Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα Προσθήκης Συμμετέχοντα Μηχανικού λόγω Συνταξιοδότησης


Recommended Posts

Κάπου στο Δεκέμβρη του 2011 έκανα τις αρχικές διαδικασίες υποβολής για ένα αυθαίρετο.

Μέσα στο 2012 αρχίσαμε να μαζεύουμε τα δικαιολογητικά, βγάλαμε κάπου στο Μάρτη τοπογραφικό κατά ΕΓΣΑ

και τώρα μιας και άνοιξε το σύστημα είπαμε να ανεβάσουμε όλα τα δικαιολογητικά στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ.

 

Όλα καλά μέχρι που πήγαμε να προσθέσουμε τον τοπογράφο στην ομάδα Μηχανικών.

Το σύστημα όμως έβγαζε σφάλμα ότι δεν είναι τακτικό μελος ο μηχανικός.

Επικοινωνόντας με το μηχανικό μου είπε ότι τον Ιούνη βγήκε στη σύνταξη :S

 

Εντάξει σκέφτομαι εγώ.... και τί έγινε,....

 

έλα που όμως είδα ότι δεν μπορούσαμε να ανεβάσουμε το τοπογραφικό στο σύστημα μιας και

στην ομάδα δεν είναι ΠΜ ή ΑΤΜ για να μπορεί να δικαιολογηθεί το τοπογραφικό κατά ΕΓΣΑ.

 

Πήρα στο ΤΕΕ και μου λένε... "στείλτε μειλ στο n4014@ και θα το δούμε...."

 

καμία ανταπόκριση φυσικά..................

ξέρει κανεί τι να κάνω?

με ποιον να μιλήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να συνεργαστείτε με κάποιον άλλο συνάδελφο που μπορεί να υπογράψει το τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι ο τοπογράφος που συνταξιοδοτήθηκε είχε κάνει το αρχικό τοπογραφικό (600τ.μ. είναι το αγροτεμάχιο) για το συμβόλαιο, όποτε και πληρώθηκε.

Μετά έβαλε και τις συντ/νες κατά ΕΓΣΑ, πληρώθηκε άλλα 400ευρώ.

και τώρα θα πρέπει να πληρωθεί εκ νέου τοπογράφος για να βάλει υπογραφή?

 

Αυτό που με νευριάζει είναι ότι είναι τόπο απλό να ανοίξει το ΤΕΕ το σύστημα και να ανεβάσουμε το τοπογραφικό,

αλλά επικοινωνία με το ΤΕΕ δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

chryssa ,επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα , βρηκες λυση ή αναγκαστηκες να βρεις αλλο μηχανικο?

Edited by MANOSCR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αρχικά υπεβλήθηκε η δήλωση στο 4014 σε τετραόροφη οικοδομή με μηχανικό Αρχιτέκτονα. Τώρα με τις κατευθύνσεις του ΤΕΕ πάνω απο 2όροφη πρέπει ΠΜ και εφόσον . Πώς στο σύστημα μπορώ να εισάγω το όνομά μου μαζί με του Αρχιτέκτονα ως "ΣΥΜΕΤΈΧΟΝΤΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΌΣ"? Μέσα από το civil που το δίνω δεν με προσθέτει στους συμετέχοντες. Μήπως κάτι μου έχει διαφύγει και δεν κάνω σωστά??????

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 λέγοντας "κατευθύνσεις" εννοώ τις οδηγίες για συμπλήρωση ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. που τελικά μας αποστράβωσαν βεβαίως βεβαίως.... Όμως μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει άν μπορώ τώρα στή Β' φάση του αυθαιρέτου να προσθέσω "ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ"? Και αν ναί, πώς?????? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα, στους συμμετέχοντες μηχανικούς , δεξιά, αν βάλεις τον αριθμό του ΤΕΕ και πατήσεις το μεγεθυντικό φακό θα σου βγάλει το όνομα.Μετά πατάς το πράσινο + και τον προσθέτει.Το δοκίμασες και δεν το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά ναι έγινε η εισαγωγή του συνεργάτη μηχανικού , έτσι το προσπαθούσα και δεν μου το έκανε , μάλλον είχε "θέμα" το Σύστημα. Τλεος καλό όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν μου έχει ξανατυχει, σε περίπτωση προσθήκης μηχανικού σε μια δήλωση, εκτός από τη προσθήκη του με τον αριθμό μητρώου του από εμάς, πρέπει να κάνει κάτι και ο άλλος συνάδερφος? Κάποια επιβεβαίωση της προσθήκης του  ίσως?

 

edit

Μόλις είδα ότι έγραψα σε τελείως λάθος νήμα...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.