Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

Καταρχήν να χαίρεστε όλοι τα μωράκια σας.

Θα αλλάξουν λίγο τα ωράρια στον ύπνο άλλα η ευτυχία είναι τέτοια που όλα τα άλλα ξεχνιούνται. (για όσους είναι το πρώτο τους).

 

Επί του θέματος.

Νομίζω ότι κλειδί στο όλο θέμα είναι το πότε γίνεσαι δικαιούχος.

Δικαιούχος πιστεύω ότι γίνεσαι όταν γεννήσεις και όχι όταν κυοφορείς. Γεννάς επί ΕΟΠΠΥ, θα πάρεις τα λεφτά του ΕΟΠΠΥ.

Βέβαια το ΤΣΜΕΔΕ έδινε αυτό το ποσό και δε δικαιολογούσε τίποτα άλλο κατά το 9μηνο, με τη λογική ότι με αυτό το ποσό κάλυπτε και τα έξοδα της κυοφορίας.

Οπότε λογικά δε θα έχει τύχη η όποια κίνηση.

Μακάρι να κάνω λάθος.

 

Στη δικιά μου εμπειρία.

Η γυναίκα όταν γέννησε ήταν στο ΙΚΑ.

Πήρε μεν ένα ποσό όπως το λέτε για επίδομα τοκετό, αλλά υπήρχαν ταυτόχρονα: επίδομα κυοφορίας και επίδομα λοχείας. Κάτι για καισαρική κτλ. Εποχές όμως 2009 και 2010.

Στη σούμα το ποσό ήταν άμα θυμάμαι καλά λίγο παραπάνω από τα 2500€ του ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε καλό είναι να ψάξετε άμα υπάρχει και κάτι αντίστοιχο στον ΕΟΠΠΥ. (προσωπικά το βρίσκω χλωμό).

 

Ίσως μπορείτε να διεκδικήσετε τυχόν επιδόματα που δίνει τώρα ο ΕΟΠΠΥ κατά την κυοφορία.

 

maranti

το έγγραφο που δίνει έχει ημερομηνία 05.11.2012, μπήκαμε όμως στον ΕΟΠΠΥ στις 12.11.2012...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[...Δικαιούχος πιστεύω ότι γίνεσαι όταν γεννήσεις και όχι όταν κυοφορείς. Γεννάς επί ΕΟΠΠΥ, θα πάρεις τα λεφτά του ΕΟΠΠΥ.

Βέβαια το ΤΣΜΕΔΕ έδινε αυτό το ποσό και δε δικαιολογούσε τίποτα άλλο κατά το 9μηνο, με τη λογική ότι με αυτό το ποσό κάλυπτε και τα έξοδα της κυοφορίας....]

 

Ακριβώς!Ενώ όλοι οι υπόλοιποι δεν πλήρωσαν ευρω για τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου κτλ εμείς μια χαρά τα πληρώσαμε. Επίσης έχετε δει το εξής έγγραφο? http://www.etaa.gr/f...nastolisSTE.pdf

Απ΄οτι καταλαβαίνω αν δεν βγει μια τελική δικαστική απόφαση δεν εφαρμόζεται η ενταξη του ΤΣΜΕΔΕ στο ΕΟΠΠΥ. Αυτό λεει μάλλον η πλευρά των μηχανικών

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώστε τους μηχανικούς του κύκλου σας για την κίνηση αυτήν......Δεν είμαστε παιδιά ενός κατώτερου Θεού

 

@

ssouanis δεν κατάλαβα την σκέψη σου

Edited by josif1976
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κινηθούμε νομικά εναντίον του ΤΣΜΕΔΕ...είμαι μέσα σε όποια κίνηση γίνει..στείλτε μου στο mail μου ότι χρειάζεται! [email protected]

Link to comment
Share on other sites

ssouanis δεν κατάλαβα την σκέψη σου

Η σκέψη μου είναι η εξής και θα την δώσω με ένα παράδειγμα.

