Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καθορισμός των προσόντων των επιθεωρητών που θα διενεργούν περιοδικές επιθεωρήσεις σε μεταποιητικές ή συναφείς εγκαταστάσεις


STAVROSZ

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα γιατί θεωρούν κάποιοι, και μάλιστα μηχανικοί, ότι από τη στιγμή που οι μηχανικοί επιθεωρούν, "θα έχουν χίλιες δυο ελλείψεις και τον ασυμμάζευτο"! Είναι ντροπή να το λένε μηχανικοί αυτό! Ίσα ίσα, αυτό είναι καλό για όλους: μηχανικούς, ιδιώτες και μεταποιητικές μονάδες και για το κράτος!

Ένας μηχανικός δεν αρκεί να γνωρίζει καλά τις επιστήμες του μηχανικού, αλλά να ξέρει καλά τη νομοθεσία που διέπει το επάγγελμά του και να έχει το θάρρος της γνώμης και να επιβάλει και κάποια πράγματα που βελτιώνουν τις κατασκευές, τα μέτρα ασφαλείας κλπ. Όσοι δεν μπορούν να τα εφαρμόσουν, ας μη γίνονται επιθεωρητές! Συγνώμη που γίνομαι αυστηρός με τους συναδέλφους, αλλά εγώ έτσι θεωρώ τα πράγματα.

Δηλαδή :

1) Γιατί είναι χειρότερο όταν υπάρχουν οι ενεργειακοί επιθεωρητές; Θεωρείτε ότι δεν χρειάζεται; Πάει κάποιος και φτιάχνει μια εγκατάσταση θέρμανσης που καίει ό,τι να ναι! Όλοι που γυρνάμε στις οικοδομές τα έχουμε δει! Αυτό δεν πρέπει να σταματήσει έμμεσα, όταν του απαξιώνεις το ακίνητο μέσω του ΠΕΑ;

2) Γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν ελεγκτές δόμησης, Δεν καταλαβαίνω! Υπήρχε ποτέ έλεγχος μέχρι τώρα στις οικοδομές; Έβγαζε κάποιος μια άδεια και το κτηριο ξεχειλωνόταν από παντού! Ήταν καλό αυτό; Να σκεφτόμαστε λίγο και τον άλλο που πάει και αγοράζει τέτοια διαμερίσματα και δεν μπορεί να πάρει ρεύμα για χρόνια, γιατί η ΕΠΑ δεν του δίνει τη βεβαίωση και του ζητάει αναθεώρηση της άδειας!

3) Γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν επιθεωρητές των μεταποιητικών μονάδων; Μέχρι σήμερα πάει ένας μηχανικός της υπηρεσίας, παίρνει και ένα χαρζηλίκι μαύρο φυσικά, και ούτε που κοιτάει τα βασικά! Ο επιχεειρηματίας τα πληρώνει ούτως ή άλλως τα 80€, απλά τώρα είναι μαύρα. Τουλάχιστον με τους επιθεωρητές τα €80 θα τα δίνει με απόδειξη, και θα γίνεται και σωστότερος έλεγχος, γιατί εγώ σαν ιδιώτης δεν θα ρισκάρω το πτυχίο μου και την άδεια άσκησης επαγγέλματός μου για κανέναν!

Λοιπόν, αλλάξτε επιτέλους αυτή τη νοοτροπία!

Συγνώμη και πάλι!

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος και λυπάμαι για το ύφος σου. Αναφέρεσαι στους μηχανικούς λες και μόνο οι ιδιώτες είναι μηχανικοί.

Και οι υπάλληλοι της πολεοδομίας μηχανικοί είναι με πτυχίο.

Το σύστημα θέρμανσης που βάζει ο ιδιώτης, μηχανικός (ιδιώτης) το έχει προδιαγράψει.

Τις υπερδιαστασιολογήσεις στους λέβητες οι μηχανολόγοι (ιδιώτες) τις κάνανε.

Και όσον αφορά το κτίριο που κακώς έβγαζε άδεια είχε ευθύνη τόσο ο πολεοδόμος (μηχανικός κι αυτός), όσο κι ο ιδιώτης μηχανικός που έβγαζε την άδεια (μηχανικός κι αυτός και πλέον και ελεγκτής δόμησης).

