Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια περίφραξης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Γεια σας,

ήθελα να μάθω αν η περίφραξη με συρματόπλεγμα (με άδεια μικρής κλίμακας) μπορεί να τοποθετηθεί πάνω στην όχθη χειμάρρου ή πρέπει να κρατηθεί κάποια ελάχιστη απόσταση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα γνωμοδοτήσει το τμήμα Υδραυλικών έργων της Νομαρχίας για την δυνατότητα κατασκευής της περίφραξης επί της προσωρινής οριογραμμής ή πόσο κοντά σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Μου έτυχε για πρώτη φορά η περίπτωση που θα περιγράψω παρακάτω και θα ήθελα τα φώτα σας.

Ένας γνωστός μου θέλει να βγάλει άδεια μικρής κλίμακας για να περιφράξει οικόπεδο μη άρτιο που βρίσκεται εκτός σχεδίου. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α) Θέλει να το κάνει με λαμαρίνες. Μπορεί ή πρέπει να χρησιμοποιήσει μόνο πασσάλους με συρματόπλεγμα; Επίσης αν μπορεί, μέχρι πιο ύψος; To 1m που λέει ο νόμος είναι μόνο για λιθοδομή ή για οτιδήποτε;

β) Πώς συντάσσεται η τεχνική έκθεση εργασιών που του ζητήθηκε από την πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνάδελφοι σε αγροτεμάχιο μου εκτός σχεδίου 2στρ θέλω να κάνω περίφραξη. Εχω τοπογραφικό πρό 3ετίας πού το αγόρασα.Μπορώ να πάω να ζητήσω άδεια μικρής κλίμακας με την αίτηση γιά το νούμερο 1 από τίς εργασίες ή απαιτείται και σφραγίδα από κάποιο συνάδελφο ή άλλο έντυπο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, είναι πιθανό να σου ζητήσουν και βεβαίωση από Δασαρχείο, οπότε θα χρειαστείς ενταγμένο τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως γενικά βγάζουν γιά μιά απλή περίφραξη αφού παρατηρώντας το έντυπο χρειάζεται ακόμα και γιά ηλιακό.;

πάντως άμα είναι υποχρεωτικό τον φοβάμαι τον γείτονα και σίγουρα θα κινηθώ νόμιμα

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι απλή και μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, αλλά επειδή είσαι εκτός σχεδίου 99% θα σου ζητήσουν βεβαίωση δασαρχείου. Βέβαια, αν το γήπεδό σου είναι τεμάχιο διανομής, τότε μόνο με το αντίγραφο από την Τοπογραφική Υπηρεσία, μπορείς να πάρεις τη βεβαίωση χαρακτηρισμού και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ζητανε εξαρτημενο τοπογραφικο να πας στον μηχανικο που εκανε το τοπογραφικο και πες του να σου κανει καινουργιο εξαρτημενο και να πληρωσεις μονο για την εξαρτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Θέλω να βγάλω άδεια περίφραξης σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, εντός ΖΟΕ, ύψους 80 cm. το τοιχείο+το σύρμα. Βγαίνει με άδεια μικρής κλίμακας ή θέλει κανονική? Λόγω της ΖΟΕ θα χρειαστέι ΕΠΑΕ? Γνωρίζει κάποιος τι άλλα χαρτιά χρειάζονται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα έχει τοιχείο χρειάζεται καινονική άδεια : Τοπογραφικό-Κάτοψη-Όψη-Φωτογραφίες-Στατικός υπολογισμός-Τεχνική Έκθεση-Δασαρχείο-Αρχαιολογία

ΕΠΑΕ αν το ορίζει η ΖΟΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.