Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

γέννησα την Τρίτη 26.02.13 και φυσικά καμία τύχη με επίδομα. Επίσης, ο ΕΠΟΥΥ δεν δίνει και κανένα αξιόλογο ποσό καθώς στην κλινική δώσαμε απλά 120 ευρώ λιγότερα από όσους πάνε ως ιδιώτες χωρίς ασφάλιση...

Ο σύζυγος πήγε στο ΤΣΜΕΔΕ στην Βέροια και μετά από συζήτηση με τους υπαλλήλους εκεί καταλήξαμε ότι θα κάνουμε αίτηση προς το ΤΣΜΕΔΕ για τα έξοδα που κάναμε μέχρι και την 12.11.12 και θα επισυνάψουμε τις σχετικές αποδείξεις (φωτοτυπίες αυτών) και θα διεκδικήσουμε αυτό το ποσό από το ταμείο ως έξοδα εγκυμοσύνης τα οποία θα καλύπτονταν από το επίδομα το οποίο καταργήθηκε.

Μαζί με αυτό θα γράψουμε και ένα κείμενο που θα αιτιολογούμε τους λόγους της αίτησης μας. Αυτή θα σταλεί στα κεντρικά στην Αθήνα και θα περάσει απο Δ.Σ του ΤΣΜΕΔΕ για να παρθεί απόφαση καθώς κανένας προιστάμενος τμήματος δεν θα μπορεί να πάρει απόφαση σχετικά.

 

Όσο αφορά την κίνηση μέσω του συνηγόρου του πολίτη, φυσικά και θα ακολουθήσω αν αυτό μας δίνει ελπίδες να πάρουμε έστω και ποσοστό του επιδόματος. Περιμένω την όποια εξέλιξη από το κείμενο της προσφυγής μέσω του Συνηγόρου...

 

 

Θα επιστρέψω με νεότερα όταν θα κάνω την αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους! Κουραγιο σε ολους μας αλλα δεν μπορουμε να το αφησουμε να περασει αυτο ετσι! Πρεπει να δρασουμε ολοι μαζι! Παρακολουθω την συζητηση εδω και λιγο καιρο! Ειμαστε ζευγαρι μηχανικων που ζουμε στη δραμα και γενναμε εντος δεκαημερου! Υπαρχει μια και μοναδικη κλινικη η οποια δεν ειναι συμβεβλημενη! Οπως οι περισοτεροι απο εμας περιμεναμε 2500 λιγο λιγοτερα απο τα συνολικα μας εξοδα και απ' οτι φαινεται θα μεινουμε με τον σαλμα να μας κοροιδευει προσπαθωντας να πεισει οτι εξορθολογιζει το συστημα του επιδοματος! Μπορει και να το πιστευει ο ασχετος! Ειναι εναντια στην ιση μεταχειρηση των ασφαλισμενων η διακριση αυτη! Ολοι με τον ενα ή τον αλλο τροπο να το δικαιουνται εκτος απο αυτες που γενουν σε κλινικη χωρις συμβαση! Διαφορετικα ασφαλιστρα πληρωνουν αυτες; κανονικα πρεπει να κανουμε μυνηση στους συντακτες του νομου για ψυχικη ωδινη των γυναικων μας και κατ επεκταση των ανηλικων παιδιων μας:smile: το μεηλ μου ειναι [email protected].

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή χάθηκα λίγο στο θέμα να κάνω μία μικρή ανακεφαλαίωση να δω αν τα κατάλαβα καλά.

 

1) Τα 2500 ΤΕΛΟΣ

2) Όταν είμαστε σε ιδιωτική κλινική χωρίς να κάνουμε κάτι το νοσοκομείο μας κάνει μία μικρή έκπτωση (την οποία παίρνει μόνο του από το ΕΟΠΥΥ)

 

Δικαιούμαστε κάποιο άλλο ποσό από οποιοδήποτε φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δρασουμε συλλογικα πλεον.Εγω δεν πληρωνω το εξαμηνο για αρχη.Ακολουθω τους συναδελφους που πανε δικαστικως. Ιωσηφ Χαννουλλης [email protected]. Ανοιχτη γραμμη ενημερωσης το forum γιατι καποια στιγμη πρεπει να μετρησουμε ολα τα εξαμηνα που εχουμε πληρωσει τοσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από καταγγελία που έκανα στο συνήγορο του πολίτη….