 

Το θέμα του ελέγχου δεν ήταν και δεν θα είναι ποτέ ζήτημα επιστημονικής επάρκειας και γνώσης της νομοθεσίας. Καλώς ή κακώς οι δημόσιες υπηρεσίες σαν ελεγκτικοί μηχανισμοί έχουν το μαύρο τους το χάλι και υπάρχει και διαφθορά, χρηματισμός, δοσοληψίες κλπ, αλλά οι ιδιώτες σαν ελεγκτικός μηχανισμός θα είναι χειρότεροι.

 

Φυσικά και πρέπει να γίνονται επιθεωρήσεις και να υπάρχουν επιθεωρητές με επιστημονική επάρκεια και γνώση του κανονιστικού πλαισίου. Όμως σήμερα το αν κάποιος ενεργειακός επιθεωρητής κάνει καλά τη δουλειά του ή εκδίδει μαϊμού πιστοποιητικά (πόσα πιστοποιητικά για το "εξοικονομώ" έχουν αναληθή στοιχεία άραγε; ) επαφίεται μόνο στην ευσυνειδησία του. Γιατί οι ιδιώτες επιθεωρητές ΔΕΝ ελέγχονται και ΔΕΝ μπορούν αν ελεγχθούν από κανέναν. Καμία επίκληση στην επιστημονικότητα δεν εξασφαλίζει ότι ο επιθεωρητής δεν θα τα "αρπάξει".

 

Δυστυχώς πιστεύω ότι αφήνονται περιθώρια για μεγαλύτερες ελλείψεις στο μέλλον με όλη αυτήν την κατάσταση, όσο και αν υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι και σωστοί επιστήμονες και σωστοί επαγγελματίες και φυσικά ευσυνείδητοι.

 

Και επίσης δυστυχώς, χαίρομαι που δεν θα ρισκάρεις την άδεια επαγγέλματός σου και πολύ καλά θα κάνεις και έτσι πρέπει, αλλά θα υπάρξουν πολλοί και ήδη υπάρχουν που θα το κάνουν. Και μάλιστα αρκετοί από αυτούς μπορεί να μην το κάνουν από ασυνειδησία, αλλά να αναγκαστούν επειδή έχουν σχέσεις (αναλαμβάνουν έργα) από τον κάθε επιχειρηματία κλπ.

 

Ζητάω συγνώμη αν έχω βγει λίγο εκτός θέματος.

Edited by fan321
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να καταλάβω..Υπάρχει ποτέ περίπτωση να πάτε με 80€ να κάνετε επιθεώρηση????? Αν το κάνετε θα είστε και πολύ μαλ.....!!!!!! Συγνώμη για το ύφος μου αλλά να είμαστε σοβαροί. Από το 2013 με την φορολογία θα πληρώνεται φόρο 80*26%=20,80€. Άρα καθαρά 59,2€ στο χέρι..Για απασχόληση σε απλές εγκαταστάσεις θα χρειαστεί τουλάχιστον 1 μέρα..Κάθε μέρα να κάνετε τέτοιες επιθεωρήσεις δηλ. 25 ημέρες/μήνα (σας βάζω και τα Σάββατα) μας βγάζει 59,2€*25=1480€. Πρέπει να πληρώσετε 400€ ΕΤΑΑ με τα καινούργια δεδομένα, 300€ ενοίκιο γραφείου, 100€ ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ,50€ αναλώσιμα (χαρτιά, μελάνια κ.α.). Έμειναν τελικά 630€ max. Μπράβο λοιπόν σε αυτούν που θα παίρνουν αυτές τις αμοιβές για να ζήσουν αξιοπρεπώς!!! Ξυπνήστε ρεεεε...Μην σκοτώνεται τις αμοιβές σε κανενός είδους επιθεωρήσεις και δουλειές..Στο χέρι μας είναι!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, έχει ιδέα κάποιος από αυτούς που συνέταξαν αυτό το νόμο τι σημαίνει ισχύς 0,5 MW? Νομίζουν ότι πρόκειται για κανένα λεβητοστάσιο 3όροφης κατοικίας? Μου δίνεται η εντύπωση ότι είναι αμοιβές που προορίζονται για Δ.Υ.. Που έχουν ήδη και τις ασφαλιστικές εισφορές τους καλυμμένες.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, έχει ιδέα κάποιος από αυτούς που συνέταξαν αυτό το νόμο τι σημαίνει ισχύς 0,5 MW?

 

Γιατί τα 350€ για 4MW+.... ???? ή 200€ για 50.000m3, δηλαδή ~ 10.000m2....????

