Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημιυπαίθριοι (και το πέραν του 20%)


chronism

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

έχω τις εξής ερωτήσεις αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Το έργο είναι κατοικία σε γήπεδο εκτός οικισμού με απόσταση από τα πλάγια όρια 7,50μ. (κατά παρέκκλιση). Η δόμηση μου είναι 204,25 τμ. και οι επιτρεπόμενοι Η/Υ το 20%. Στην προκειμένη έχω κατασκευάσει Η/Υ στον οποίο βρίσκεται και ανοιχτό κλιμακοστάσιο. Η ερώτηση μου είναι αν το κλιμακοστάσιο μετράει στα τετραγωνικά των Η/Υ ή όχι. Προσπάθησα να επισυνάψω εικόνα για να γίνει πιο κατανοητό  ελπίζω να φαίνεται. Δεύτερη ερώτηση είναι αν επιτρέπεται να εξέχει ο Η/Υ κατά 1/4 του Δ (ουσιαστικά μια ''μυτούλα'' του Η/Υ μπαίνει στα 7,50μ, κατα 50εκ.) . 

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητή. Ευχαριστώ πολύ! 

 

 

http://s33.postimg.org/aj9kdnbtb/2222.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για τον ΗΧ  εχει αναρτηθει στο φορουμ αποφαση του ΣτΕ οτι

 

δεν επιτρεπεται να ειναι "μεσα" στο Δ

 

 

εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/42374-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%8C-23/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα. Το ίδιο λοιπόν ισχύει και για ανοιχτούς εξώστες ή όχι; ..δεν διευκρινίζει. Μπορεί δλδ να εξέχει ο εξώστης που είναι άνω των 3μ ύψος;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα!

 

Έχω την ίδια ερώτηση αν και μερικά χρόνια μετά, μόνο που δεν μπορώ να ανοίξω το επισυναπτόμενο αρχείο. Έχω Η.Χ. με δομικά στοιχεία και μέσα σε αυτόν ανοικτή σκάλα που περιβάλλεται από υποστυλώματα. (τα δύο είναι εντός της οικείας). Μετράει η σκάλα στα τ.μ. του Η.Χ.? Νομίζω όχι αλλά δεν μπορώ να ανοίξω ήδη της απαντήσεις που δώσατε.

Μία άλλη ερώτηση, η συνολική δόμηση είναι 210 τ.μ. (για την ακρίβεια 420 τ.μ.--δύο κάθετες). Δεν θα εξαντληθεί όλη η δόμηση με πρόβλεψη μελλοντικής προσθήκης. Μπορώ να χρησιμοποιήσω περισσότερους Η.Χ. στο υπόγειο και να αφήσω τους εξώστες για τον όροφο? Πάλι νομίζω πως ναι, αλλά μία γνώμη θα βοηθούσε.

Επίσης μπορώ να έχω τις ευνοϊκές διατάξεις για τα χαμηλά κτίρια? Αν έχω την μία κάθετη τότε ναι αλλά μάλλον πάει σε όλο το οικόπεδο, αφού θα βγει και μια άδεια και έτσι αντιμετωπίζεται. 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.