Το ασφαλιστικό αλλάζει (πλέον) κάθε τρεις και λίγο. Σε κάθε αλλαγή όμως υπάρχει το εξής:

άμα θεμελιώσεις δικαίωμα σύνταξης πριν την ισχύ των αλλαγών, δεν σε επηρεάζουν οι αλλαγές. Μπορείς να βγεις στη σύνταξη όποτε θέλεις με το καθεστώς που θεμελίωσες το δικαίωμα. Και ας μην μπορείς να βγεις βάσει των ισχυόντων εκείνη την στιγμή.

 

Ερχόμαστε τώρα στο θέμα μας.

Η δική μου απορία είναι το πότε θεμελιώνεις το δικαίωμα λήψης του επιδόματος. Με την κυοφορία ή με την γέννα;

Επίσης θα πρέπει να δει κάποιος σε τι αντιστοιχεί το επίδομα αυτό. Αν μέσα στην πράξη θέσπισης του αναφέρει ότι είναι επίδομα που καλύπτει τις εξετάσεις του 9μήνου, τον τοκετό και ότι άλλο, τότε το βρίσκω ευκολότερο να υπάρξει μία αποζημίωση για το διάστημα της σύλληψης έως τις 12.11.2012.

 

Νομικά δε ξέρω απλά κάνω μερικές σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και με το καλό οι εγκυμονούσες! Μακάρι τα παιδάκια μας να είναι τυχερά και να δουν καλύτερες μέρες από εμας...

Εμείς είμασταν πιο "τυχεροί", αφού πληρώσαμε μόνο το πρώτο τρίμηνο από την τσέπη μας... Θα συνεχίσω να κάνω προσπάθειες πηγαίνοντας στο ΤΣΜΕΔΕ, όσο το επιτρέπει η κατάστασή μου. Αν γίνει οποιαδήποτε κίνηση νομικά ή διαμαρτυρία ή οτιδήποτε, συμμετέχω ενεργά! Το email μου είναι [email protected].

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με ΤΣΜΕΔΕ-υποκατάστημα και μου είπαν ότι ο τοκετός πάει πλέον με ΕΟΠΠΥ. Για τα χρήματα που έχουμε δώσει (εξετάσεις, επισκέψεις γιατρού κτλ) να απευθυνθώ στους γιατρούς στα κεντικά Κολοκοτρώνη -αυτοί ισως να ξέρουν περισσότερα και να μπορούν να πράξουν αναλόγως....Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και με το καλό οι εγκυμονούσες! Εγώ θα είμαι μελλοντική παθούσα.. Το θεωρώ τελείως αδικό να κάνουν περικοπές όπου τους συμφέρει.. Αν είναι να μειώσουμε και τις εισφορές!!

 

Να με υπολογίζετε στις κινήσεις που θα κάνετε και να με κρατάτε ενήμερη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές συνάδελφοι καλησπέρα σας.

Εγώ είμαι έγκυος στον 6ο μήνα. Τόσους μήνες τώρα έχουμε δώσει τα γνωστά σε όλες χρήματα για τις επισκέψεις στο γιατρό και για τις εξετάσεις.

Πήγα στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ για να δω τι σκοπεύουν να κάνουν με την περίπτωση μας, τις έγκυες μηχανικούς δηλαδή που από τη μία έχουν πληρώσει τα πάντα μέχρι σήμερα και από την άλλη χάνουν το επίδομα τοκετού των 2.500 €.

Η απάντηση της αρμόδιας υπαλλήλου, ονόματι Τζώρτζη, που έχει αναλάβει την υπόθεση, ήταν ότι πασχίζει να διεκδικήσει την κάλυψη ενός ποσοστού των εξόδων που έκαναν οι έγκυες γυναίκες όσο το ΤΣΜΕΔΕ δεν είχε μπει στον ΕΟΠΥΥ. Αυτό θα αφορά τις έγκυες που γεννάνε μέχρι τον Φεβρουάριο(!) (εγώ δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία γιατί γεννάω τον Απρίλιο).

Για την τελική ανακοίνωση θα ενημερωθούμε …..μέσα από το site του ΤΣΜΕΔΕ.

http://www.fylosykis.gr/2012/12/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.