 

Μήπως μπερδέψανε τις μονάδες μέτρησης...?????

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πληρώσετε 400€ ΕΤΑΑ με τα καινούργια δεδομένα, 300€ ενοίκιο γραφείου, 100€ ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ,50€ αναλώσιμα (χαρτιά, μελάνια κ.α.). Έμειναν τελικά 630€ max.

 

Και δεν έβαλες και βενζίνη - διόδια (10-20 € τουλάχιστον) για να πας π.χ. Κορωπί ή Οινόφυτα (εκτός κι αν φύτρωσε καμιά βιομηχανία στο κέντρο και δεν την πήραμε χαμπάρι) :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί θεωρούν κάποιοι, και μάλιστα μηχανικοί, ότι από τη στιγμή που οι μηχανικοί επιθεωρούν, "θα έχουν χίλιες δυο ελλείψεις και τον ασυμμάζευτο"! Είναι ντροπή να το λένε μηχανικοί αυτό! Ίσα ίσα, αυτό είναι καλό για όλους: μηχανικούς, ιδιώτες και μεταποιητικές μονάδες και για το κράτος!

Ένας μηχανικός δεν αρκεί να γνωρίζει καλά τις επιστήμες του μηχανικού, αλλά να ξέρει καλά τη νομοθεσία που διέπει το επάγγελμά του και να έχει το θάρρος της γνώμης και να επιβάλει και κάποια πράγματα που βελτιώνουν τις κατασκευές, τα μέτρα ασφαλείας κλπ. Όσοι δεν μπορούν να τα εφαρμόσουν, ας μη γίνονται επιθεωρητές! Συγνώμη που γίνομαι αυστηρός με τους συναδέλφους, αλλά εγώ έτσι θεωρώ τα πράγματα.

Δηλαδή :

1) Γιατί είναι χειρότερο όταν υπάρχουν οι ενεργειακοί επιθεωρητές; Θεωρείτε ότι δεν χρειάζεται; Πάει κάποιος και φτιάχνει μια εγκατάσταση θέρμανσης που καίει ό,τι να ναι! Όλοι που γυρνάμε στις οικοδομές τα έχουμε δει! Αυτό δεν πρέπει να σταματήσει έμμεσα, όταν του απαξιώνεις το ακίνητο μέσω του ΠΕΑ;

2) Γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν ελεγκτές δόμησης, Δεν καταλαβαίνω! Υπήρχε ποτέ έλεγχος μέχρι τώρα στις οικοδομές; Έβγαζε κάποιος μια άδεια και το κτηριο ξεχειλωνόταν από παντού! Ήταν καλό αυτό; Να σκεφτόμαστε λίγο και τον άλλο που πάει και αγοράζει τέτοια διαμερίσματα και δεν μπορεί να πάρει ρεύμα για χρόνια, γιατί η ΕΠΑ δεν του δίνει τη βεβαίωση και του ζητάει αναθεώρηση της άδειας!

3) Γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν επιθεωρητές των μεταποιητικών μονάδων; Μέχρι σήμερα πάει ένας μηχανικός της υπηρεσίας, παίρνει και ένα χαρζηλίκι μαύρο φυσικά, και ούτε που κοιτάει τα βασικά! Ο επιχεειρηματίας τα πληρώνει ούτως ή άλλως τα 80€, απλά τώρα είναι μαύρα. Τουλάχιστον με τους επιθεωρητές τα €80 θα τα δίνει με απόδειξη, και θα γίνεται και σωστότερος έλεγχος, γιατί εγώ σαν ιδιώτης δεν θα ρισκάρω το πτυχίο μου και την άδεια άσκησης επαγγέλματός μου για κανέναν!

Λοιπόν, αλλάξτε επιτέλους αυτή τη νοοτροπία!

Συγνώμη και πάλι!

 

 

σε όλα απολυτο δίκιο έχεις....αλλά πραγματικά πιστεύεις οτι θα αλλάξει κάτι?

δες το πιο πρόσφατο...φωτοβολταϊκά και τι έγινε....τι εγκαταστάσεις είδαμε.ναι κάποιοι δεν ρισκάραμε....και?χασαμε ή όχι?λειτούργησε τιποτα?

 

ή να φτιάξουμε επιθεωρητές για όλα?μα ηδη υπάρχουν οι υπεύθυνοι για όλα.το να φτιάχνουμε ελέγχους πάνω στους ελέγχους μου φαίνεται να μην πω τι?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.