Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση ορίων συνταξιοδότησης (γενικά).


ΟΩΝ

Recommended Posts

Διάβαζα εδώ ( http://news.in.gr/ec...?aid=1231223104 ) ποιοί "γλυτώνουν" από την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης. Μεταξύ άλλων, είχε αυτές τις δύο κατηγορίες:

 

α. Όσοι έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα ως 31.12.2012.

θεμελιωμένο δικαίωμα θεωρείται όταν ο ασφαλισμένος συμπληρώνει τον απαιτούμενο χρόνο ασφάλισης και το όριο ηλικίας .

 

β. Όσοι έχουν κατοχυρώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα ως 31.12.2012. Κατοχυρωμένο δικαίωμα θεωρείται όταν ο ασφαλισμένος συμπληρώνει συγκεκριμένο, κατά περίπτωση, χρόνο ασφάλισης, με βάση τον οποίο «κλειδώνει» ορισμένο συνδυασμό απαιτούμενου χρόνου ασφάλισης και απαιτούμενου ορίου ηλικίας, προκειμένου να λάβει σύνταξη γήρατος.

 

Ας πούμε ότι το (α.) το κατάλαβα...

Το (β), τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος για την εφαρμογή των αλλαγών στα όρια συνταξιοδότησης των ασφαλισμένων του ΕΤΑΑ.

 

 

21 / 11 / 2012

Αριθ. Πρωτ. : Φ.80000 / οικ.26985 / 852

 

Την έχω ανεβάσει και στο downloads πριν από λίγο

ΝΕΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ.pdf

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας στο συνημμένο αρχείο για την Εφαρμογή των διατάξεων στο Ε.Τ.Α.Α. βλέπω ότι με 35 χρόνια εργασίας μέχρι 31/12/2012 μπορείς να πάρεις σύνταξη από το ΤΣΜΕΔΕ σε ηληκία 60 ετών.

Περιλαμβάνονται όμως και τα πλασματικά χρόνια μέσα σε αυτά τα 35 χρόνια εργασίας;

Για παράδειγμα, εγώ που είμαι ασφαλισμένος από το 1979 στο ΤΣΜΕΔΕ και έχω τώρα 33,5 χρόνια εργασίας, κατοχυρώνω την ηληκία των 60 ετών αν εξαγοράσω 1,5 χρόνια σπουδών;

Ευχαριστώ.

Edited by SREVEL
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ θεμελιωμένου και κατοχυρωμένου συνταξιοδοτικού δικαιώματος...

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ θεμελιωμένου και κατοχυρωμένου συνταξιοδοτικού δικαιώματος...

Προφανώς στη θεμελίωση απαιτείται και τα χρόνια εργασίας και το όριο ηλικίας μέχρι 31/12/2012 , ενώ στη κατοχύρωση μόνο τα χρόνια εργασίας μέχρι 31/12/2012 χωρίς να έχεις το όριο ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλασματικά χρόνια νομίζω πως περιλαμβάνονται στα χρόνια εργασίας και μπορείς να κλείσεις κανονικά με αυτά 35ετία.

Καλύτερα όμως να πάρεις μια επίσημη απάντηση από το ΤΣΜΕΔΕ για να είσαι καλυμμένος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.