Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


maria_upatras

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι διπλωματούχος Χημικός Μηχανικός και ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενεργειακών επιθεωρητών. θα ήθελα πριν δώσω το διόλου αμελητέο ποσό του σεμιναρίου να ρωτήσω εάν ''αξίζει'' δηλαδή εάν αναλαμβάνει στην πράξη την ενεργειακή επιθεώρηση ένας Χημικός Μηχανικός και εάν ναι ποια ενότητα είναι σοφότερο να επιλέξει,Κτιρίων,Λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης ή κλιματισμού;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, βάση νόμου καλώς ή κακός μπορείς να δηλώσεις όλες τις κατηγορίες. Από κει και πέρα το αν θα καταφέρεις να προσαρμοστείς σε έννοιες που ενδεχωμένος να σου είναι άγνωστες βάση του υπόβαθρου της σχολής σου δεν το ξέρω...

Τα ΠΕΑ που γίνονται και ακούς μέχρι στιγμής αφορούν τα κτίρια...Λέβητες και κλιματισμός δεν έχουν ξεκινήσει ακομη και δεν ξέρουε καν πότε...

Γνώμη μου (αυτό κάνω και εγώ), παρακολούθησε σεμινάρια κτιρίων και άσε τα υπόλοιπα για αργότερα...Είναι και το κόστος, καταλαβαίνεις...Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα.

Κατά πληροφορίες η επιθεώρηση λεβήτων και κλιματισμού, είναι πολύ δύσκολο κομμάτι ακόμη και για μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους...Ενδέχεται στην επιθεώρηση να χρειαστούν και κάποια όργανα μέτρησης που καθιστούν την όλη φάση πολυδάπανη... Σε αντίθεση με κτίρια που θα χρτειαστέις μεζούρα, αποστασιόμετρο...

Κλείνοντας, ναι βάση νόμου μπορείς, αλλά δεν ξέρω σαν χημικός μηχανικός αν θα μπεις εύκολα στο κλίμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαρία, άσχετα με το σχολιασμό του συναδέλφου μηχανολόγου, μπορείς να εξοικιωθείς με το αντικείμενο, Πλέον πρέπει να γίνει κατανοητό ότι είμαστε μηχανικοί και όχι απλοί χημικοί με λευκή ποδιά που αναδεύουμε δοκιμαστικούς σωλήνες.. Θερμοδυναμική και ρευστομηχανική διδασκόμαστε και εμείς.

 

πάντως δεν θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το αντικείμενο , από την άποψη ότι λόγω αναδουλειάς σε άλλους τομείς έχουν πέσει εκεί όλοι με τα μούτρα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ εγω μαρια πως καθε μηχανικος μπορει να εξοικιωθει με καθε εννοια....

στομαχι γερο θελει :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

πάντως έχετε υπόψη σας ότι οι αμοιβες στο εν λόγω "σπορ" έχουν καταντήσει σχεδόν 'αναξιοπρεπείς'. το αντικείμενο είναι σοβαρό και ενδιαφέρον, επίσης η διδακτέα ύλη απαιτεί πολλές ώρες ενασχόλησης και τα περιθώρια βελτίωσης καθενός που ασχολείται είναι μεγάλα κατά την πρακτική και τη συνεχή ενημέρωση....συμβουλή δική μου: ναι, παρακολούθησε τα σεμινάρια για τα κτήρια και κατόπιν αποφάσισε αν σου αρέσει...

Edited by anavatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.