Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για κομμωτήριο. (προέγκριση+άδεια λειτουργίας)


Recommended Posts

Το παρακάτω από τους epoptes που αφορά στο θέμα τους "Διαδικασία Ίδρυσης & Λειτουργίας Κουρείων/Κομμωτηρίων/Studio Μανικιούρ-Πεντικιούρ"

post-2272-0-80624800-1465833499_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δύο ερωτήματα για κουρείο .

 

Την χρήση γης την βεβαιώνουμε εμείς ή την παίρνουμε σε βεβαίωση πολεοδομίας  ?

Το μαγαζί ήταν ζαχαροπλαστείο , είναι δεκαετίας , αλλά έχει εσωτ. ύψος 2,50 .

 

Εχουμε θέμα λόγω ΝΟΚ ή θα πρέπει να το αναφέρω συγκεκριμένα ότι είναι με ΓΟΚ ?

 

Εμβαδόν 80 τμ, ισόγειο με δίφυλλη είσοδο . Θέλει δύο πυροσβεστήρες και ΕΧΙΤ ή θέλει και κάτι άλλο ? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν και δεν έχω κάνει κάτι αντίστοιχο πρόσφατα, λογικά ως ΚΥΕ πάει με χρήση γης μέσω ΥΔΟΜ με τυποποιημένη αίτηση.

Δες ΦΕΚ 1723/Δ/2017 σε συνέχεια του ΦΕΚ 230/Α/2016.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

BAS

υπάρχει και το 107/Ν 4495/17

 

8. Η απαιτούμενη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης χορηγείται από ιδιώτη μηχανικό. Απαιτείται βεβαίωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης ότι η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου.

 

(το νέα στην περίπτωσή σου  το βλέπω ως ..διφορούμενο

Γιατί είχες ήδη μια βεβαίωση από ΥΔΟΜ για ΚΥΕ και επομένως γιατί να την ξαναζητήσεις?)  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ . Ηταν ΚΥΕ οπότε δεν έχω θέμα . Με το εσωτερικό ύψος νομίζετε ότι μπορεί να έχω κάποιο θέμα λόγω του ΝΟΚ ?

 

Την βεβαίωση την γράφω πάνω στο σχέδιο ή υπάρχει κάποιο άλλο έντυπο ?

Link to comment
Share on other sites

πάνω στο σχέδιο 

και

με το ύψος δεν έχεις θέμα και ούτε χρειάζεται να το αναφέρεις

(αρκεί που έχεις ...τα διαπιστευτήρια ότι είναι με ΓΟΚ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους τους συναδέλφους.. 

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την έκδοση άδειας καταστήματος περιποίησης άκρων (μανικιούρ-πεντικιούρ) 80τ.μ.

Έχω ήδη στα χέρια μου την επιτρεπόμενη χρήση γης από την πολεοδομία και έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά στον δήμο για χορήγηση βεβαίωσης εγκατάστασης. Το επόμενο βήμα είναι η ηλεκτρονική υποβολή γνωστοποίησης. 

1) Απαιτείται πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας για το κατάστημα? Αν ναι, γνωρίζει κανείς το αντίστοιχο ΦΕΚ για την πυροσβεστική κτλ?

2) Ποια υγειονομική διάταξη πρέπει να λάβω υπ' όψιν μου ?

3) Σχετικά με τον κτιριοδομικό κανονισμό (  διαστάσεις wc, φωτισμός, αερισμός ) , ποιο ΦΕΚ να διαβάσω?

4) Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω που τυχόν μου διαφεύγει? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας ! 

Mη θέτεις το ίδιο ερώτημα σε διαφορετικές θέσεις. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θες πυροσβεστική. Αλλά στην κάτοψη που θα φτιάξεις πρέπει να δείξεις τα μέσα πυρόσβεσης (πυροσβεστήρες,φωλιά και φωτιστικά ασφαλείας).

Πρέπει να υπάρχει w.c. + προθάλαμο. Δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης από κατάστημα. Δεν θέλει γενικά κάτι ιδιαίτερο.

Θα δεις την υγειονομική διάταξη του 2017, γκουγκλαρε την.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται το Βιβλίο Μέτρων και Μέσων Πυροπροστασίας (το Κόκκινο Βιβλίο) που το παίρνει θεωρημένο από την Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.