Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για κομμωτήριο. (προέγκριση+άδεια λειτουργίας)


Recommended Posts

  • 5 months later...

Οι διαδικασίες προέγκρισης και άδειας ΚΥΕ, δεν γίνονται

πια ηλεκτρονικά και αναρτώνται όλα τα δικαιολογητικά στο https://www.eu-go.gr/ ;

 

Επίσης για τη προέγκριση δεν ζητείται να γίνει upload η χρήση γής...

Ετσι και αλλιώς στο http://gis.epoleodomia.gov.gr/ υπάρχουν επίσημα

όλες οι πληροφορίες...

 

 

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε χώρο προϋφιστάμενο του 1955 που αναφέρεται στο συμβόλαιο ως κατοικία δύναται να λειτουργήσει κουρείο ή απαιτείται αλλαγή χρήσης; Δεν πρόκειται να αλλάξουν ούτε τα φορτία ούτε οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις (μπάνια κτλ)

Link to comment
Share on other sites

panapara1 

Το κομμωτήριο θέλει χρήση καταστήματος εμπορικού. 

Εξετάζεις εάν αλλάζουν τα κριτήρια αλλαγής χρήσης και αν δεν θέλει άδεια βγάζεις μία μικρής κλίμακας. Τσέκαρε και τα πάρκινγκ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση .

Το κτίσμα που συνεφέρω είναι σε χωρίο κάτω τον 2000 κάτοικων όποτε έλεγχο θέσεων στάθμευσης .Επίσης  είναι προϋφιστάμενο του 1955  Δεύτερον , εφόσον να μεταβάλλονται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις και δεν θα γίνουν πρόσθετες εργασίες  γιατί πρέπει να εκδοθεί μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι, για περίπτωση άδειας ίδρυσης+λειτουργίας κουρείου (περί τα 40τ.μ.):

1. η γνωστοποίηση από το 2017 γίνεται ηλεκτρονικά στο notifybusiness ορθά? Ως βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης μηχανικού φαντάζομαι νοείται η βεβαίωση περί μή ύπαρξης αυθαιρεσιών/ ή τακτοποίησης με τον 4495/2017, σωστά? επιπλέον τεχνική έκθεση μηχανικού ότι πληρούνται οι προυποθέσεις νοκ,κτιριοδομικού κλπ. Διαστάσεις αποχωρητηρίου βλέπω από το φεκ 526β/1983 (το οποίο έχει καταργηθεί βέβαια, αλλά δεν βρήκα άλλη αναφορά σε αποχωρητήριο...) ότι είναι min 1*2,50, δλδ 1,*1,20 για προθάλαμο+0,10 τοιχοποιία+1*1,20 κυρίως wc.Απ'ότι είδα και στις προηγούμενες σελίδες σε αυτό γίνεται αναφορά άρα μάλλον αυτό ισχύει.

2. Δεν θέλει ενεργητική πυροπροστασία. Αν το κτίσμα είναι με άδεια μετά το 1989 πάει με το ΠΔ 71-1988, αν είναι παλαιότερο πάει με τις ειδικές πυροσβεστικές διατάξεις και συγκεκριμένα την 8/2016. ορθά? Από εκεί είτε κατατίθεται η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας (αν υπάρχει) είτε γίνεται μελέτη παθητικής αν δεν υπάρχει. Για την παθητική πέραν του τσεκαρίσματος οδεύσεων,διελεύσεων, χρόνων υλικών, προκύπτουν φωτισμός ασφαλείας και 2 πυροσβεστήρες απ'ότι διαβάζω στην προηγούμενη σελίδα? Κάποιες πληροφορίες για το "κόκκινο βιβλίο" από την πυροσβεστική?

  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/12/2021 at 11:31 ΠΜ, pirsogiannis said:

βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης

Πιρς είμαι αναρμόδιος για το θέμα γενικά, αλλά αυτή η βεβαίωση δεν είναι η βεβαίωση του 4495, απλά μια βεβαίωση ότι είναι χώρος νόμιμα υφιστάμενος κ κύριας χρήσης κατά την άδεια.

Επ χρόνια πολλά!

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά @zazeng. Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος ως προς το τί είναι η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης... Αφού "ελέγχει" νομιμότητα τί άλλο να είναι εκτός από 4495? Βεβαίωση χεράτη δική μας  κατά το δοκούν?..Δεν νομίζω αλλά δεν είμαι και σίγουρος καθότι δεν έχω ξανακάνει...Διαβάζοντας την νομοθεσία για τα κ.υ.ε. (τον ν.4442/2016 και την κυα 16228/2017) στο λεκτικό περιγραφής της β.χ.κ.χ. του μηχανικού καταλαβαίνω ότι χρειάζεται ενδελεχής περιγραφή του ιστορικού του κτίσματος σε ότι αφορά αδειοδοτήσεις, υπάρχουσα κατάσταση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.