Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια περίφραξης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε εκτός σχεδίου οικόπεδο απλή περίφραξη με πασσάλους και μπετό μόνο στους πασσάλους με άδεια μικρής κλίμακας μπορώ να κάνω?Επίσης, χρειάζομαι άδεια από την αρχαιολογία?Περνάω ΕΠΑΕ?

ευχαριστώ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Μήπως ξέρετε τι πρέπει να γράφει η "Αίτηση - έντυπο για τις εργασίες που απαιτούνται" και η "Αιτιολογημένη τεχνική έκθεση", στοιχεία που αποτελούν δικαιολογητικά για την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για περίφραξη οικοπέδου εκτός σχεδίου; (συγγνώμη για την μεγάλη πρόταση).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε εκτός σχεδίου περίφραξη, εφόσον έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, το ύψος μετρά από το υψόμετρο της οδού ή από το διαμορφωμένο έδαφος; Νομίζω ο ΝΟΚ δεν το ξεκαθαρίζει αφού αναφέρεται μόνο σε περιφράξεις επί της ρυμοτομικής..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

μια βοήθεια μπορεί να μου στείλει κάποιος την τομή και την όψη μιας περίφραξης με συρματόπλεγμα 

ευχαριστώ

Edited by varxo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε εκτος σχεδιου περιφραξη αγροτεμαχιου στη τεχνικη εκθεση θα συμπεριλαβω προυπολογισμο με βαση το Ν4495 παραρτημα β . 

Ερωτηση. ο προυπολογισμος να περιλαμβανει μονο τα μετρα πασσαλων και τα τμ συρματοπλεγμα μονο που εχει το παραρτημα ή να 

συμπληρωσω και πορτα και αντηρίδες και συρμα.

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Το κείμενο της δημοσίευσης  πρέπει να είναι τονούμενο. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσέ το.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Είμαι νέος μηχανικός και πρόκειται να βγάλω την 1η μου άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη σε ακίνητο εκτός σχεδίου.

Διάβασα όλα τα προηγούμενα που έχουν γραφτεί και η αλήθεια είναι πως δεν είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα στο κεφάλι μου και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 

1. Σε εκτός σχεδίου αναφέρει η περίπτωση 'κα' πως επιτρέπεται η χρήση από ελαφρύ υλικό και η χρήση πασσάλων. Ωστόσο δεν είναι ξεκάθαρο εάν οι πάσσαλοι στο σημείο που θα εμπηχθούν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μπετόν.  Στην προκειμένη ενδιαφέρομαι για μια περίφραξη από συρματόπλεγμα με πασσάλους και στην προσπάθεια μου να υπολογίσω τα ένσημα για το ΙΚΑ, αναρωτιέμαι πως θα χρησιμοποιήσω τον πίνακα 3.  Η περίφραξη μου είναι γύρω στα 30μ, επομένως μπορώ να πω: ι) εκσαφές γεώδεις με τα χέρια + ιι) σενάζ, όπου θα βγούν περίπου 1 - 2 μεροκάματα. ορθά;  Ή τι θα προτείνατε εσείς ; 

Επίσης χρειάζομαι μια κατεύθυνση με την διεπαφή με το ίκα και γενικά με τον υπολογισμό των μεροκαμάτων και το τι πρέπει να προσκομίσω στο ίκα.(Είδα πως υπάρχει και ένα ανοιχτό θέμα με αυτόν τον τίτλο θα το διαβάσω καλύτερα αύριο στο φορουμ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΥΔΟΜ ποτέ δεν δέχτηκαν ΕΕΜΚ για τέτοια περίφραξη με σενάζ Ο.Σ. Θα το σχεδιάσεις χωρίς σενάζ. Την περίφραξη θα την κατασκευάσει ο ιδιοκτήτης ως ιδιοκατασκευή με εργάτη ή θα το αναθέσει σε επαγγελματία περιφράξεων;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pavlos33 said:

Οι ΥΔΟΜ ποτέ δεν δέχτηκαν ΕΕΜΚ για τέτοια περίφραξη με σενάζ Ο.Σ. Θα το σχεδιάσεις χωρίς σενάζ. Την περίφραξη θα την κατασκευάσει ο ιδιοκτήτης ως ιδιοκατασκευή με εργάτη ή θα το αναθέσει σε επαγγελματία περιφράξεων;

Θα την κατασκευάσει ο ιδιοκτήτης με εργάτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.