Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άθροισμα ποσοστών συνιδιοκτησίας <100% σε βεβαίωση νομιμότητας.


Recommended Posts

Ειμαστε υποχρεωμενοι να βαζουμε τα ακριβη ποσοστα συνιδιοκτησιας?

Εγω λεω πως οχι, αφου δεν ειναι αντικείμενό μας ο ελεγχος τιτλος-ιδιοκτησιακων θεματων.

 

πχ. Αν μια οριζοντια ιδιοκτησια ανηκει κατα 50% στον Α και κατα 50% στον Β και ερθει και μου ζητησει να την ρυθμισω με 4014 ο Α, τοτε

ΚΑΙ στις αμοιβες ΚΑΙ στην δηλωση-βεβαιωση του 4014 βαζω 100%ιδιοκτησια στον Α.

Ειμαι λαθος?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχω 50 συνιδιοκτητες, πρεπει να τους βαλω και τους 50 και ενδεχομενως να αναζητησω ΑΦΜ τους κλπ?..........

Απο την στιγμη που εστω και 1 εξ αυτων εχει δικαιωμα να ρυθμισει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την πχ. οριζοντια ιδιοκτησια, ασχολουμαι ΜΟΝΟ με αυτον.

Αυτος μου υπογραφει υπευθυνες δηλωσεις, αυτος πληρωνει το 100% της αμοιβης μου, αυτος ειναι υποχρεος για την εξοφληση του 100% του προστιμου, αυτος θα εμφανιζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στην δηλωση του υπο ρυθμιση ακινητου.

Που κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλα για εμενα ειναι λαθος και η παραπανω πρακτικη του 14,29% μοιρασμενο στους 7 συνιδιοκτητες....αλλα τεσπα...

 

Στο συστημα πρεπει να φαινονται ΚΑΙ οι 8 ιδιοκτητες μαζι με το ιδρυμα...

 

Ο δικηγορος δεν τα λεει καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχω 50 συνιδιοκτητες, πρεπει να τους βαλω και τους 50 και ενδεχομενως να αναζητησω ΑΦΜ τους κλπ?..........

Απο την στιγμη που εστω και 1 εξ αυτων εχει δικαιωμα να ρυθμισει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την πχ. οριζοντια ιδιοκτησια, ασχολουμαι ΜΟΝΟ με αυτον.

Αυτος μου υπογραφει υπευθυνες δηλωσεις, αυτος πληρωνει το 100% της αμοιβης μου, αυτος ειναι υποχρεος για την εξοφληση του 100% του προστιμου, αυτος θα εμφανιζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στην δηλωση του υπο ρυθμιση ακινητου.

Που κανω λαθος?

 

Κακώς κατά την προσωπική μου άποψη. Πρέπει ναι να φαίνονται και οι 50 και από τους 50 εξουσιοδότηση και από τους 50 υπεύθυνη δήλωση κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑΣ.

Δεν κατάλαβαίνω γιατί ο δικηγόρος σου είπε διαφορετικά. Το ακίνητο έχει μοναδικό αριθμό. Εαν το ίδρυμα αναθέσει σε άλλον μηχανικό μία αντίστοιχη βεβαίωση, θα πάρει άλλον αριθμό το ακίνητο;;

Πιστέυω ότι πρέπει (μετά την αποδοχή κληρονομιάς του 75 % από το ίδρυμα) να βάλεις και το ίδρυμα στους ιδιοκτήτες

 

Το θέμα είναι (όπως είχαμε πει και σε αλλο thread), τι γίνεται εάν δεν τους ξέρεις τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες;;;;

Edited by GiorgosKal
Link to comment
Share on other sites

...ο δικηγορος καλα τα ειπε...

 

Ειπε να μην μπει ο ...αποβιωσας στην δηλωση...αλλά να μπουν οι κληρονόμοι του....

[ανω # 1 αριθ. 8]

.Τι πιο λογικο..???

 

Ιδιοκτητες ειναι οι 7 στο 25% και το Ιδρυμα στο 75%...

 

Πώς το συστημα θα "δεχθει" την δηλωση του 25% ή του 75% ή του 100% του 25%, με υποσημειωση σε ποιόν ανηκει το άλλο 75%...

..ειναι προβλημα ...τεχνικης φυσης..

.

Παντως, επι οριζοντιας ιδιοκτησιας την δηλωση μπορει να κανει και ενας απο τους ιδιοκτητες...

αναγραφοντας ονοματεπωνυμα, ποσοστα, ΑΔΤ και ΑΦΜ των υπολοιπων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM, και εγώ συμφωνώ με τον GiorgosKal. Στην δήλωση πρέπει να μπουν όλοι οι ιδιοκτήτες του 25% και το ίδρυμα που έχει το υπόλοιπο 75%.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή του ακινήτου βάζεις: "Ποσοστό 25% εξ αδιαιρέτου του ............(εξής ακινήτου)".

Στα ποσοστά βάζεις (100% : 7) = 14,28...% στον καθένα ιδιοκτήτη (έως την πλήρη συμπλήρωση του 100%.

 

Αυτό στο οποίο εγγράφεται εμπράγματο δικαίωμα (δωρεά) είναι το 25% του συγκεκριμένου ακινήτου.

 

Το επαναφέρω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.