αλλά δεν γίνεται..6 kWh δεν φτάνουν ούτε να θερμάνουν το Ζνχ για μία τετραμελή οικογένεια..

 

ss_sk

 

η ενδοδαπέδια θέρμανση προυποθέτει καλή θερμομόνωση ή μάλλον η 'μέση' ελληνική θερμομόνωση συνεργάζεται με την ενδοδαπέδια..οι οποιεσδήποτε θερμικές απώλειες δεν είναι ίδιες με κακή θερμομόνωση και σώματα?για ποιές θερμογέφυρες μιλάς?

 

 

JTB

 

Εχει κανείς στη πράξη δει αν τελικά είναι η ενδοδαπέδια η βέλτιστη λύση?

1. Αν το σκεφτείς, πάλι ξοδεύεις ενέργεια να ζεστάνεις νερό που θα ζεστάνει κάτι άλλο που θα ζεστάνει το χώρο...

2. Εχει ή όχι πάλι την ανάγκη δέσμευσης χώρου για λεβητοστάσιο και δεξαμενή? Πάλι δεν αγοράζεις πετρέλαιο? Αρα απλώς καις λιγότερο από κάτι που πρέπει να μην αγοράζεις αν θέλεις να αποτελείς μέρος της λύσης και όχι του προβλήματος (αναφέρομαι στο περιβάλλον)

3. Δεν έχεις πάλι κινδύνους για διαρροές? Ισως σαφώς λιγότερες από το κλασσικό σύστημα αλλά και πάλι έχεις πρόβλημα

4. Δεν έχεις πάλι περιορισμό στις ανακαινίσεις? Σαφέστατα... Αν δηλαδή θέλεις να αλλάξεις διαρρύθμιση θα πρέπει να αλλάξεις και την ενδοδαπέδια? Ιδιαίτερα αν αυτό προϋποθέτει και αυτονομία των χώρων είναι μάλλον μεγάλο πρόβλημα.

 

1..είναι λιγότερη λόγω του #64 μηνύματος μου..

2..Οτι συμφέρει ενεργειακά-περιβαλλοντικά, δεν συμφέρει πάντα οικονομικά..

Παράδειγμα μετατροπής θερμικής ενέργειας σε ηλεκτρική απο λιγνίτη, όπου ξαναμετατρέπεται σε θερμική για ενδοδαπέδια με καλώδια..

Ούτως ή άλλως δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλά ενεργειακά πλήρως αυτόνομα σπίτια τα οποία δεν μολύνουν καθόλου..

3..Διάρκεια ζωής 50 χρόνια μίνιμουμ..πρεσσάρεται το σύστημα πριν πέσει τελικό δάπεδο όποτε βρίσκεις οτιδήποτε..αλλά ακόμα και να τρυπήσει σωλήνα, υπάρχουν 2-3 τρόποι να το βρείς και να σπάσεις ένα πλακάκι μόνο..αλλά αυτό είναι αρκετά απίθανο αν υπάρχει σωστή οργάνωση με τα συνεργεία..

4..Σε όλα τα συστήματα με αλλαγή τοιχωμάτων προβληματίζει η αυτονομία..Αν θελεις να διατηρήσεις την προοπτική ανακαίνισης, κάνεις τα κυκλώματα έτσι ωστε να μπορεί να αλλάξει μια διαρύθμιση..οι τοίχοι μπορούν να μετακινηθούν...αλλά στην πράξη δεν αλλάζει τόσο πολύ ένα σπίτι που να δημιουργούνται προβλήματα χώρων και αυτονομίας..λίγο-πολύ οι θερμοκρασίες σε ένα σπίτι είναι ίδιες παντού..(μιλάω για διπλανούς χώρους που συνορευουν..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την ενδοδαπέδια η θερμότητα από το δάπεδο μεταφέρεται στους τοίχους ταχύτατα (σε σύγκριση με τα απλά σώματα που πρέπει να ζεστάνουν πρώτα το χώρο) οπότε οι υπάρχουσες θερμογέφυρες (αμόνωτα σενάζ, διαμήκη περιοχές τομής τοίχων/δοκών/στύλων/ανοιγμάτων) ''κλέβουν'' πολύ πιο αποτελεσματικά. Εξάλλου ένα από τα ''ατού'' είναι η δυνατότητα εκμετάλλευσης των δομικών στοιχείων ως ''θερμο-αποθήκες''.

 

Το ζήτημα δεν είναι ότι δε θα ζεσταθείς αλλά ότι δε θα έχεις την εξοικονόμηση που περίμενες. Πρόκειται για το καλύτερο (κατ' εμέ) σύστημα θέρμανσης αλλά για βέλτιστη απόδοση θέλει και το ανάλογο κέλυφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.