Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένταξη κλάδου ασθενείας ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ/μεταβατικές οδηγίες-διατάξεις


antony78

Recommended Posts

παιδίατρο [...] δεν είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ. 40 Ευρώ, απόδειξη [...] Το 20άρικο που μου επέστρεφε το ΤΣΜΕΔΕ ήταν μια χαρά...

Συμφωνώ με τον Ίκαρο... Να μην αλλάξεις παιδίατρο...

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, με ΩΡΛ που εμπιστεύομαι ως ιατρό, μού πρότεινε να τού δίνω €20 χωρίς απόδειξη, οπότε η οικονομική ζημία μου (αν εξαιρέσεις την επιστροφή φόρου λόγω ιατρικών) θα είναι η ίδια με πρίν (δηλ. 20€).

Αυτή είναι η "βλακεία" του κράτους... Ωθεί τελικά τον πολίτη να "συνομωτεί" με τον εκάστοτε επαγγελματία να μην κόβει απόδειξη...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούσαμε σπουδαία παροχή το ότι μπορούσαμε να διαλέξουμε όποιον γιατρό θέλαμε, να πληρώσουμε όσα μας ζητήσουν και να πάρουμε πίσω 20€.

Δλδ θεωρούσαμε προνόμιο το κουτσουρεμένο αυτονόητο.

Τώρα όμως κόπηκε και αυτό.

Άμα δείτε το πόσοι γιατροί είναι συμβεβλημένοι στον τόπο σας ανά ειδικότητα, θα κλάψετε.

 

Χθες άκουσα και το τραγικό, αλλά κρατάω μία πισινή γιατί ήταν πληροφορία από 2η πηγή.

Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον θα χρειάζεται προέγκριση για τα.... εμβόλια.

Τα εμβόλια για τα παιδιά...

Μετά το πρώτο σοκ, έβαλα το μυαλό μου και σκέφτηκε.

Ο εμβολιασμός των παιδιών, δεν γίνεται βάσει απόφασης του παιδίατρου. Υπάρχει το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

Τι ακριβώς δλδ θα προεγκρίνει ο γιατρός του ΕΟΠΠΥ?

Και τα εμβόλια για τα παιδιά δεν έχουν 6,15€ που έχει το εμβόλιο της γρίπης.

Μιλάμε για ποσά 60€, 80€ κτλ.

Σε ταλαιπωρούν από εδώ, σε ταλαιπωρούν από εκεί, οπότε λες: θα πάω να το πληρώσω...

 

Επίσης η ίδια πηγή είπε ότι το ΤΣΜΕΔΕ δέχεται αποδείξεις μέχρι μία ημερομηνία του Οκτωβρίου.

Ούτε αυτό μπορώ να το πιστέψω άμα δεν το δω.

Δλδ από εκείνη την ημερομηνία έως τις 12.11 που απολαμβάνουμε τα του ΕΟΠΠΥ, θυμίζαμε κάτι από Terminal?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδατε ??????????

 

 

http://www.michaniko...

 

 

Πρακτικό συνεδρίασης του Δ.Σ του ΕΤΑΑ (15.11.2012) στο οποίο λαμβάνεται η απόφαση ΜΗ εφαρμογής των όσων αναφέρονται στο έγγραφο 47284/14.11.2012 του ΕΟΠΥΥ (περί ένταξής μας).... και καταλήγει με τη φράση-------> Οι ασφαλισμένοι να εξυπηρετούνται κανονικά όπως μέχρι σήμερα από το Ταμείο

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ισχύει όμως αυτό Κάπα; Έχουν μπερδέψει πολύ τα μπούτια τους και δεν βγάζει κανείς άκρη. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω εξέταση των 140 ευρώ συν επίσκεψη άλλα 100 (που δεν τα παίρνω πίσω) σε 3 βδομάδες....

Link to comment
Share on other sites

^^^^ Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο? Εχθές πήγα και παρέδωσα αποδείξεις (πριν τις 7/11) αλλα γινόταν χαμός από κόσμο, είχα το νούμερο 400 και βάλε. Λετε να παίρνουν κανονικά αποδείξεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένω μέχρι τέλος του μήνα και μετά θα πάρω τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ. Μπας και ξαναλλάξει τίποτα μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδίατρο αλλάζεις; ΟΧΙ

Καρδιολόγο αλλάζεις; ΟΧΙ

Οδοντίατρο αλλάζεις; ΟΧΙ

Ψυχίατρο αλλάζεις; ΟΧΙ

 

ΕΒΡΟΥ Παιδίατροι 1

ΡΟΔΟΠΗΣ Παιδίατροι 0

ΞΑΝΘΗΣ Παιδίατροι 0

ΚΑΒΑΛΑΣ Παιδίατροι 0

ΔΡΑΜΑΣ Παιδίατροι 1

ΣΕΡΡΩΝ Παιδίατροι 0

ΚΙΛΚΙΣ Παιδίατροι 2

ΠΕΛΛΑΣ Παιδίατροι 0

ΗΜΑΘΙΑΣ Παιδίατροι 0

ΠΙΕΡΙΑΣ Παιδίατροι 3!!!!!

ΚΟΖΑΝΗΣ Παιδίατροι 1

ΦΛΩΡΙΝΑΣ Παιδίατροι 0

ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Παιδίατροι 1

ΓΡΕΒΒΕΝΩΝ Παιδίατροι 0

ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Παιδίατροι 3!!!!

ΣΑΜΟΥ Παιδίατροι 0

ΚΥΚΛΑΔΕΣ Παιδίατροι 1

ΧΙΟΣ Παιδίατροι 0

ΛΕΣΒΟΣ Παιδίατροι 0

 

Τι να πεις....

 

υ.γ. Οι οδοντίατροι δεν είναι κανένας στον ΕΟΠΥΥ;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα που λέτε χθες στο γιατρό νομίζοντας ότι δεν έχουμε ενταχθεί στον εοπυυ ακόμη,

αφου είχα διαβάσει και ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του τσμεδε

και μην έχοντας βγάλει καινούργια βιβλιάρια (μου έκλεισα ραντεβού τέλη γενάρη 2013)

έσκασα κανονικά τον 70ευρω νομίζοντας ότι θα τα εισπράξω κανονικά από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έλα όμως που πήρα σήμερα Αθήνα & Θεσσαλονίκη και μου είπαν τα εξής:

 

"Μας είπαν να σας λέμε ότι ανήκετε πλέον στον ΕΟΠΥΥ"

"Τα λεφτά που πληρώσατε δεν μπορείτε να τα πάρετε από πουθενά..."

"Για να πας γιατρό ή να κάνεις εξετάσεις χρειάζεσαι τα νέα βιβλιάρια, αλλά θα πρέπει να περιμένεις μεχρι τον Γενάρη που έχεις κλείσει ραντεβού "

 

όλα τέλεια δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.