Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετρήσεις με διπλόσυχνο Gps 1.5 ώρας βγαίνουν όλες Float


Sofia_pap

Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα σας!

Είμαι φοιτήτρια στη ΣΑΤΜ του ΕΜΠ και το τρέχον εξάμηνο εκπονώ τη διπλωματική μου εργασία στον τομέα της Γεωδαισίας. Το θέμα μου είναι η επαναμέτρηση για 3η φορά δικτύου GPS στην περιοχή Καλλιθέα - Μοσχάτο - Ν. Φάληρο με διπλόσυχνους δέκτες Javad και η ανίχνευση τυχόν μικρομετακινήσεων. Συναντάω όμως μια σειρά από προβλήματα κατά την επεξεργασία των μετρήσεων και οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη, μιας και έχω λίγη εμπειρία από μετρήσεις με GPS και οι καθηγητές μου γνωρίζουν ελάχιστα για το πρόγραμμα επεξεργασίας (Pinnacle της Topcon).

 

Το πρώτο μου πρόβλημα είναι ότι οι βάσεις που μέτρησα, αν και μικρές σε μήκος (η μεγαλύτερη 3 περίπου χλμ) βγαίνουν όλες μη fixed αρχικά Είναι λογικό αυτό για μετρήσεις 1,5 ώρα? Ξέρω ότι το ελάχιστο είναι περίπου 20 λεπτά και άρα με λιγότερο από 1 ώρα μπορείς να κάνεις μετρήσεις ακριβείας σωστά? Όμως σε εμένα απαιτείται πολύ επεξεργασία και ατέλειωτες δοκιμές όπου αφαιρώ δορυφόρους και ''κόβω'' μεγάλα διαστήματα μετρήσεων (συχνά απομένουν μόνο 20΄) μέχρι να καταλήξω σε fixed λύση. Καθώς όμως αφαιρώ δορυφόρους και χρόνο μέτρησης τα σφάλματα αυξάνονται δραματικά από λίγα mm σε 3-4cm στο σύστημα E-N-U. Μήπως είναι προτιμότερο να μην είναι η λύση fixed? Το πρόγραμμα στην αρχή τις βγάζει όλες partial. Να το άφηνα έτσι?

 

Σε επόμενο στάδιο περνάω στη συνόρθωση του δικτύου. Εκεί παρόλο που οι βάσεις είναι όλες fixed και οι βαθμοί ελευθερίας πολλοί (μετρήθηκαν όλες οι δυνατές βάσεις που σχημάτιζουν 10 κορυφές από 1,5 ώρα εις διπλούν), μου γράφει 'The Network is obsolete'. Αυτό σημαίνει μεγάλα σφάλματα? Πάντως στον έλεγχο κλεισίματος των βρόγχων ελάχιστα βγάζουν πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

http://www.geosense.gr/site/xPage.asp?sid=641&LangId=5

 

Εδω θα βρεις την εταιρεια που εχει τα javad . Ειναι καλοί συνάδελφοι και πιστεύω θα σου λύσουνε κάποιες απορίες. Επίσης στά downloads του site θα βρείς το λογισικό GNSS Solutions (free) για επεξεργασία μετρήσεων.

Οσο για τη διάρκεια των μετρήσεων , πιθανόν να ειχες πολύ κακό PDOP. Καλό ειναι να συμβουλεύεσαι

κάποιο λογισμικό σαν αυτό :

 

http://www.spectraprecision.com/support/gnss-planning/web-mission-planning-2712.kjsp

 

ώστε να προγραμματιζεις πότε ειναι καλύτερα να πας στο υπαιθρο. Τις ωρες που εχεις μεγάλο PDOP

μην πηγαίνεις για μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται 1,5 ώρες μετρήσεων static και να παίρνεις float λύση.

1.Κοίταξε το PDOP μήπως είναι πάνω απο 2 και έτυχες σε κακή μέρα.

2.Το λογισμικό που χρησιμοποιείς είπες ότι είναι της Topcon? Μήπως να κοιτούσες κάποιο άλλο λογισμικό της javad (αν έχεις δυνατότητα) ?

