Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέτρηση υψομέτρων μέσα σε αστικό ιστό με Gps


artemis

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

για μια μοντελοποίηση δικτύου ύδρευσης χρειάζομαι τα υψόμετρα των κόμβων του μοντέλου, δηλαδή χονδρικά τα υψόμετρα από

τα σταυροδρόμια μιας πόλης. Η ζητούμενη ακρίβεια είναι 20-30 cm.

Λόγω του φόρτου της εργασίας (1200 σημεία) και της έλλειψης χρόνου αναρωτιέμαι αν μπορώ να αποτυπώσω τα υψόμετρα των σημείων

μου με gps ακριβείας?

Θέλω να αποφύγω δηλαδή να τα μετρήσω με σταθμό. Γίνεται ή δεν γίνεται? Θα πιάσω την ακρίβεια?

Link to comment
Share on other sites

Οι ακρίβειες που ζητάς υπερκαλύπτονται από τα gps, το θέμα είναι όμως αν μπορείς να πάρεις μετρήσεις εξαιτίας των υψηλών κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις RTK στα υψόμετρα με μία ακρίβεια ~4-5 cm.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Η προαναφερθείσα ακρίβεια αναφέρεται στα υψόμετρα που σου δίνει το GPS (γεωμετρικά)

 

Αν θες υψόμετρα ορθομετρικά (από της Μέση Στάθμη της Θάλασσας) πρέπει να λάβεις υπόψη το γεωειδές...

 

Αν πάλι σε ενδιαφέρει η σχετική υψομετρική διαφορά τότε πάλι με το RTK θα σου λυθούν τα χέρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dinamp, με ενδιαφέρει η σχετική υψομετρική διαφορά.

Τα πιθανά προβλήματα μου με το gps (magellan αξίας αγοράς 7.000 € μονόσυχνο - tzeno) προκύπτουν

από την απαιτούμενη απόσταση από τα κτίρια για να πιάνει σήμα από τον δορυφόρο. Ο τοπογράφος μου

μίλησε με την αντιπρόσωπό εταιρεία και του είπε ότι δύσκολα θα γίνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα υψηλά κτίρια, πρέπει να οριοθετήσουμε το πρόβλημα ως εξής:

1. Απόσταση από κτίριο.

2. Ύψος κτιρίου.

 

Εάν όπως λέει ο κατασκευαστής η απόσταση πρέπει να είναι πάνω από 2 μ., τότε ακόμη και σε δρόμο πλάτους 4 μ. πρέπει να πιάνει.

Αν όχι μέχρι ποιό ύψος κτιρίων πιάνει?

 

Ρωτάω κυρίως τοπογράφους που έχουν κάνει κάτι παρόμοιο ή έστω δοκίμασαν τα gps τους μέσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει αρκετά με GPS ανάμεσα σε πολυκατοικίες (4014 πριν καταργηθεί η απαίτηση για εξαρτημένο τοπογραφικό στα εντός σχεδίου). Έχω να συνεισφέρω με τις εξής παρατηρήσεις:

 

-Σχετικά με τα ορθομετρικά ή γεωμετρικά υψόμετρα, όπως προαναφέρθηκε από συνάδελφο, εάν σε ενδιαφέρουν οι σχετικές υψομετρικές διαφορές με το RTK θεωρητικά θα είσαι ΟΚ. Σε περίπτωση που μιλάμε για έκταση απλά μερικών χιλιομέτρων, στο εύρος της ακρίβειας που αναφέρεις (30cm) αρκεί να βρείς και να αποτυπώσεις ένα reper του εθνικού συστήματος υψομέτρων ή ένα τριγωνομετρικό σημείο ώστε να εντάξεις υψομετρικά την αποτύπωσή σου σε ορθή απόσταση από την ΜΣΘ. Σε τέτοιες μικρές αποστάσεις θεωρώ πως η διαφορά των γεωμετρικών υψομέτρων δύο σημείων (ύψος από Ε.Ε.Π, που εμφανίζουν οι δέκτες) είναι περίπου ίδια με την διαφορά των ορθομετρικών τους υψομέτρων (ύψος από ΜΣΘ) λόγω του ότι γενικά η κλίση του γεωειδούς ως προς το ελλειψοειδές έχει μικρές τιμές

 

-Στην πράξη τώρα, θεωρώ αδύνατο να μπορέσεις να έχεις fixed λύση σε μεγάλο ποσοστό από τα 1200 σημεία που έχεις να μετρήσεις. Φαντάσου ότι για να μετρήσω με επιτυχία μέσα στην πόλη, αναγκαζόμουν να "ξενιτευτώ" ακόμα και 100-150 μέτρα μακρυά, σε διασταυρώσεις αρκετά ανοικτού ορίζοντα για να μετρήσει το GPS. Εκεί ίδρυα στάσεις και με όδευση προσέγγιζα την περιοχή της αποτύπωσης.

 

Στην θέση σου θα αποτύπωνα όποιους κόμβους μπορούσα με GPS ενώ για τους υπόλοιπους θα δημιουργούσα και θα έδινα υψόμετρο σε μία στάση κάπου κοντά, από την οποία είτε με χωροβάτη (υπερβολική ακρίβεια για την περίπτωση το ξέρω αλλά είναι εύχρηστος και σε 2 λεπτά θα έχεις κάνει την δουλειά σου) είτε με όργανο θα υπολόγιζα την υψομετρική διαφορά μεταξύ της στάσης και του κόμβου. Λόγω μάλιστα του ότι θέλεις μόνο υψόμετρα και όχι οριζοντιογραφικές συντεταγμένες τα πράγματα με την περίπτωση που χρησιμοποιήσεις Total θα είναι πολύ απλά, καθώς θα στήνεις κάπου τυχαία κλπ.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει η δουλειά με πιο απλό τρόπο από αυτόν. GPS χειρός, υψόμετρα από Google Earth, υψόμετρα με το μάτι, εξάντες, πιξίδες κλπ απορρίπτονται a priori :razz:

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Ntanos ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά άκου τι διαπίστωσα:

Από τα 1200 σημεία τα 150 περίπου είχαν αποτυπωθεί στο παρελθόν με όργανο. Πήρα λοιπόν για αυτά τα 150 την ένδειξη και από το google earth

και προσπάθησα να συσχετίσω τις διαφορές. Διαπίστωσα ότι δεν συσχετίζονταν αφού κυμαίνονταν μεταξύ 2 και 10 μ.. Γενικά το gogle earth δίνει το

υψόμετρο ενός σημείου ως μέσο όρο ενός κελιού ενός καννάβου. Όταν βρίσκεται σε αστικό ιστό τα αποτελέσματα είναι χάλια. Εάν μετρήσεις αεροδιαδρόμους

είναι με πολύ καλή ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Google Earth??? Όχι συνάδελφε με τίποτα! Το google earth παρέχει υψομετρική πληροφορία από παγκόσμια μοντέλα εδάφους με ακρίβεια 5-15 μέτρα. Τ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.