Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε στέγη οριζόντιας ιδιοκτησίας


Stef.m

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που έχει προκύψει με τοποθέτηση ΦΒ σε στέγη.

Το οίκημα αναφέρεται στα συμβόλαια ως εξής:

χωριστή και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία,σε οικόπεδο με ποσοστό συνιδιοκτησίας-οικοπεδική αναλογία 67/100.

Με λίγα λόγια:2 κολλητά σπίτια στο ίδιο οικόπεδο(ίδιος αριθμός οικοπέδου), για το οποία έγινε παλαιότερα σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών σε χωριστές ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες...

Χρειάζομαι υπευθ.δηλ. απο τον άλλο??

Ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικά?

Link to comment
Share on other sites

Η στέγη δεν παραμένει κοινόκτητη; άρα θέλεις συναίνεση...Δεν θα ήθελες αν υπήρχε κάθετη ιδιοκτησία και περιέγραφε επαρκώς το ότι είναι ξεχωριστά τα κτήρια...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συμβόλαιο με τιτλο τον εξής:Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και διανομή ακινήτου στην ταδε περιοχή.

Επιπλέον οχι η στέγη δεν είναι κοινή..Το να μου ζητούν υπευθ.δηλ. θα το καταλάβαινα αν η ΔΕΗ ηταν να πάρει δουλεία σε όλο το οικόπεδο το οποίο αναφέρεται ως εξ αδιαιρέτου (ορθώς ή μη)..Αλλα έτσι και αλλιως η δουλεία έχω την εντύπωση αφορά μόνο την στέγη μου, άρα μόνο το κτίσμα (το οποίο αναφέρεται ως χωριστή ανεξάρτητη οριζόντια κτλ κτλ κτλ...

Οπότε δεν είναι λίγο περιεργο ν μου ζητούν κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.