Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μοίρα των μηχανικών...


acnt

Recommended Posts

Το κράτος, όταν πρόκειται για τα συμφέροντα του, τα έχει οργανώσει όλα τέλεια.

Διαχωρισμός μελετητών-κατασκευαστών, περαιτέρω διαχωρισμός σε συγκεκριμένο αντικείμενο μελετητών-κατασκευαστών, ακόμη περισσότερος διαχωρισμός ανάλογα με την εμπειρία σου, εγγυητικές επιστολές για τα πάντα, παραλαβή έργων μετά από 18μηνο καλής λειτουργίας, πιστοποίηση προμηθευτών κατά ISO, πληρωμή μελετητών βάσει του πραγματικού προυπολογισμού του έργου και όχι με αλχημείες, μερικά μόνο απ' αυτά.

 

Προφανώς δεν θεωρεί τους πολίτες του ισάξιους της αφεντιάς του, και τους έχει αφήσει έτσι όπως τους έχει.

 

Το θέμα είναι πως αν βάλει τον κάθε μαστρο-τάκη και τον κάθε Αλία-Χασάν, να συντάσσει συμφωνητικά και να είναι εγγεγραμένος σε ΜΗ.Κ.Ι.Ε. κλπ, θα γίνει χαμός, οπότε η βολική λύση είναι, ρίχτα όλα στον μηχανικό, και τελειώσαμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry, θεωρητικά είναι όπως τα λες. Στην πράξη τί γίνεται όμως; Φανταστικό παράδειγμα: Τρως απόψε αστακομακαρονάδα και αύριο είναι να ρίξεις κολώνες. Η αστακομακαρονάδα σε στέλνει στο νοσοκομείο. Πιστεύεις πως δεν θα ρίξουν έστω κι αν τους το απαγορεύσεις; Πιστεύεις πως δεν θα το "σπάσουν" με νεράκι; Αν γίνει το κακό, ποιός θα ευθύνεται; Εσύ που αρρώστησες ή εσύ που δεν μπορούσες απο το νοσοκομείο να τους σταματήσεις;

 

edit: @paktomenos

Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο έθεσα εξ'αρχής θέμα εξειδίκευσης συνεργείων... Να μην είναι ο κάθε "μαστρο-Τάκης" αλλά ο Τάκης ο οποίος θα έχει βγάλει μια αξιόλογη σχολή από το Λύκειο, όπως υπήρχε παλιότερα... Γιατί τα (της εποχής μου-τώρα δεν ξέρω πως λέγονται) ΤΕΛ να μην έχουν ειδικότητα "σιδερα" με 2-3 κουρμπαδόρους να τους μαθαίνουν βάσει του ισχύοντα ΕΚΟΣ πως δίνονται οι αγκυρώσεις στους κόμβους; 1 πράγμα πρέπει να ξέρουν αυτοί οι άνθρωποι και δεν το ξέρουν!!! Φαντάζεστε να έπρεπε να έχεις αυτό το χαρτάκι Λυκείου για να δουλέψεις σιδεράς τι διαφορετικά που θα ήταν τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μίλησε ο terry. Αλλά να ρωτήσω είσαι επιβλέπων. Γιατί αν κάνεις την δουλειά του επιβλέποντα, σκέφτομαι να σου αναθέσω μερικές ...:smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου.....Ειμαι ΚΑΙ επιβλεπων....αν εισαι στην περιοχη των Χανιων ή γενικα της Κρητης πολυ ευχαριστως...αλλα θα ηθελα να δουλεψω με δικα μου συνεργεια....(με αυτους που ξερω, εννοω...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Na συνεχισω το τοπικ με μια φραση του Χαρη σε αλλο θεμα "Η γραφειοκρατεια σκοτωνει τη δημιουργηκοτητα" ...Συμφωνω 10000000000000%....Καθε μερα περνωντας απο εφορια, πολεοδομια, ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ κτλ.......μου ερχετε τρελα πραγματικα....Αυτη τη βδομαδα για μια υποχεωση στην εφορια, πηγα 4 φορες!!!!! κ το μονο που χρειαζοταν ηταν μια υπογραφη....αντε μετα να κατσεις σαν "επιστημονας" στο γραφειου σου να κανεις συνθεση, αναλυση, μελετη και μετα επιβλεψη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Terry

