Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια περίφραξης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Ευχαριστώ nefeli. Το θέμα διευκρινίστηκε και δεν θα γίνει κατάτμηση παρά συμφωνία μεταξύ των ιδιοκτητών του γηπέδου σχετικά με τον χώρο που θα "φροντίζει" ο καθένας . Οπότε η άδεια για πισίνα και μαντρότοιχο θα αφορά το γήπεδο στο σύνολο. Γνωρίζετε τα δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η άποψη μου είναι ότι μπορεί κάποιος να κατασκευάσει περίφραξει με άδεια μικρής κλίμακας, ειδικά αν πρόκειται για τεμάχιο εκτός σχεδίου. Η χρήση σκυροδέματος μπορεί να γίνει μέχρι 0,50 μ. σε άδεια μικρής κλίμακας. Υπάρχει και η δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής αδείας με κανονικές αμοιβές (ελάχιστη 5000λ ή αναλυτικό προϋπολογισμό)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απορια νεας μηχανικου :

 

Εχω καταθεσει μια αδεια στην Πολεοδομια. Προκειται για περιφραξη οικοπεδου εντοσ οικισμου (κανονικη αδεια - γιατι επειδη ειναι λεει εντος οικισμου δε μπορει να παει ως μικρης κλιμακας).

Πηρα τη μηχανικο στην Πολεοδομια για να κλεισουμε καποιο ραντεβου να δουμε την αδεια...και μου πεταει στο ξεκαρφωτο "ΕΠΑΕ εχεις περασει?"...

Και ρωταω εγω τωρα...ΕΠΑΕ για περιφραξη??? Απλο κοτετσοσυρμα και μαλιστα μονο απο τη μια πλευρα του οικοπεδου (γιατι απο τις αλλες 3 υπαρχουν παλια πετρινα μισογκρεμισμενα ή χαμηλα τοιχεια)...

Τι χαρτια δηλαδη να καταθεσω τωρα για ΕΠΑΕ για την περιφραξη?!?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Irini θα χρειαστείς

1. Φωτογραφίες του οικοπέδου που να δείχνουν τι? Μα φυσικά το οικόπεδο σου.

2. Μια τομή της περίφραξης και μια όψη που να λές τα υλικά πχ μεταλλικός στύλος, κοτετσόσυρμα κλπ

3. Μια έκθεση του τύπου:

 

"Η παρούσα μελέτη αφορά την περίφραξη οικοπέδου που βρίσκεται στον οικισμό ............. Εντός του οικοπέδου υπάρχει ισόγεια οικοδομή με υπόγειο, η οποία κατασκευάστηκε βάσει της υπ. αρ. ......οικ. αδείας. Τμήμα της περίφραξης του οικοπέδου έχει ήδη κατασκευαστεί εντός του χρόνου ισχύος της παραπάνω άδειας. Λόγω λήξης της ισχύος της άδειας αιτείται νέα, για να μπορέσει να ολοκληρωθεί η περίφραξη.

Η περίφραξη κατασκευάζεται με τσιμεντόπλινθους, ύψους 0.85 m πάνω από την στάθμη του εδάφους και κάγκελο ύψους 0.80 m."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου περιοχή και σε γήπεδο 2000 τ.μ. πελάτης μου θέλει να το φράξει με λαμαρίνα γύρω γύρω και όχι με συρματόπλεγμα για να τοποθετήσει ζώα.

Επιτρέπεται αυτού του είδους περίφραξη? Και αν ναι,

χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας για αυτήν την διαδικασία??

Συγχωρέστε με αν κάτι θεωρείται δεδομένο.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Gpsakias

για εκτός σχεδίου γεωτεμάχια δεν απαιτείται άδεια για περίφραξη με συρματόπλεγμα ή κλαδόπλεγμα (φράκτη), η περίπτωση που αναφέρεις δεν εμπίπτει λοιπόν σε αυτή την εξαίρεση.

κοίταξε λοιπόν για

εργασίες μικρής κλίμακας (μέ έγκριση) αποφ.5219/04

το αρ.10 και το αρ.15 του κτιριοδομικού

και το αρ.2 παραγ.40 του ΓΟΚ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.