Με την βοήθεια και την συμβουλή του συνηγόρου του πολίτη σε ότι αφορά την διεκδίκηση για το επίδομα τοκετού πρέπει να γίνει μια προσφυγή στο Δ.Σ. του ΕΟΠΥΥ και με την συμβουλή του συνηγόρου εγώ έγραψα τα παρακάτω!

 

ΠΡΟΣΦΥΓΗ του άρθρου 30 παρ. 1 Ν. 3918/2011

ενώπιον του ΔΣ του ΕΟΠΥΥ

Θέμα: μη κάλυψη δαπάνης για ιατρική παρακολούθηση κύησης σε ασφαλισμένη ΤΣΜΕΔΕ

 

Είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός, ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2006. Από 06/09/ 2012 ασφαλίζω στο βιβλιάριο ασθένειας και τη σύζυγο μου ως προστατευόμενο μέλος. Σύμφωνα με τη νομοθεσία του ΤΣΜΕΔΕ πληρώναμε όλες τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης, τις επισκέψεις στον γιατρό, τον τοκετό καθώς και όλα τα νοσήλια για τη γέννα και στη συνέχεια καταθέταμε τα σχετικά δικαιολογητικά για τη χορήγηση του επιδόματος τοκετού.

 

Από 12.11.2012 το ΤΣΜΕΔΕ εντάχθηκε στον ΕΟΠΥΥ, ο Κανονισμός Παροχών του οποίου προβλέπει σε περιπτώσεις τοκετού την κάλυψη της μαιευτικής περίθαλψης, αντί της χορήγησης επιδόματος τοκετού. Κατά την ένταξη του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ η σύζυγός μου διένυε τον 8ο μήνα κύησης. Στις 10.12.2012 η σύζυγός μου γέννησε στο ΙΑΣΩ Θεσσαλίας και ο ΕΟΠΥΥ κάλυψε το προβλεπόμενο από τη σύμβαση ποσό. Πέραν του ποσού που καλύφθηκε από τον ΕΟΠΥΥ μου επιβλήθηκαν χρεώσεις ύψους 1.175,56 ΕΥΡΩ, τις οποίες κάλυψα ιδιωτικά.

 

Λόγω της ένταξης του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ και της αλλαγής του νομικού πλαισίου που διέπει πλέον τη μαιευτική περίθαλψη βρίσκομαι επιβαρυμένος με τις δαπάνες:

 

1.για την ιατρική παρακολούθηση και τις εξετάσεις της κύησης 975,00 ευρώ.

2.για την αμοιβή μη συμβεβλημένης ιατρού με τον ΕΟΠΥΥ για την γέννα 700 ευρώ.

 

Σύμφωνα με τον Κανονισμό Παροχών του ΤΣΜΕΔΕ συνυπολογίζονταν στο χορηγούμενο βοήθημα τοκετού, ενώ για την κάλυψή τους σύμφωνα με τον Κανονισμό Παροχών του ΕΟΠΥΥ προβλέπονται στο άρθρο 8 ΕΚΠΥ συγκεκριμένοι όροι. Συνεπώς, είναι προφανές ότι με την ένταξη των κλάδων Υγείας του ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΥΥ, πέραν του ότι δεν λαμβάνω επίδομα τοκετού ύψους 2.500 ΕΥΡΩ, έχω στερηθεί την πρόσβαση στην κοινωνικοασφαλιστική κάλυψη της ιατρικής παρακολούθησης της κύησης.

 

Με την παρούσα αιτούμαι:

1.να εξετάσετε το θέμα και να μεριμνήσετε για την κάλυψη της δαπάνης για την ιατρική παρακολούθηση της κύησης της συζύγου μου που ανέρχεται στα 975,00 ευρώ.

