Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψιλή κυριότητα και επικαρπία και βεβαιώσεις


Recommended Posts

Σε διαμέρισμα που ένας ιδιοκτήτης έχει την ψιλή κυριότητα και δυο άλλοι έχουν 50% έκαστος την επικαρπία τι

ακριβώς δηλώνουμε σαν συνιδιοκτήτες στο συστημα αυθαιρέτων έκαστος 33%?

Γιατί η συμβολαιογράφος διαφωνει και λέει ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να φαίνεται

στην δηλωση ποιος ειναι ο επικαρπωτης και ποιος έχει την ψιλή κυριότητα.

Link to comment
Share on other sites

αυτος που εχει την ...ψιλη κυριοτητα την .εχει κατα το 100 %

Οι αλλοι δυο εχει ο καθενας απο 50% της επικαρπίας.

33% δεν υπαρχει..

Βαλε στην δηλωση τον ψιλο κυριο

κι αν η συμβ/φος επιμένει, βαλε

μια σημειωση οτι υπαρχουν δυο επικαρπωτες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ έχω μια αντίστοιχη περίπτωση που η μάνα που έχει την επικαρπία ενός καταστήματος και ο γιος την ψιλή κυριότητα.

Πήγα στην συμβολαιογράφο (μια από τις πιο παλιές και πιο έμπειρες στην περιοχή μου) και μου είπε ότι θέλει να φαίνονται και οι δύο στην βεβαίωση

και μου υπολόγισε ανάλογα την ηλικία της μητέρας το ποσοστό της επι της ιδιοκτησίας σε 2/10 ήτοι 20% και 80% ο γιός. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό που σου είπε η συμβολαιογράφος, απεικονίζει ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ το ποσοστό του καθενός, δηλ. τι ποσοστό της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου αναλογεί στον καθένα και έχει να κάνει με την ΣΗΜΕΡΙΝΗ ηλικία του επικαρπωτή.

 

Η αντικειμενική αξία της επικαρπίας μεταβάλλεται (μειώνεται) με την πάροδο του χρόνου.... Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι μεταβάλλεται ο τίτλος ιδιοκτησίας του επικαρπωτή....

 

Νομικά έχουν αυτό που λένε οι τίτλοι τους, δηλ. ο γιος 100% την ψιλή κυριότητα και η μάνα 100% την επικαρπία (αν έτσι γράφουν οι τίτλοι τους).

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η συμβολαιογράφος τελικά συμφώνησε ότι η βεβαιωση θα βγει σε αυτον που έχει την ψιλή κυριότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζει κάποιος τελικά τι ισχύει με το συγκεκριμένο θέμα και τι ζητάνε οι συμβολαιογράφοι ?

 

Ως γνωστόν το σύστημα του ΤΕΕ παίρνει μόνο ποσοστά συνιδιοκτησίας. Όταν έχουμε ψιλό κύριο και επικαρπωτή τι κάνουμε ?

 

α) Τον ψιλό κύριο 100% και στα σχόλια αναφέρουμε τον επικαρπωτή ?

 

β) Τον ψιλό κύριο και τον επικαρπωτή από 50% ο καθένας ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα βάζουμε τον Ψιλό Κύριο!!!!

Τον επικαρπωτή δεν τον ....ενοχλούμε καθόλου, τον αφήνουμε να πίνει τον ...καφέ του ήσυχα - ήσυχα!!!

Δεν είναι ιδιοκτήτης!!!! Απλώς "καρπούται" το ακίνητο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.