Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεγάλος Εξώστης


Recommended Posts

Αντίστοιχα δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν έχει εφαρμοστεί ο ξυλότυπος-σχέδια στατικών και να είναι όλο αυθαίρετο; Ο νόμος έχει πολλές ερμηνείες τελικά...

 

Καλημέρα!Συμφωνώ και εγώ με αυτή τη σκέψη. Το θέμα είναι ότι αν το καλοεξετάσουμε, στις περισσότερες περιπτώσεις αυθαιρέτων δεν έχει τηρηθεί πλήρως η στατική μελέτη.

Πιστεύω η ερμηνεία για την διαφορετική εφαρμογή ξυλοτύπου αναφέρετε σε μεγάλες αυθαιρεσίες. Εσείς τι γνώμη έχετε?

 

Αν δεν δοθεί κάποια διευκρίνιση κάθε ερμηνεία είναι ορθή και αποδεκτή.

 

Στις βεβαιώσεις 4014 ούτε που μας απασχολεί ως θέμα.

Στις δηλώσεις 4014 μπορεί να το βρούμε μπροστά μας στο ΔΕΔΟΤΑ, αν κι εκεί περί "βλακείας" πρόκειται.

Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι αποφάσισαν οι ...νομοθετούντες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δηλωσεις, συνεχιζει να μη μας απασχολει, οντας εκτος της ιδιοκτησιας μας

Και ερωτω εγω....

Ερχεται πελατης και ζηταει ρυθμιση αυθαιρετου κατασκευης για μεταβιβαση

Ρυθμιζεις τον Η/Χ και εχει και μεγαλωμενο μπαλκονι, το οποιο ομως βλεπει στο δρομο και ειναι και πανω απο κοινοχρηστο της πολης....

Το ρυθμιζεις? Το απαγορευει ο νομος...

Δεν το ρυθμιζεις...

Βεβαιωνεις η δε βεβαιωνεις και δεν πουλαει ο ανθρωπος?

Link to comment
Share on other sites

Τη δική μου θέση στην έχω ξαναγράψει....

Δεν εκδίδω βεβαιώσεις 4014 όταν υπάρχουν αυθαιρεσίες στους εξώστες!

Τους στέλνω αλλού ή ρυθμίζω και στη συνέχεια η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θελεις να με πεις οτι ενα διαμερισμα με μεγαλυτερο εξωστη κατα μισο μετρο στο πλατος φερ ειπειν, που βλεπει σε δρομο, δεν τακτοποιειται, δε μεταβιβαζεται αν δεν κατεδαφιστει το πλεοναζον τμημα του εξωστη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν λέω αυτό.

Λέω απλώς ότι, εγώ δεν δίνω βεβαίωση για να πάρω 250 ευρώ.

Ας πάει σε άλλον συνάδελφο να του δώσει (θα βρει και με 50 ευρώ).

Αν με εμπιστεύεται, ας πληρώσει να του κάνω δήλωση 4014 (θα του κάνω και καλή τιμή) και στη συνέχεια ας πάρει τη βεβαίωση που θα εκδοθεί από το σύστημα.

Είχα την τελευταία χρονιά περίπου δέκα τέτοιες περιπτώσεις. Στις οκτώ ακολουθήθηκε η διαδικασία που αναφέρω. Έχασα τις δύο. Οι οκτώ μου έφεραν στη συνέχεια άλλους τρεις πελάτες.

Απλώς είναι θέμα "στρατηγικής" - "ευσυνειδησίας" - "ανταγωνισμού" - "σοβαρότητας" - αρχών" - "παιδείας"!!!!

Θα το ακολουθώ κι ας βγω μακροπρόθεσμα χαμένος.....

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις σε δηλωση τμημα που δεν τακτοποιειται?

Εγω δεν αναφερομαι σε περιπτωση που δυναται να τακτοποιηθει αλλα σε περιπτωση που δεν τακτοποιειται απο το νομο

Γιατι τα μισα μπαλκονια βλεπουν σε δρομο και ειναι και πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια!!! Αλλά δεν πρόκειται και να δώσω βεβαίωση σε τέτοια περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.