2. να εξετάσετε το θέμα και να μεριμνήσετε για την κάλυψη της δαπάνης για την αμοιβή της ιατρού για την γέννα που ανέρχεται στα 700,00 ευρώ καθώς η ιατρός δεν ήταν συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ και το δικαίωμα ελεύθερης επιλογής ιατρού το είχαμε από το ΤΣΜΕΔΕ. Ήταν παράλογο να αλλάξουμε ιατρό ενώ διένυε τον 8ο μήνα κύησης (37η εβδομάδα).Η άμεση εφαρμογή του Νόμου μας στέρησε την επιλογή.

Συνημμένα θα βρείτε τα κάτωθι δικαιολογητικά:

 

Ο ΠΡΟΣΦΕΥΓΩΝ

 

 

Λίστα συνημμένων.

 

1.Φωτοτυπία βιβλιάριων υγείας.

2. 16 Α.Π.Υ. Αξίας 955,00 ΕΥΡΩ (ιατρικής παρακολούθησης της κύησης )

3. 1 Α.Π.Υ. Αξίας 700,00 ΕΥΡΩ (ιατρός – αμοιβή γέννας )

4. 2 Α.Π.Υ. Αξίας 1.175,56 ΕΥΡΩ (ΙΑΣΩ Θεσσαλίας/ χρεώσεις Πέραν του ποσού που καλύφθηκε από τον ΕΟΠΥΥ )

 

Παιδιά να την πρωτοκολλήσουν γιατί αλλιώς δεν θα γίνει τίποτα! Προσοχή μόνο στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ γιατί στα περιφερειακά θα σας πουν μα μου και ιστορίες!

Ελπίζω να βοήθησα!

Ταυτόχρονα θα προσπαθήσω να καταθέσω και κάτι παρόμοιο στο ΤΣΜΕΔΕ αν και εκεί με στέλνουν συνέχεια στον ΕΟΠΥΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίνηση,

δώσε και μία στο ΤΣΜΕΔΕ, είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν την αίτηση σου και ας σου απαντήσουν γραπτά ότι είναι αναρμόδιοι.

Αφού είναι τόσο σίγουροι ότι είναι αναρμόδιοι ας σου το δώσουν και γραπτά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ακριβώς πρέπει να πούμε ή να κάνουμε στον συνήγορο του πολίτη?

 

Καλησπέρα,

 

Μετά από καταγγελία που έκανα στο συνήγορο του πολίτη….

Με την βοήθεια και την συμβουλή του συνηγόρου του πολίτη σε ότι αφορά την διεκδίκηση για το επίδομα τοκετού πρέπει να γίνει μια προσφυγή στο Δ.Σ. του ΕΟΠΥΥ και με την συμβουλή του συνηγόρου εγώ έγραψα τα παρακάτω!

 

ΠΡΟΣΦΥΓΗ του άρθρου 30 παρ. 1 Ν. 3918/2011

ενώπιον του ΔΣ του ΕΟΠΥΥ

Θέμα: μη κάλυψη δαπάνης για ιατρική παρακολούθηση κύησης σε ασφαλισμένη ΤΣΜΕΔΕ

 

Είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός, ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2006. Από 06/09/ 2012 ασφαλίζω στο βιβλιάριο ασθένειας και τη σύζυγο μου ως προστατευόμενο μέλος. Σύμφωνα με τη νομοθεσία του ΤΣΜΕΔΕ πληρώναμε όλες τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης, τις επισκέψεις στον γιατρό, τον τοκετό καθώς και όλα τα νοσήλια για τη γέννα και στη συνέχεια καταθέταμε τα σχετικά δικαιολογητικά για τη χορήγηση του επιδόματος τοκετού.

