Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι (και το πέραν του 20%)


chronism

Recommended Posts

Ωπ , βλέπω το θέμα που είχα δημιουργήσει , μεταφέρθηκε εδώ . Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα . Θεωρώ πως δεν αξίζει να υπάρχουν περισσότερα θέματα για τον ίδιο προβληματισμό , οπότε εντάξει .

 

Όμως συνεχίζω να απορώ :

Στην πρόταση του ΓΟΚ αρθρο 11 παράγραφο 2 :

Οι εξώστες και οι ημιυπαίθριοι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζονται στον σ.δ. . Από το ανώτερο ποσοστό , οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ. .

η λέξη επιτρέπεται , δεν αναφέρεται στην επιτρεπόμενη δόμηση ;

Αντιστοίχως η λέξη συνολικά δεν αναφέρεται στο σύνολο της δόμησης ;

Μ'αρέσει να παινεύομαι ότι ξέρω καλά ελληνικά :D , οπότε συμπεραίνω ότι αναφέρεται στην ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΠΙΤΡΠΟΜΕΝΗ ΔΟΜΗΣΗ .

Υποψιάζομαι πως έχουμε να κάνουμε με μία ακόμα περίτωση διαιώνησης υπαλληλοαστοχίας . Ξέρετε , πολλάκις εις το παρελθόν κάποιοι υπάλληλοι έκαναν λάθος στην ερμηνεία του νόμου και μετά συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο για να μη φανεί ο λάθος τους και ξεσηκωθούν οι μηχανικοί στους οποίους είχαν επιβάλει λανθές διατάξεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ μαζί σου.

Διάβασε ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

Υ.Γ.: Οι μετακινήσεις και συνενώσεις θεμάτων γίνεται κατά την κρίση των συντονιστών και διαχειριστών για την οικονομία του forum και προκειμένου να είναι εύκολη η μελλοντική ανεύρεση των σχετικών πληροφοριών.

Φυσικά κάθε ενέργεια δέχεται κριτική και είναι καλοδεχούμενη.

Βέβαια, σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει πρόθεση να θίξουμε κάποιο μέλος και προφανώς, κατά τη γνώμη μου, δεν πρέπει να έχει πρόβλημα.

Αν παρόλα αυτά υπάρχει οποιαδήποτε διαφωνία ή παρεξήγηση, ας στείλει ο θιγόμενος ένα pm στους συντονιστές και διαχειριστές.

Τα παραπάνω γράφονται μ' αφορμή το σχόλιο του iliekater και δεν απευθύνονται σ' αυτόν και μόνο.

Θεωρώ ότι όλα τα μέλη του forum έχουμε φιλική, συναδελφική διάθεση και προσπαθούμε για το καλύτερο, όπως άλλωστε αποδεικνύεται και από τη μέχρι σήμερα στάση όλων των μελών παρ' όλες τις όποιες επιστημονικές, ερμηνευτικές της νομοθεσίας και φιλοσοφικές διαφωνίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παρεξηγήθηκα , καλώς - κακού ξεκαθαρίζω πως εγώ δεν έχω το παραμικρό με την μετακίνηση του θέματός μου .

 

Όσο αφορά το φλέγων ζήτημα , μίλησα με συναδέλφους και εξέφρασαν τη σύμφωνη γνώμη τους με εμένα , αλλά μου είπαν πως αναγκάζονται να ακολουθούν το τι τους λένε οι πολεοδόμοι ...

Θα ρωτήσω και εγώ στην δικιά μας Πολεοδομία να σας αναφέρω νεότερα . Ευτυχώς εκεί μέσα δεν έιναι όλοι τους κάφροι , και υπάρχουν και μερικοί αξιόλογοι .

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟ 11 ΓΟΚ 85. και ΑΡΘΡΟ 11 ΕΓΚ. 38769/86.

Λέει ότι μόνο σε περίπτωση προσθήκης το ποσοστό που δεν μετρά στην δόμηση είναι επί του πραγματοποιούμενου τής προσθήκης.

Σε συζήτηση που είχα με προϊστάμενο πολεοδομίας μου είπε ότι το σκεπτικό αυτό στηρίχθηκε στο ότι ζητήθηκαν άδειες προσθήκης σε υπάρχοντα πριν ΓΟΚ 85 οπότε είχε παρουσιαστεί το φαινόμενο να θέλουν να σηκώσουν ένα και δύο ορόφους(όπου τους έπαιρνε το ύψος) με ημιυπαιθρίους.

