Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χάρτες Natura


grosni

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν εννοείς τι γίνεται εννοείς αν μπορεί να γίνει κάποια δραστηριότητα και αν υπάρχουν περιορισμοί?

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα παράδοξα του Ελληνικού κράτους...

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να βρίσκει ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος συνάδελφος την Ειδική Περιβαλλοντική Μελέτη της κάθε περιοχής (αν έχει συνταχθεί). Από τη Μελέτη και τους χάρτες που έχουν παραχθεί (και πάντα για τις περιοχές SCI) πρέπει να βλέπει ποιες περιοχές εντός των NATURA έχουν χαρακτηρισθεί ως Οικότοποι Προτεραιότητας (αυτό γιατί δεν έχει όλη η έκταση NATURA την ίδια σημασία. Οι οικότοποι προτεραιότητας μπορεί να αποτελούν μικρό τμήμα μόνο της ολικής περιοχής Natura). Η εμπειρία μου και συζητήσεις που έχω κάνει με υπαλλήλους των ΠΕΧΩ μου έχουν δείξει ότι γενικά στους οικότοπους προτεραιότητας θα είναι δύσκολο να χωροθετηθούν έργα πλην όσων είναι χαμηλής ή μηδενικής όχλησης, γιατί όταν βγει το αντίστοιχο ΠΔ στους οικότοπους θα τίθονται οι πιο αυστηροί περιορισμοί.

 

Αν τώρα δεν έχει συνταχθεί Ειδική Περιβαλλοντική Μελέτη τότε προχωράς της αδειοδότηση με Βεβαίωση χρήσεων γης και πρακτικό ΝΕΧΩΠ και είσαι καλυμμένος προς το παρόν, αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ αν στο μέλλον θα έχει πρόβλημα κάποιος που αδειοδοτηθεί τώρα και όταν γίνει η Ειδική Μελέτη τον βγάλουν ότι είναι σε οικότοπο προτεραιότητας

 

Την Ειδική Περιβαλλοντική Μελέτη τη βρίσκεις 100% (αν έχει γίνει) στο Τμήμα Διαχείρισης στην Αθήνα και για σένα που είσαι από Κρήτη, προσπάθησε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Ηράκλειο. Δυστυχώς οι Δ/νσεις ΠΕΧΩ των Περιφερειών δεν έχουν τις Ειδικές Μελέτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω συναδελφε..

 

http://www.chania.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=766%3A--natura-2000&catid=191%3Aenvironment&Itemid=325&lang=el

 

Ειναι οι μελετες που αναφερεις??

Ειναι ολες οι SCI του νομου...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτοί οι χάρτες είναι. Και αν δεις τα υπομνήματα, όσοι οικότοποι είναι με κόκκινο και έχουν αστερίσκο, είναι οι οικότοποι προτεραιότητας.

 

Οφείλω να αναγνωρίσω ότι το site της τέως Νομαρχίας Χανίων είναι το πληρέστερο από άποψης παροχής τέτοιων πληροφοριών για το Νομό σε όλη την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Aρα εχουμε μελετες σαν αυτες που ανεφερες ετσι???

 

Τωρα για να βρουμε το καθεστως σε καθε "υποζωνη" τι χρειαζεται να ξερουμε??

 

 

ΥΓ. Υποτειθεται οτι οι χαρτες ειναι σε ΕΓΣΑ..Αλλα δεν καθονται με τιποτα...Κατα χ αν θυμαμαι χανουν 50μ....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά και αφού δεν υπάρχει ΠΔ για αυτές πρέπει να πάρεις στα χέρια σου την Ειδική Περιβαλλοντική Μελέτη βάση της οποίας έχουν αναγνωριστεί αυτοί οι οικότοποι και να δεις τι προτείνει.

 

Έχεις επικοινωνήσει με την Διεύθυνση Περιβάλλοντος της τέως Νομαρχίας να δεις και πως το βλέπουν αυτοί? Από όσο θυμάμαι για κάποιες μελέτες Φ/Β που τρέχαμε το 2008 - 2009 ήταν πολύ συνεργάσιμοι.

 

Όσον αφορά για αυτό που είπες ότι δεν κάθονται, δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω πολλά από autocad και αποτυπώσεις και τώρα προσπαθώ να μάθω ότι μπορώ μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

το ότι τα όρια δεν είναι ακρίβειας επίγειας αποτύπωσης είναι σίγουρο

έχουν προσδιοριστεί χαρτογραφικά και σε κλίμακες μικρές

 

αλλά terry τα 50μ πως τα προσδιόρισες υπάρχουν συντεταγμένες, περιγραφές ορίων ή κάτι άλλο?

 

σαν αυτούς τους χάρτες υπάρχουν για όλη την ελλάδα?

ή είναι κάποια μελέτη μόνο για χανιά?

Link to comment
Share on other sites

@chrisven

 

Σχετικά με το αν υπάρχουν για όλη την Ελλάδα. Υπάρχουν περιοχές SCI και στην υπόλοιπη Ελλάδα για τις οποίες έχουν προχωρήσει οι Ειδικές Περιβαλλοντικές Μελέτες και υφίστανται τέτοιοι χάρτες και άλλες για τις οποίες δεν έχει γίνει τίποτα και δεν υπάρχουν χάρτες.

 

Ακόμα και για τις περιοχές που υπάρχουν τέτοιοι χάρτες δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να τους βρείς τόσο εύκολα όσο για τα Χανιά.

 

Εγώ μάλιστα για μια μελέτη που έχω τώρα για ένα Φ/Β στο Παναχαϊκό, έχω βρεθεί στη μέση μιας σύγκρουσης μεταξύ Περιφέρειας και ΥΠΕΚΑ. Η υπάλληλος από την περιφέρεια βρίζει και κατηγορεί το ΥΠΕΚΑ ότι ενώ έχει αυτούς τους χάρτες δεν τους στέλνει στην Περιφέρεια και τους κρατάει για την πάρτη του και εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη για να προχωρήσω τη βαλτωμένη μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.