3.To GNSS solutions είναι free μονο για L1. Δεν χάνεις τίποτα όμως να το δοκιμάσεις. 1,5 ώρες είναι αρκετές και για L1 για τοσο μικρές βάσεις.

 

Εγώ με L1 sokkia παίρνω μετρήσεις 12min για βάσεις κάτω απο 3χλμ και σχεδόν πάντα είναι fixed.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχη της Κρητης ειχα παθει κατι αντιστοιχο για διαστημα 2-3 ωρων με καθαρα οριζοντα χωρις εμποδια δεν επαιρνα με τιποτα fixed λυση σε επικοινωνία με την εταιρειεα μου απαντησαν οτι διανυουμε κατι για 10 ετη κυκλο του ηλιου και αυτο ισως να επηρεαζε τις μετρησεις..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται 1,5 ώρες μετρήσεων static και να παίρνεις float λύση.

1.Κοίταξε το PDOP μήπως είναι πάνω απο 2 και έτυχες σε κακή μέρα.

2.Το λογισμικό που χρησιμοποιείς είπες ότι είναι της Topcon? Μήπως να κοιτούσες κάποιο άλλο λογισμικό της javad (αν έχεις δυνατότητα) ?

3.To GNSS solutions είναι free μονο για L1. Δεν χάνεις τίποτα όμως να το δοκιμάσεις. 1,5 ώρες είναι αρκετές και για L1 για τοσο μικρές βάσεις.

 

Εγώ με L1 sokkia παίρνω μετρήσεις 12min για βάσεις κάτω απο 3χλμ και σχεδόν πάντα είναι fixed.

 

1. Κάτω από 2 πρέπει να είναι? Μήπως βάζεις πολύ ψηλά τον πήχη? Μιλάμε και για αστκό περιβάλλον... Εμένα μου είχαν πει να είναι κάτω από 5. Πάντως δε μιλάμε για 1 μέρα αλλά για 2 και μήνες δουλειάς.

2. Το λογισμικό μου το έδωσαν από τη σχολή και μου είπαν ότι για να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε άλλο θα έπρεπε να κάνω τα αρχεία rinex, κάτι που είναι μπελάς

3. Τι εννοείς? Να βγάλω την L2 από την επεξεργασία?

 

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι το όργανο δεν έχει αναβαθμιστεί ώστε να παίρνει σήμα και από τους Glonass, και έτσι όλος ο προγραμματισμός που έκανα πριν τις μετρήσεις πάει χαμένος, αφού εκεί τους συμπεριλάμβανα.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχω εύκαιρο το manual του λογισμικού που χρησιμοποιώ αλλά αν θυμάμαι καλά το 5 για pdop είναι πολύ υψηλό νούμερο. Εγώ συνήθως όταν μετράω έχω κάτω από 2.

2. Το να μετατρέψεις τα αρχεία του δέκτη σε rinex δεν είναι και τοοοοσο δύσκολο, αρκεί να έχει την δυνατότητα το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Πάντως μου κάνει εντύπωση να επιλύει πρόγραμμα της topcon δεδομένα απο δέκτη javad.

3. Εννοώ ότι αν ο δέκτης που χρησιμοποίησες είναι διπλόσυχνος τότε το GNSS solutions θα κάνει επίλυση μονο με την L1 συχνότητα. Για να κάνει και την L2 πρέπει να αγοραστεί η full εκδοση του προγράμματος.

 

Το οτι μετράς μονο με GPS σε στατικές μετρήσεις δεν έχει και φοβερή διαφορά από το να είχε και Glonass δεδομένου ότι στις στατικές μετρήσεις επιλέγουμε καλό σημείο με ανοιχτό ορίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε μια συγκεκεριμένη περιοχή της Ελλάδας έχω το ίδιο πρόβλημα (κυρίως όταν πέρνω δεδομένα από εικονικό σταθμό βάσης του HEPOS).

Η μόνη λύση είναι πέρα από τη σωστή επισήμανση του Γιώργου για προέλεγχο του pdop είναι αυτό που έκανες (επιλογή χρόνου και δορυφόρων).

