Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για το άρθρο 22 ΓΟΚ & αλλαγή χρήσης γκαράζ σε κύρια χρήση


figolino

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειας ώστε να βρώ τα σωστά δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλω.

 

Έχω μία οικία (εκτός σχεδίου) 99,1μ2, με επιτρεπόμενη δόμηση 205μ2.

 

Έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη ενός δωματίου και ενός μπάνιου συνολικά 18,14μ2, επίσης θέλω να γίνει ταυτόχρονα αλλαγή χρήσης του ισογειου χώρου γκαράζ 35,1μ2 σε κύρια χρήση. (99,1+53,24=152,34μ2<205μ2)

Με νομιμοποιηση βάση του άρθρου 22, έχω ξεκινήσει τη διαδικασία πληρώνοντας το παράβολο και έχω κάνει τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, αρχιτεκτονικά(κατόψεις,όψεις,τομη).

 

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πας, αλλά θα πρέπει να μάθεις τι ζητάνε από την ΥΔΟΜ από μελέτες. Η οικία πρίν την προσθήκη, ήταν με οικ. άδεια? Κατά τα λοιπά, πας για άδεια νομιμοποίησης σύμφωνα με άρθρ 26 παρ 2 του Ν-4014.

Link to comment
Share on other sites

παρακληση

 

να αλλαχτει ο τιτλος του θεματος...

 

προφανως αναφερεται στο αρθρ. 26 και οχι στο 22

 

ευχαριστω

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν έχω κάνει λάθος στον τίτλο. Στο άρθρο 22 αναφέρομαι. Δεν θέλω να το περάσω με το νόμο για τα αυθαίρετα. Όπως είπα και παραπάνω πλήρωσα και το παράβολο. Απλά έχω λίγο μπερδευτεί με τα δικαιολογητικά για την πληρότητα φακέλου. (προσθήκη + αλλαγή χρήση γκαράζ σε κύρια).

Link to comment
Share on other sites

διορθωσέ με, πλζ

 

το αρθρ. 22 του 4014 μιλαει για ΕΥΑΠ και ΣΥΓΑΠΕΖ [?????....]

 

ποιο 22 εννοείς.

..

entit

οκ...του ΓΟΚ...αλλά με βαση το 26...για το παραβολο...

σορρυ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

figolino, να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα θέματα.Για να νομιμοποιήσεις τις υπερβάσεις με το άρθρο 22 του ΓΟΚ 85 πρέπει να προηγηθεί η δήλωση στον Ν4014 σύμφωνα με το άρθρο του 26 παρ 2 ώστε να πληρώσεις ΜΟΝΟ το παράβολο (πράγμα που απ' ότι λες το έχεις κάνει ήδη) και όχι άλλα πρόστιμα και στη συνέχεια να εκδώσεις την άδεια νομιμοποίησης σε 3 χρόνια.

Από εκεί και πέρα για την πληρότητα ή για τη ολότητα του φακέλου θα πρέπει να συνεννοηθείς με την πολεοδομία σου,Αυτά που λες ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα είναι σωστά.Για το αν απαιτούνται και άλλα θα σου πουν στην ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.