Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβιομηχανική στην Ελλάδα


Recommended Posts

Γεια σας,

 

άμα κάποιος έχει ασχοληθεί σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο εξωτερικό με την εμβιομηχανική, με τι θα μπορούσε να ασχοληθεί αργότερα γυρίζοντας στην Ελλάδα? Εκτός βεβαίως της έρευνας σε κάποιο πανεπιστημιακό ίδρυμα.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα επιστρέψαμε στην εποχή της ξυλόσομπας και της κουβέρτας...πιστεύω ερευνητικά αν βρεθεί κάτι μόνο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο.Ποιο κατά τη γνώμη σας θα ήταν ένα καλό μεταπτυχιακό, ώστε κάποιος γυρίζοντας στην Ελλάδα να έχει κάποιες προόπτικες;;; Έστω και με τη μορφή επιχείρησης.....εκτός βέβαια του κλασικού θέρμανση - ψύξη - κλιματισμός....

Link to comment
Share on other sites

άμα κάποιος έχει ασχοληθεί σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο εξωτερικό με την εμβιομηχανική, με τι θα μπορούσε να ασχοληθεί αργότερα γυρίζοντας στην Ελλάδα? Εκτός βεβαίως της έρευνας σε κάποιο πανεπιστημιακό ίδρυμα.

 

Υπαρχουν ερευνητικες ομαδες στην Ελλαδα που δραστηριοποιουνται πανω στην ιστομηχανικη, βιουλικα, προσομειωσεις κτλ κτλ.

 

Ριξε μια ματια στην ελληνικη εταιρια εμβιομηχανικης: http://elembio.gr/

 

Παντως με μεταπτυχιακο στην εμβιομηχανικη ο γυρισμος στην Ελλαδα ειναι καθαρη τρελα. Η εμβιομηχανικη

στον ανεπτυγμενο κοσμο ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενη και πολλοι την συνδυαζουν με νανοτεχνολογια σε καποιες ερευνητικες

προσπαθειες για φαρμακα με στοχευμενη δραση, βελτιωμενα stents, βελτιωμενα τεχνητα μελη κτλ κτλ.

In conclusion, αν γυρισεις πισω δυσκολα θα μπορεσεις να μπεις σε καποιο ερευνητικο team με χρηματοδοτηση,

στο εξωτερικο αυτο θα ειναι πολυ πιο ευκολο.

 

EDIT: Το να κανει κανεις οποιοδηποτε μεταπτυχιακο στο εξωτερικο με την προοπτικη να γυρισει στην Ελλαδα

ειναι τουλαχιστον ενδειξη μαζοχισμου.

Edited by MScEng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κατα νου ενα μεταπτυχιακο στη γερμανια, στο κλαδο της εμβιομηχανικης, καθως εκει εντεινεται και η πτυχιακη μου....Αλλα θα ηθελα καποια στιγμη να μπορουσα να γυρισω στην Ελλαδα. Το θεμα ειναι να μπορεσει καποιος εφοσον βγει 'εξω' να μπορει να φερει καποιες γνωσεις και καποιες ιδεες μαζι του...και επειτα να τις εκμεταλλευτει με τον καλυτερο δυνατο τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε αποπαρω αλλα τα βλεπεις λιγο ρομαντικα τα πραγματα. Αν ασχοληθεις σε μεταπτυχιακο επιπεδο

με την εμβιομηχανικη τοτε οι επαγγελματικες διεξοδοι που μπορεις να εχεις στην μνημονιακη Ελλαδα ειναι παρα πολυ

περιορισμενες. Δεν θα ελεγα εντελως ανυπαρκτες γιατι υπαρχουν ερευνητικα team στην Ελλαδα αλλα σιγουρα θα ειναι

ενα μεγαλο πισογυρισμα για εσενα.

 

Αν και εφοσον αυτος ο τομεας σε ενδιαφερει πηγαινε και κανε το μεταπτυχιακο σου και μετα πιστευω ολα θα παρουν τον δρομο

τους. Αν μου επιτρεπεις μια συμβουλη μονο, σχεδια τα οποια περιλαμβανουν την σημερινη Ελλαδα με οριζοντα ανω

του 3μηνου δεν εχουν νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απολυτο δικιο. Ο στοχος μου ειναι μετα τις προπτυχιακες σπουδες μου, να συνεχισω στη γερμανια για περαιτερω σπουδες. Τωρα τι θα κανω ακριβως δεν εχω κατασταλαξει...Πρεπει να το ψαχνω συνεχεια....Ο ρομαντισμος θα υπαρχει θεωρω μεχρι την αποκτηση εμπειριας.....

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερωτηση προς οσους μηχανικους (κυριος) εχουν ασχοληθη με τον εν λογο κλαδο .
Απο τα μαθηματα που υπαρχουν στο προοπτυχειακο επιπεδο ενος μηχανολογου ποια εχουν συνδεση με τον εν λογο κλαδο ;Φανταζομαι μαθηματα οπως μηχανικη ρευστων ,στατικη ,αντοχη εχουν σχεση με τον εν λογο υπαρχουν αλλα μαθηματα που να σκετιζονται;

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικη ρευστων ναι, ειναι πολυ χρησιμη στις προσομειωσεις που λαμβανουν χωρα για την συμπεριφορα των αγγειων, της καρδιας κτλ κτλ.

Αντοχη των υλικων επισης ναι για ευνοητους λογους. Καποιο εξιδεικευμενο επιλογης πανω στα βιουλικα θα σε βοηθουσε να αντιληφθεις καλυτερα

το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας ,

 

Φέρνω στην επιφάνεια το θέμα αυτό. Είμαι φοιτητής Μηχανολόγων Μηχανικών και ασχολούμαι-ψάχνομαι-ενδιαφέρομαι με την εμβιομηχανική  . Θεωρώ ότι η εμβιομηχανική αποτελεί ένα σημαντικό κλάδο της Μηχανολογίας , ωστόσο έχω ακούσει από αρκετούς συμφοιτητές/τριες μου ότι δεν αποτελεί γνήσιο κομμάτι του Μηχανολόγου και αρχίζω και προβληματίζομαι . Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θέμα μου αλλά και την γνώμη σας για την επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό . 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

 

 

ΥΓ : Στο προφίλ έχω γράψει μόνο φοιτητής θα πρέπει να γράψω και την σχολή ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.