Αν όντως ισχύει αυτό που γράφει ο Γιώργος ότι το πρόγραμμα σου λύνει μόνο την L1 μπορεί να έχει παίξει το ρόλο του.

Πάντως Γιώργο δε συμφωνώ ότι δεν πειράζει που δεν μετράνε και οι GLONASS, γιατί επειδή χρησιμοποιώ το HEPOS για εξάρτηση έχω δεί ότι έχω προβλήματα σε κάποιες περιπτώσεις και όπως ξέρεις και εσύ για έναν επαγγελματία είναι δύσκολο να προγραμματίζει τις δουλειές του με το pdop.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε μια συγκεκεριμένη περιοχή της Ελλάδας έχω το ίδιο πρόβλημα (κυρίως όταν πέρνω δεδομένα από εικονικό σταθμό βάσης του HEPOS).

Η μόνη λύση είναι πέρα από τη σωστή επισήμανση του Γιώργου για προέλεγχο του pdop είναι αυτό που έκανες (επιλογή χρόνου και δορυφόρων).

Αν όντως ισχύει αυτό που γράφει ο Γιώργος ότι το πρόγραμμα σου λύνει μόνο την L1 μπορεί να έχει παίξει το ρόλο του.

Πάντως Γιώργο δε συμφωνώ ότι δεν πειράζει που δεν μετράνε και οι GLONASS, γιατί επειδή χρησιμοποιώ το HEPOS για εξάρτηση έχω δεί ότι έχω προβλήματα σε κάποιες περιπτώσεις και όπως ξέρεις και εσύ για έναν επαγγελματία είναι δύσκολο να προγραμματίζει τις δουλειές του με το pdop.

Κι εμένα μου έχει τύχει να μην μου λύσει το δίκτυο. Τι να πείς τυχαίνει καμία φορά.

Δεν έγραψα ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η κοπέλα λύνει μονο L1. Είπα ότι το GNSS Solutions είναι free μόνο για την L1 οπότε αν το χρησιμοποιήσει δεν θα μπορεί να λύσει δεδομένα L2.

Σχετικά τωρα με τους Glonass είπα ότι δεν επηρεάζουν τόσο πολύ σε στατικές μετρήσεις όπου συνήθως έχουμε καλές συνθήκες ορίζοντα. Μου έχει τύχει περίπτωση να μην λύνει με GPS+Glonass και να λύνει μονο με τους GPS!

Εγώ ποτέ σχεδόν δεν προγραμματίζω τις μετρήσεις μου γιατί είναι πολύ δύσκολο να κανονίσω με τον εκάστοτε πελάτη εκείνη την ώρα αλλά μια φορά (εδώ και 3 χρόνια που έχω το GPS) την πάτησα. Πήγα μέτρησα και είχε pdop > 5 οπότε ήταν όλα float. Το πρόγραμμα mission planning το είχε προβλέψει και αν το είχα δει θα γλύτωνα την μέτρηση..

Link to comment
Share on other sites

Sofia_pap, το πρόβλημα που περιγράφεις προέρχεται κατά πάσα πιθανότητα από τη έκδοση του Pinnacle που χρησιμοποιείς ή από την έκδοση του firmware που είναι φορτωμένα στου δέκτες JPS. Ρίξε μια ματιά σε αυτά πρώτα. Γεγονός είναι πάντως ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία εξέλιξη των προϊόντων αυτών.

Το GNSS Solutions είναι μια καλή εναλλακτική. Η μετατροπή των JPS αρχείων σε RINEX γίνεται μέσα από το Pinnacle πολύ εύκολα και μαζικά, ώστε να συνεχίσεις την επεξεργασία στο GNSS Solutions. Το Pinnacle ήταν πριν από 14 χρόνια που το πρωτοείδα πολύ ανώτερο από τα λογισμικά της εποχής του. Το γνωρίζω πολύ καλά, οπότε εάν έχεις απορίες σχετικά με τη χρήση του έλα σε επικοινωνία με την JGC, θα χαρούμε να τις επιλύσουμε.

Edited by Ioannis_Mougiakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.