5 χρόνια έτρεχα στα δικαστήρια ως επιβλέπων σε θανατηφόρο και αθωώθηκα με 2-1 στο τέλος (φυσικά πλήρωσα δυο φορές το κόστος της μελέτης και επίβλεψης, σε δικηγόρους με 7 αναβολές και μια δίκη)

 

Σε διώροφη οικοδομή με πυλωτή με οικ άδεια ΠΛΑΚΟΣΚΕΠΗ

Ο εργολάβος προκειμένου να πουλήσει και να προεισπράξει (ενώ βρίσκονταν στο καρά γιαπί, αποφάσισε εν μέσω χειμώνα και εν καιρώ ανεργίας να κατασκευάσει ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ και στέγη, από την οποία κάποιος συνταξιούχος ΟΓΑ 70 ετών, έπεσε με το φρικτό και για κείνο και για μένα αποτέλεσμα)

Ξέρεις γιατί κατηγορήθηκα

«μη λήψη μέτρων ασφαλείας»

που δεν φαινόταν στις φώτο της αστυνομίας (και φυσικά αφορούσαν το νόμιμο καρά γιαπί)

 

Ξέρεις ότι η χήρα μου ζητούσε 1200 ε/ημέρα και 280,000 ε λόγω αστικής ευθύνης

 

Εργάζομαι σε μια ΜΙΚΡΗ κοινωνία με άλλους 9 συναδέλφους μηχανικούς

 

Τα μέτρα ασφαλείας μπορούν να εφαρμοστούν με δυο τρόπους

 

1. είτε από τους επιλ μηχανικούς (κανένας δεν τους εφαρμόζει στη πόλη μου)

2. είτε από την Επιθ Εργασίας η και από Αστυν τμήματα (αν δεν υπάρχει τοπ επιθ εργασίας)

 

Απ’ όποιον και αν εφαρμοστούν, αν εφαρμοστούν κατά γράμμα, πρέπει οι σκαλωσιές να βρίσκονται ελεγμένες ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ μάλιστα από τον επιβλέποντα, για 1,5 χρόνο σε κάθε οικοδομή της περιοχής μου και 7 μ της περιοχής σου

 

Που θα πάει το κόστος αυτών – πιστεύω στο ιδιοκτήτη

 

Τώρα γιατί δεν τηρούνται από τους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ (τουλάχιστο στις μικρές κοινωνίες)

 

Γιατί αν τα ζητώ μόνο εγώ στην περιοχή μου και όχι όλοι οι συνάδελφοι, ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ

Ξέρεις ότι αγόρασα 5 ατομικές ζώνες ασφαλείας – έκανα και Υπ Δηλώσεις που τις υπογράφουν οι εργαζόμενοι, αλλά και πάλι, για να μην έχω ευθύνες, πρέπει αφού το γράψω στο Ημερολόγιο, να κάνω παύση εργασιών; Μπορώ όμως; Εσύ ίσως να μπορείς αν είσαι σε μεγάλη πόλη)

 

Δεν επιβάλλονται όμως ούτε από την ΕΠΙΘ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Η οποία αν ήθελε μπορούσε να τα επιβάλει σε μια ημέρα, γυρίζοντας και γράφοντας (προσωπικά τους παρακάλεσα) και τους 9 εργολάβους της περιοχής μου και τους 100 της Κρήτης

 

Γιατί;

Γιατί θα επηρεαστεί ο πληθωρισμός –η οποιαδήποτε κυβέρνηση όμως δεν το ΘΕΛΕΙ

 