 

Από 12.11.2012 το ΤΣΜΕΔΕ εντάχθηκε στον ΕΟΠΥΥ, ο Κανονισμός Παροχών του οποίου προβλέπει σε περιπτώσεις τοκετού την κάλυψη της μαιευτικής περίθαλψης, αντί της χορήγησης επιδόματος τοκετού. Κατά την ένταξη του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ η σύζυγός μου διένυε τον 8ο μήνα κύησης. Στις 10.12.2012 η σύζυγός μου γέννησε στο ΙΑΣΩ Θεσσαλίας και ο ΕΟΠΥΥ κάλυψε το προβλεπόμενο από τη σύμβαση ποσό. Πέραν του ποσού που καλύφθηκε από τον ΕΟΠΥΥ μου επιβλήθηκαν χρεώσεις ύψους 1.175,56 ΕΥΡΩ, τις οποίες κάλυψα ιδιωτικά.

 

Λόγω της ένταξης του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ και της αλλαγής του νομικού πλαισίου που διέπει πλέον τη μαιευτική περίθαλψη βρίσκομαι επιβαρυμένος με τις δαπάνες:

 

1.για την ιατρική παρακολούθηση και τις εξετάσεις της κύησης 975,00 ευρώ.

2.για την αμοιβή μη συμβεβλημένης ιατρού με τον ΕΟΠΥΥ για την γέννα 700 ευρώ.

 

Σύμφωνα με τον Κανονισμό Παροχών του ΤΣΜΕΔΕ συνυπολογίζονταν στο χορηγούμενο βοήθημα τοκετού, ενώ για την κάλυψή τους σύμφωνα με τον Κανονισμό Παροχών του ΕΟΠΥΥ προβλέπονται στο άρθρο 8 ΕΚΠΥ συγκεκριμένοι όροι. Συνεπώς, είναι προφανές ότι με την ένταξη των κλάδων Υγείας του ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΥΥ, πέραν του ότι δεν λαμβάνω επίδομα τοκετού ύψους 2.500 ΕΥΡΩ, έχω στερηθεί την πρόσβαση στην κοινωνικοασφαλιστική κάλυψη της ιατρικής παρακολούθησης της κύησης.

 

Με την παρούσα αιτούμαι:

1.να εξετάσετε το θέμα και να μεριμνήσετε για την κάλυψη της δαπάνης για την ιατρική παρακολούθηση της κύησης της συζύγου μου που ανέρχεται στα 975,00 ευρώ.

2. να εξετάσετε το θέμα και να μεριμνήσετε για την κάλυψη της δαπάνης για την αμοιβή της ιατρού για την γέννα που ανέρχεται στα 700,00 ευρώ καθώς η ιατρός δεν ήταν συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ και το δικαίωμα ελεύθερης επιλογής ιατρού το είχαμε από το ΤΣΜΕΔΕ. Ήταν παράλογο να αλλάξουμε ιατρό ενώ διένυε τον 8ο μήνα κύησης (37η εβδομάδα).Η άμεση εφαρμογή του Νόμου μας στέρησε την επιλογή.

Συνημμένα θα βρείτε τα κάτωθι δικαιολογητικά:

 

Ο ΠΡΟΣΦΕΥΓΩΝ

 

 

Λίστα συνημμένων.

 

1.Φωτοτυπία βιβλιάριων υγείας.

2. 16 Α.Π.Υ. Αξίας 955,00 ΕΥΡΩ (ιατρικής παρακολούθησης της κύησης )

3. 1 Α.Π.Υ. Αξίας 700,00 ΕΥΡΩ (ιατρός – αμοιβή γέννας )

4. 2 Α.Π.Υ. Αξίας 1.175,56 ΕΥΡΩ (ΙΑΣΩ Θεσσαλίας/ χρεώσεις Πέραν του ποσού που καλύφθηκε από τον ΕΟΠΥΥ )

 

Παιδιά να την πρωτοκολλήσουν γιατί αλλιώς δεν θα γίνει τίποτα! Προσοχή μόνο στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ γιατί στα περιφερειακά θα σας πουν μα μου και ιστορίες!

Ελπίζω να βοήθησα!

Ταυτόχρονα θα προσπαθήσω να καταθέσω και κάτι παρόμοιο στο ΤΣΜΕΔΕ αν και εκεί με στέλνουν συνέχεια στον ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.