παρόλα αυτά σε πολλές πολεοδομίες λένε για ποσοστό επί του πραγματοποιούμενου και σε νέα κτίρια. Εγώ άλλα όμως διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα να αναφέρω . Τελικά - προς έκπληξή μου - στην Πολεοδομία μου επιβεβαίωσαν τα όσα ήδη πίστευα και μάλιστα κατηγορηματικά . Είναι δε χαρακτηριστικό ότι συνεχώς με ρωτάγανε μήπως επρόκειτο για επέκταση και όχι για νέο κτίριο (διότι ως γνωστό σε περίπτωση επέκτασης παύει το 20% να αναφέρεται στην μέγιστη δυνατή δόμηση) !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Σύνφωνα με τον ΓΟΚ '85 , αρθρο 11 παράγραφο 2 :

Οι εξώστες και οι ημιυπαίθριοι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζονται στον σ.δ. . Από το ανώτερο ποσοστό , οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ. .

 

Ακόμα και αν ΔΕΝ εξαντληθεί η δόμηση , πάλι οι ημιυπαίθριοι υπολογίζονται με βάση το πόσο μπορεί να δομηθεί το μέγιστο , και ας μην δομείται όντως .

 

Για παράδειγμα , στην περίπτωσή μου , στο οικόπεδο είναι δυνατόν να δομηθούν 352 μ2 , όμως ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να δομήσει μόνο 200 . Οι ημιυπαίθριοι θα υπολογιστούν ως το 20% του 352 και όχι του 200.

 

Βαση των παραπανω, αν υποθεσουμε οτι εχω ενα οικοπεδο στο οποιο μπορουν να ανεγερθουν 200τ.μ. αρα εξωστες 200χ20%=40τ.μ. και Ημιυπ. 200χ20%=40τ.μ. και ο ιδιοκτητης θελει να χτισει μονο τα 120τ.μ. ΜΠΟΡΩ να χρησιμοποιησω ολους του ημιυπ. (40τ.μ.) - το οποιο σημαινει οτι τα υπολοιπα 80τ.μ. δεν θα εχουν καθολου ημιυπ. προς χρηση στο μελλον, ή θα πρεπει οπωσδηποτε οι υμιυπ. του σπιτιου των 120τ.μ. να ειναι 120χ20% = 24 τ.μ. ???

Link to comment
Share on other sites

Αφού το 40% είναι επί του επιτρεπόμενου και όχι επί του υλοποιούμενου μπορείς να έχεις στο παράδειγμά σου 120τμ+40τμ Η/Χ.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ Αnka για την επιβεβαιωση, με σωζεις απο γερο κολλημα !

 

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συνάδελφοι καλημέρα,

σε ότι αφορά αυτό το θέμα έχω μια απορία που θα ήθελα καποια συμβουλή από τους πιο έμπειρους.

Σε οικόπεδο 1500 μέτρων χτίζεται το μέγιστο της επιτρεπόμενης δόμησης πχ. 700μ.Κατα συνέπεια Η/Υ χώροι που δεν μετράνε στη δόμηση είναι 700 x 0.2 = 140μ2 και οι οποίοι εξαντήθηκαν.

Στη συνέχεια διπλανό οικόπεδο εμβαδού 1000μ2 προσκυρώνεται στο δικό μου και χτίζονται επιπλέον 400μ2 . Ο υπολογισμός των Η/Υ χώρων τώρα δεν πρέπει να γίνει επι της επιτρεπόμενης δόμησης του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ εμβαδού των 2 οικοπέδων (έχουν γίνει πλέον 1 οικόπεδο)?Το ρωτάω αυτό γιατι φοβάμαι μήπως η πολεοδομία θεωρήσει πως επειδή πλέον έχουμε 1 οικόπεδο,είναι στην ουσία προσθήκη και δεν μου επιτρέψει επιπλέον Η/Υ λόγω εξάντλησης τους αρχικά. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα....κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτή!!!

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι έλεγχοι στο Δ/Κ θα γίνουν για την ιδιοκτησία που παρουσιάζεις τίτλους. Δλδ το νέο σου οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.