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ

(Αλλιώς ας θεσπισθεί ο τεχνικός ασφαλείας με ΣΥΝΕΧΗ παρουσία επί τόπου του έργου με ανάλογη αμοιβή-ισχύουν όμως ακόμη πιο πολύ οι παραπάνω λόγοι )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ

 

Να με συμπαθάς για την απάντησή μου,καθώς σε νιώθω όσο δεν μπορείς να φανταστείς,αν και αυτή μου η κατανόηση δεν έχει και πολύ νόημα σε ό,τι σου έτυχε.Και πίστεψέ με,δεν μιλάω εκ του ασφαλούς....

Αυτό που γράφω δεν έχει σκοπό να σε κρίνει,είναι για να μείνει γραπτή ειδοποίηση σε όποιον διαβάζει το τόπικ.

 

Ποτέ μα ποτέ ανασφάλιστοι και συνταξιούχοι σε εργοτάξιο.Καμία συμπόνοια και κατανόηση για το μεροκάματο σε τέτοιες περιπτώσεις.ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ.Τους στέλνουμε σπίτι τους ΑΜΕΣΑ.Τα ΙΚΑ που θα γλυτώσετε από 20 δουλειές με αυτούς(αν είστε από αυτούς που σκέφτονται με τέτοιο τρόπο),δεν συγκρίνονται με ΜΙΑ περίπτωση αποζημίωσης.Ξέχωρα από τη ζημιά στη φήμη σας και την ψυχή σας.....

ΟΧΙ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ.Δεν υπάρχει ΚΟΥΒΕΝΤΑ σε αυτό.

 

Είναι τουλάχιστον το ΕΛΑΧΙΣΤΟ και ΔΕΔΟΜΕΝΟ πρώτο κατά σειρά και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ μέτρο ασφάλειας....

Link to comment
Share on other sites

Τους στέλνουμε σπίτι τους ΑΜΕΣΑ.Τα ΙΚΑ που θα γλυτώσετε από 20

 

Συνάδελφε [email protected]

ευχαριστώ για την κατανόηση που μου δείχνεις και το εκτιμώ πολύ γιατί πιστεύω ότι είναι πραγματική και ειλικρινέστατη

όμως

1.ποιός ελέγχει αν οι εργαζόμενοι είναι και ασφαλισμένοι και που (μήπως υπονοείς ό,τι αυτό είναι στις υποχρεώσεις του επιβλέποντα; (Δεν το νομίζω)

2.μήπως δεν κατάλαβες ότι οι εργασίες (στις οποίες συνέβη το θλιβερό - μπορώ να πω για όλους - γεγονός του θανάτου του εργαζομένου) ήταν καθ υπέρβαση της οικ άδειας με πρωτοβουλία του εργολάβου και όχι δική μου (επιβλέπων) και παρ’ όλα αυτά κινδύνεψα να καταδικαστώ εγώ και μόνο ΕΓΩ-για τον εργολάβο δεν έγινε μήνυση-πως δεν έγινε δεν το κατάλαβα ποτέ.

 

Προς όλους τους συναδέλφους

 

Το post το δημοσίευσα σε αυτή τη θεματική ενότητα η «μοίρα των μηχανικών» προς γνώση όλων και για να ακούσω γνώμες με την ειλικρινή ευχή μου να μην τους τύχη (για τα οποία όμως οι στατικές λένε άλλα) ποτέ εργατικό ατύχημα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ

 

Απαντήσεις:

 

1.Ο Κύριος του Έργου =ο Ιδιοκτήτης για ιδιωτικά έργα και ο Ανάδοχος για Δημόσια,με κύριο βάρος στον Εργοταξιάρχη είναι αυτοί που την ''πληρώνουν'',σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.Ο Συντονιστής Ασφαλείας,ο Τεχνικός Ασφαλείας,ο Μηχανικός Κατασκευής και ο Επιβλέπων είναι υπόλογοι.4 ένοοιες ξεχωριστές για Δημόσια.Ο Επιβλέπων υπόλογος για ιδιωτικά.

