Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
zack

Άδεια αλλαγής χρήσης σε τμήμα τακτοποιημένο με τον ν.3843/10.

Recommended Posts

Καλημέρα!

Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα για κτίριο το οποίο έχει τμήματα που τακτοποιήθηκαν με τον Ν. 3843 / 10 και έγινε αλλαγή χρήσης.

Λοιπόν :

Η άδεια του κτιρίου είναι το 2004 και στο ισόγειο φαίνεται να έχει 1 στεγασμένο χώρο στάθμευσης, 1 Η/Χ και 1 κατάστημα.

Με τον ν. 3843 / 10 τακτοποιήθηκαν ο χώρος στάθμευσης και ο Η/Χ σαν καταστήματα(ένα με το υπόλοιπο).

Ύστερα το κατάστημα έγινε 2 σπίτια (έχουν ήδη κατασκευαστεί).

Έλεγα πως πρέπει να μπει στα αυθαίρετα (4014) να πληρώσει το παράβολο και να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης, γιατί αν και προσθέτοντας τα τετραγωνικά του γκαράζ του Η/Χ και του καταστήματος υπέρβαινε τον σ.δ. διάβασα ότι δεν προσμετρούνται στον σ.δ. όσα τακτοποιήθηκαν με τον 3843. Όμως επίσης ο νόμος λέει ότι τα τακτοποιημένα με τον 3843 δεν μπορούν να αλλάξουν χρήση.

Τι μπορεί να γίνει υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ρυθμίσει κάπως;

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θες αλλαγή χρήσης , τότε μόνο με τον 4014 αλλά θα τακτοποιήσεις την αλλαγή χρήσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία αλλα τι εννοείς?

Μπαίνει στον 4014 και πληρώνει πάλι πρόστιμο? Και τα τμήματα που είναι με τον 3843? Μπαίνουν κι αυτά?

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπαίνουν κι αυτά κι αφαιρούνται τα ποσά που έχουν ήδη καταβληθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής πρόβλημα:
Έχω ένα αυθαίρετο σε παραδοσιακό οικισμό όπου στο ισόγειο έχω χρήση γραφείων ενώ στον όροφο κατοικία. Ωστόσο η άδεια αφορά διώροφη κατοικία.
Εκτός από την αλλαγή χρήσης, στο ισόγειο υπάρχει ένας κλειστός ημιυπαίθριος χώρος.
Λόγω του ότι ο ν.4014 στην αρχή απαγόρευε την νομιμοποίηση αυθαιρέτων σε παραδοσιακούς οικισμούς, έγινε τακτοποίηση του ημ/θριου ως κατοικία με τον ν.3843 μεταγενέστερα της έκδοσης του 4014, αφού το ισόγειο είχε χρήση κατοικίας σύμφωνα με την άδεια.
Τώρα όμως που θέλω να κάνω δήλωση στον ν.4178 για τις υπόλοιπες παραβάσεις, πως θα κάνω και αλλαγή χρήσης του ημ/θριου σε γραφείο?? (εφόσον θα αλλάξω χρήση στο υπόλοιπο τμήμα του ισογείου). Το πρόβλημα μου κυρίως είναι ότι η δήλωση με τον ν.3843 έγινε τον 11/2011!
Σύμφωνα με τον ν.4178 άρθρο 25 παρ. 12 μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης και σε περιτπώσεις του 3843, αρκεί να επιτρέπεται η νέα χρήση (κατάλαβα σωστά?).

Οπότε μπορώ να δηλώσω την αλλαγή χρήσης στον ν.4178 με σκοπό την έκδοση άδειας ή δε γίνεται?? Το αγνοώ και προχωράω μετά στην έκδοση άδειας ανεξάρτητα της δήλωσης?

Και τι γίνεται με το πρόστιμο που έχει πληρωθεί στον 3843?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.