1.β)Με την αναλυτική κατάσταση προσωπικού του ''εργολάβου'' και -για να έχει το κεφάλι του ήσυχο-διαστάυρωση των στοιχείων με το ΙΚΑ.

 

2.Το κατάλαβα και δυστυχώς ζούμε στο Γιουνανιστάν,όπως εξηγώ και σε όλα σχεδόν τα ποστ μου.Δυστυχώς έχω την εμπειρία σου,χωρίς ευτυχώς να είμαι υπόλογος σε καμία περίπτωση,λόγω διαφορετικού συμβατικού τομέα εργοταξίου από το δικό μου στον οποίο συνέβησαν 3 θάνατοι-σε ξεχωριστά διαστήματα.....

 

 

Προσθέτω:

Η ζωή είναι το πολυτιμότερο αγαθό.Χτίζω το ίδιο μου το σπίτι αυτό τον καιρό,φωνάζω,βρίζω,ιδρώνω,ΠΛΗΡΩΝΩ για να εφαρμόσω Κανονισμό και Π.Δ. και τα ΖΩΑ δεν το εφαρμόζουν και παρ'όλα αυτά πληρώνονται για ψευτοσκαλωσιές και για να βγάζουν ζώνες-κράνη-στηθαία ασφαλείας την ώρα που πάω να πάρω καφέ....

Όσο πιο μεγάλος στην ηλικία είναι ο εργάτης,τόσο πιο επικίνδυνος είναι λόγω ''εμπειρίας''.

Σκέφτομαι να τους έχω ασφαλείς όσο είναι ΜΕΣΑ στο εργοτάξιό μου,και όταν τελειώσουν και περάσουν έξω,ΤΟΤΕ να τους σκοτώσω.... :lol:

 

Συμφωνώ επίσης και επαυξάνω σχετικά με την ''πολιτική'' του ''Κράτους'' για την Ασφάλεια και Υγιεινή.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ:Αφορολόγητο στις κατασκευές τόσο στο Φ.Π.Α (κατάργηση του ΕΚΚΟ) όσο και στο εισόδημα των οικοδομικών επαγγελμάτων με προτεραιότητα στα ΜΗ σταγασμένα και τα χρήματα αυτά να πηγαίνουν σε εφαρμογή των Κανονισμών Α & Υ.Το ίδιο ακριβώς κόστος για τον ιδιώτη-Δημόσιο Φορέα και ταυτόχρονα ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟ περιβάλλον.Δεν είναι δυνατόν να απαιτεί η κάθε νομοθεσία ένα πρόσθετο 10% για Α & Υ στις κατασκευές και ταυτόχρονα το ''Κράτος'' να κάνει οικονομική και πραγματική αφαίμαξη των ιδιωτών........

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να μην σου ξανασυμβεί.....Δεν υπάρχει πιο ψυχοφθόρο γεγονός στη δουλειά μας......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όλα καλά αυτά που λέτε . Εγώ πιστεύω ότι η μοίρα του μηχανικού είναι να υπακούει τα αφεντικά του . Εκεί έχουμε καταντήσει .

Αν τολμήσεις να κάνεις πολλές υποδείξεις σε υπεργολάβους γκρινιάζουν στους μετόχους .

Αν στην κοστολόγηση επιλέξεις τους προμηθευτές σύμφωνα με τις προδιαγραφές κινδυνεύεις να χάσεις το έργο

Αν σε σύσκεψη αντιδράσεις πολύ είσαι περίεργος .

 

Παιδιά στα κτιριακά ειδικά έργα επικρατεί το απόλυτο μπάχαλο .

Πότε θα το αλλάξει αυτό ; Τίνος είναι η μοίρα να το κάνει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.